Lajme

November 1, 2023

Kampionati TI12 Dota 2: Shikueshmëria, Performanca e Lojtarit, Preferencat e Heronjve dhe Grupi i Çmimeve

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Kampionati Ndërkombëtar 2023 (TI12) Dota 2 përfundoi së fundmi dhe është koha të thellohemi në disa statistika intriguese. Në këtë artikull, ne do të eksplorojmë numrat e shikueshmërisë, pikat kryesore të performancës së lojtarëve, preferencat e heronjve dhe fitimet nga grupi i çmimeve të TI12.

Kampionati TI12 Dota 2: Shikueshmëria, Performanca e Lojtarit, Preferencat e Heronjve dhe Grupi i Çmimeve

Numrat e shikueshmërisë dhe orët totale të shikuara

TI12 siguroi shikueshmërinë e katërt më të mirë në historinë e turneve Dota 2, duke tejkaluar statistikat e TI8 për sa i përket orëve të shikuara dhe shikueshmërisë maksimale. Gjatë finales së madhe, TI12 tërhoqi vëmendjen e 1.4 milionë shikuesve, duke grumbulluar gjithsej 65.4 milionë orë shikimi. Edhe pse nuk i kaloi shifrat e shikueshmërisë së ngjarjes së një viti më parë të mbajtur në Singapor, ai performoi më mirë se vendi i fundit i Amerikës së Veriut.

Pikat kryesore të performancës së lojtarit në TI12

Me Team Spirit që fiton trofeun në TI12, dallohen disa statistika të performancës së lojtarëve. Yatoro kryesoi në mesataren e vrasjeve me 11.2 vrasje për lojë, i ndjekur nga Kiritych nga VP me 9.6 vrasje për lojë dhe offlaner niu i LGD me 9.17 vrasje për lojë. Përmendjet e dukshme përfshijnë Nightfall dhe gpk~ me më së paku vdekje prej 2.33 për hartë. Për sa i përket asistimeve, Miposhka kryesoi top-listën me një rezultat mesatar prej 21.3, i ndjekur nga afër nga Sayuw me 18.7 dhe Mira me 17.9, të dyja nga Team Spirit. Gpk~ shfaqi një mesatare mbresëlënëse të KDA prej 8.65 për lojë, ndërsa Yatoro kishte vlerën më të lartë të arit në minutë (GPM) dhe Collapse siguroi pozicionin e dytë në Përvoja për minutë (XPM). WhyouSm1le i LGD-së demonstroi aftësi të jashtëzakonshme shëruese me 154 HP të shëruar në minutë dhe Kataomi, Collapse dhe Lelis e Entity dhanë kontribute të rëndësishme në fushën e paaftësisë.

Preferencat dhe Performanca e Heroit

Një ekzaminim i preferencave të heronjve në TI12 zbulon disa tendenca intriguese. Vetëm shtatë heronj mbetën të pakontestueshëm, me Drow Ranger, Anti-Mage, Ursa dhe Mars që u ndaluan, por nuk u zgjodhën kurrë nga asnjë ekip. Storm Spirit doli si kampioni i pamposhtur me një fitim 100% në ndeshjet ku ai u zgjodh gjashtë herë. Pas nga afër ishin Night Stalker me një normë fitimi 86%, dhe Undying dhe Chen me një normë fitimi 75%, megjithëse në më pak se dhjetë ndeshje. Dazzle u dallua në lojërat me dhjetë ose më shumë paraqitje, duke u mburrur me një normë fitimi prej 72% mbi 18 harta dhe duke qenë heroi më i ndaluar me 101 lojëra. Treant Protector dhe Primal Beast pasuan në listën e ndalimit me 89 lojëra secila. Heronjtë më të zgjedhur ishin Muerta, Grimstroke dhe Dark Willow. Një përmbledhje e zgjedhjeve dhe ndalimeve tregoi se Treant Protector, Kunkka dhe Dazzle ishin në krye të listave, me Muerta që ishte heroi i vetëm në dhjetëshen e parë që u zgjodh më shpesh sesa u ndalua.

Fitimet nga grupi i çmimeve

Ndërsa Team Spirit është padyshim i lumtur pasi fitoi titullin si dy herë kampionë të TI-së, TI12 mburrej me një grup të madh çmimesh. Një krahasim i fitimeve të lojtarëve të Team Spirit në dy TI që ata fituan zbulon një ndryshim të rëndësishëm. Çdo lojtar në Team Spirit pa një fitim të papritur financiar dukshëm më të lartë gjatë TI10 krahasuar me TI12. Paratë totale të çmimeve të grumbulluara nga Team Spirit në TI10 arritën në 18.2 milionë dollarë, duke u zbërthyer në rreth 3.6 milionë dollarë për lojtar. Në të kundërt, paratë totale të çmimeve të siguruara në TI12 ishin 1.4 milionë dollarë, me secilin lojtar që fitonte afërsisht 284,000 dollarë. Ky kontrast i fortë thekson evolucionin e grupeve të çmimeve në turnetë Dota 2 dhe grupeve të çmimeve të fryra TI10 dhe TI të mëparshme, falë shitjeve qesharake të Battle Pass.

Si përfundim, TI12 shfaqi shifra mbresëlënëse të shikueshmërisë, performanca të jashtëzakonshme të lojtarëve, preferencat intriguese të heronjve dhe një ndryshim të dukshëm në fitimet e grupit të çmimeve në krahasim me TI-të e mëparshme. Komuniteti Dota 2 pret me padurim këstin tjetër të The International, duke shpresuar për statistika dhe rekorde edhe më emocionuese.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme