Lajme

October 30, 2023

Luajtja e Counter-Strike në Mac: Disponueshmëria dhe përditësimet e CS2

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Ndërsa shumica e lojtarëve përjetojnë Counter-Strike në Windows, deri këtë vit shumë lojtarë ende zgjodhën të luanin Counter-Strike në Mac. Serverët e lojës u ndanë midis sistemeve operative, kështu që për fat të mirë, bazat e lojtarëve u ndanë në krahasim me të ndara.

Luajtja e Counter-Strike në Mac: Disponueshmëria dhe përditësimet e CS2

Loja ishte ende duke marrë përditësime për versionin Mac deri në lëshimin e CS2, gjë që nuk mund të thuhet për çdo lojë në platformë. Lojtarët madje morën Operacionin më të fundit, Operacioni Riptide, në versionin Mac. Ne do t'i përgjigjemi pyetjes një herë e përgjithmonë - a mund të luani një version Mac Counter Strike 2?

Duke luajtur CS2 në Mac

Le të fillojmë me lajmin e keq këtë herë: nuk ka asnjë port Mac Counter Strike 2 për momentin.

Counter-Strike në Mac ishte e mundur për shkak të kërkesave të ulëta të sistemit të lojës. Meqenëse shpejtësia e kuadrove mbetet një pjesë e rëndësishme e lojës, nuk do të gjeni shumë Mac në Counter-Strike konkurruese. Pavarësisht kësaj, loja funksionoi mjaft mirë në shumicën e Mac-ve nga dekada e fundit. Mund të kontrolloni nëse Mac-i juaj mund ta kishte ekzekutuar lojën nga kërkesat minimale të sistemit më poshtë.

Valve nuk ka konfirmuar ende nëse CS2 do të jetë i disponueshëm në Mac. Ftesat beta u dërguan vetëm për lojtarët e Windows, por mund të ketë një mori arsyesh për këtë. Ne do të supozojmë se do të jetë i disponueshëm në një moment pas lëshimit të tij fillestar të Windows.

Valve në përgjithësi ka mbështetur lojërat në Mac, kështu që do të ishte një surprizë që kjo të ndalet. Sidoqoftë, kohët e fundit Valve njoftoi se një opsion i rimbursimit ishte duke u vendosur për lojtarët Mac, kështu që nuk premton mirë.

Pse Counter-Strike në Mac nuk ishte më popullor?

Nuk ka një përgjigje specifike për këtë. Valve ka mbështetur versionin Mac, kështu që ata që duan të luajnë, munden. Sidoqoftë, Mac-ët përdoren më shpesh për qëllime të tjera sesa lojërat. Për shembull, prodhimi i muzikës dhe redaktimi i videos janë jashtëzakonisht të zakonshme në Mac, me harduerin e përshtatur për ato detyra.

Është kryesisht një çështje demografike. Ata që mund të përballojnë një Mac, shpesh mund të përballojnë edhe një kompjuter të dedikuar për lojëra Windows, ku ka shumë më tepër kuptim të luash Counter-Strike për një përvojë shumë më të qetë.

A e mori Mac çdo përditësim kundër goditjes?

Deri tani, po. Lojtarët e Mac kishin akses në të gjithë përmbajtjen e njëjtë që kishin lojtarët e Windows dhe ishin në radhë së bashku në lojërat e mblesërisë. Kjo mbajti qëndrueshmëri në të gjithë bordin dhe lejoi lojtarët e Mac të qëndronin plotësisht të përditësuar.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC
2024-04-10

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC

Lajme