Lajme

February 14, 2024

Mundni Terminidet dhe Automatons për të mbrojtur Super Tokën në Helldivers 2

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Në Helldivers 2, lojtarët marrin rolin e një Helldiver, një mbrojtës i Super Tokës dhe punojnë së bashku me të tjerët për të mposhtur fraksionet pushtuese. Ka dy fraksione kryesore në lojë: Terminidët dhe Automatons.

Mundni Terminidet dhe Automatons për të mbrojtur Super Tokën në Helldivers 2

Terminidet

Terminidët janë krijesa gjigante të ngjashme me insektet që përbëjnë një kërcënim të rëndësishëm për Helldivers. Ata grumbullohen shpejt dhe lehtë mund të mposhtin lojtarët e papërgatitur. Është e rëndësishme të qëndroni vigjilent dhe të dëgjoni për ulërimat e tyre, ndërkohë që mbani një sy në mini-hartën për të gjurmuar lëvizjet e tyre. Terminidët kanë lloje të ndryshme, secila me sulmet dhe mbrojtjet e veta unike. Kjo perfshin:

 • Pastrues
 • Hunter
 • Luftëtar
 • Stalker
 • Bile Spewer
 • Bile Titan
 • Ngarkues
 • Komandant Brood

Grupet Terminid përbëhen nga insekte standarde të vogla, insekte të bardha më të mëdha me lëvizshmëri të shpejtë dhe shtrirje më të gjerë, dhe insekte të blinduara rëndë. Bile Titan, Charger dhe Brood Commander janë terminide masive me bark të mbushur me acid dhe forca të blinduara të forta. Këto Terminide më të mëdha kërkojnë përdorimin e Stratagems dhe armë mbështetëse për të mposhtur.

Automatet

Automatons janë robotë inteligjentë të armatosur me armë zjarri dhe armë përleshjeje. Ata vijnë në versione të ndryshme dhe patrullojnë hartën. Robotët standardë të armëve të zjarrit qëllojnë plumba lazer, ndërsa robotët që hedhin granata përbëjnë një kërcënim nga distanca. Robotët e përleshjes, të njohur si Berserkers, sulmojnë lojtarët me tehe dhe sharrë elektrike me zinxhir. Automatons ngjajnë me makinat ikonike nga Terminator, Avatar dhe Star Wars. Këta robotë më të mëdhenj kanë dobësi specifike që janë të vështira për t'u shfrytëzuar me armë standarde. Armiqtë e Automaton në Helldivers 2 përfshijnë:

 • Marauder
 • Komisar
 • Berserker
 • Scout Strider
 • Shkatërrues
 • Hulk
 • Tank
 • Dropship (anija e mbushur me përforcime)

Të dy fraksionet kanë aftësinë për të kërkuar përforcime, duke rezultuar në një shkelje në hartë dhe në shfaqjen e armiqve shtesë. Taktikat e fshehta janë më efektive kundër Automatons, ndërsa sulmet e gjithanshme të artilerisë rekomandohen kundër Terminidëve. Edhe pse aktualisht ka vetëm dy fraksione në Helldivers 2, ka të ngjarë që më shumë fraksione armike të shtohen në të ardhmen.

Si përfundim, si një Helldiver, lojtarët duhet të përgatiten për t'u përballur me Terminidët dhe Automatons në mënyrë që të mbrojnë Super Tokën. Duke kuptuar karakteristikat unike dhe dobësitë e secilit fraksion, lojtarët mund të hartojnë strategji dhe të punojnë së bashku për të kapërcyer këta armiq të frikshëm.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?
2024-04-13

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?

Lajme