Lajme

February 14, 2024

Luajtja e epokës së fundit në kuvertën e Steam: Performanca, Mbështetja e Kontrolluesit dhe Kufizimet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Prezantimi

Last Epoch është ARPG-ja më e fundit që ka dalë në treg, duke u ofruar lojtarëve një eksperiencë emocionuese të udhëtimit në kohë, të zvarritjes në birucë në botën vdekjeprurëse të Eterra-s. Me lëshimin e tij në PC përmes Steam, shumë lojtarë po pyesin nëse Last Epoch mund të luhet në kuvertën portative Steam. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë mundësitë dhe kufizimet e lojës së Last Epoch në Steam Deck.

Luajtja e epokës së fundit në kuvertën e Steam: Performanca, Mbështetja e Kontrolluesit dhe Kufizimet

Duke luajtur Last Epoch në Steam Deck

Po, është e mundur të luash Last Epoch në Steam Deck. Last Epoch është i disponueshëm në PC përmes Steam dhe lojtarët që e kanë testuar atë në Steam Deck kanë raportuar se funksionon mirë, edhe pse me disa të meta.

Performanca

Lojtarët kanë zbuluar se Last Epoch mund të arrijë 60 FPS në Steam Deck kur përdorin cilësime të reduktuara grafike dhe një rezolucion më të vogël prej 1152x768. Loja funksionon pa probleme me këtë shpejtësi kuadri dhe disa lojtarë madje preferojnë të luajnë ARPG në Steam Deck.

Nëse jeni të gatshëm të sakrifikoni shpejtësinë e kuadrove, mund të rritni cilësimet e grafikës ose të rrisni pak rezolucionin në 30 ose 45 FPS.

Mbështetja e kontrolluesit

Një pengesë kryesore që lojtarët kanë hasur është mungesa e mbështetjes së kontrolluesit në Steam Deck. Aktualisht, lojtarët nuk mund të përdorin kontrollet e Steam Deck në asnjë meny, kështu që kërkohet një mi për navigim. Sidoqoftë, pritet që mbështetje më e mirë e kontrolluesit do të jetë e disponueshme në përditësimin e ardhshëm 1.0.

konkluzioni

Si përfundim, Last Epoch mund të luhet në Steam Deck, duke u ofruar lojtarëve mundësinë për të shijuar lojën në lëvizje. Ndërsa ka disa kufizime, të tilla si nevoja për një mi për navigim dhe mungesa aktuale e mbështetjes së kontrolluesit, loja funksionon mirë në Steam Deck me cilësime të reduktuara grafike. Ndërsa zhvilluesit vazhdojnë të përmirësojnë lojën, ka të ngjarë që këto kufizime të adresohen në përditësimet e ardhshme. Pra, nëse jeni adhurues i Last Epoch dhe zotëroni një Steam Deck, provojeni dhe përjetoni botën e Eterra kudo që të shkoni!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?
2024-04-13

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?

Lajme