Lajme

November 15, 2023

Kuvertat më të përfaqësuara të Pokemon TCG në tabelat kryesore

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Kuvertat Pokemon TCG nuk janë krijuar të gjitha të barabarta. Aty ku ka kuverta të forta, do të ketë edhe kuverta të dobëta. Në pjesën më të madhe, oferta dhe kërkesa do të diktojnë nëse kartat janë të shtrenjta apo jo, por kuvertat e Pokemon mund të jenë relativisht të lira për të ndërtuar dhe fituar ngjarje. Në nivelin më të lartë, tendencat se cilat kuvertë kanë sukses janë vendosur për formatin aktual (në kohën e shkrimit) BST-OBF.

Kuvertat më të përfaqësuara të Pokemon TCG në tabelat kryesore

Kuverta më e përfaqësuar në tavolinat kryesore

Kuverta më e popullarizuar e Pokemonit në tavolinat kryesore është kuverta "Kutia e Zonës së Humbur", e cila ka një përfaqësim afërsisht 20% dhe një hendek prej 300 pikash qarku për të gjithë pjesëmarrësit. Kjo kuvertë përmban Comfey, Sableye dhe Cramorant si lojtarët e saj yje. Zona e Humbur, e ngjashme me zonën e dëbuar të Yu-Gi-Oh ose Magic the Gathering's Exile, është një zonë e veçantë nga grumbulli i Hidhe ku kartat që hyjnë në Zonën e Humbur nuk pritet të kthehen për pjesën e mbetur të lojës. Stili i lojës së kuvertës së Lost Zone Box fokusohet në mbushjen selektive të Zonës së Humbur me karta si Lost Origin Comfey dhe Colress's Experiment, duke lejuar Sableye të përhapë numëruesit e dëmtimit pasi të kenë humbur 10 letra. Sulmi i fuqishëm i dëmtimit 110 i Cramorant mund të përdoret gjithashtu pa kosto energjie për shkak të aftësisë së tij.

Më e mira nga pjesa tjetër

Kuverta beatdown e Lugia Archeops është kuverta tjetër më e përfaqësuar. Kjo kuvertë përdor Primal Turbo të Archeops për të vendosur shpejt energjinë për Pokemonin e fuqishëm Basic Lugia, duke i mundësuar atij të çlirojë dëme të larta 4 lëvizje energjie rrotulluese. VSTAR Power i Lugia VSTAR një herë në lojë rrit më tej shpejtësinë e konfigurimit të kuvertës.

Një tjetër i preferuar i tifozëve, Charizard, ka parë gjithashtu rezultate të qëndrueshme me një përqindje prej 11% të rezultateve të tabelës kryesore. Kjo kuvertë ndjek një lojë më tradicionale të bazuar në evolucion, duke e bërë atë më të drejtpërdrejtë se kuvertën e energjisë turbo. Përbindëshi i shefit të kuvertës Charizard është Charizard ish, një Pokemon i tipit Dark Tera me një dobësi të llojit Grass. Ai krenohet me një sërë lëvizjesh të tipit zjarri me dëme të larta që bëhen më të forta me çdo nokaut.

Single Pokemon Decks

Gardevoir ka performuar mirë me 13 top 8-të rajonalë dhe 5 top 8 ndërkombëtarë. Kjo kuvertë përdor evolucionin për të arritur përbindëshin e saj të fuqishëm të shefit, Gardevoir ish, i cili mund të shërohet nga efektet e statusit. Decks Miraidon, duke ndjekur nga afër Gardevoir, kanë një rekord 6 dhe 1 në top 8 respektivisht. Miraidon përdor aftësinë e tij Tandem Unit për të kërkuar 2 pokemon bazë elektrike, duke e lejuar atë të sjellë 2 kopje të Raikou V në Bench për t'u përdorur në kthesën tjetër. JW Kriewall arriti vendin e parë në Toronto's 2023 Regional duke përdorur strategjinë Miraidon.

E fundit, por sigurisht jo më pak e rëndësishme, kuverta Mew VSTAR, e cila fitoi Kampionatin Botëror, përbëhet kryesisht nga 2 kopje të një kuverte të vetme fillestare. Kjo kuvertë mbështetet në aftësinë e Mew VSTAR për të kopjuar Techno Blast të Genesect, duke e bërë atë një kërcënim të vazhdueshëm.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme