Lajme

January 6, 2022

Kampionati Botëror i League of Legends 2022

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Kampionati Botëror i League of Legends është turneu më prestigjioz dhe më i madh vjetor në Ligën shumë konkurruese të Legends. Ndërsa bastet esports janë rritur në popullaritet, po aq është edhe interesi për këtë ngjarje.

Kampionati Botëror i League of Legends 2022

Faqet kryesore të basteve në internet ofrojnë tregje në të gjitha rajonet dhe fazat kryesore të kampionatit botëror, duke përfshirë fazën e grupeve, çerekfinalet, gjysmëfinalet dhe finalet.

Çfarë është Kampionati Botëror i League of Legends?

Kampionati Botëror i League of Legends është një ngjarje vjetore ku lojtarët më të mirë nga çdo rajon mblidhen së bashku për të konkurruar për një grup çmimesh mbi 2 milion dollarë. Ngjarja përfshin më shumë se tre javë garë dhe kulmon në ndeshjen finale, ku skuadrat luftojnë në Summoner's Rift për dominimin dhe të drejtat e mburrjes.

Është një ngjarje shumë e njohur e basteve në internet që entuziastët e basteve eSport e presin me padurim. Eshtë e panevojshme të thuhet se do të ketë një nivel të lartë interesi faqet e basteve esport, ku do të merrni edhe shumë këshilla për bastet eSport.

Kampionati Botëror LoL 2022 do të bashkojë lojtarët më të mirë të League of Legends në botë. Do të vijë me mundësi të mira bastesh në internet për entuziastët e basteve esports.

Ku do të zhvillohet Kampionati Botëror LoL 2022?

Ngjarja do të zhvillohet në katër qytete të ndryshme në të gjithë Amerikën e Veriut. Në faqen zyrtare të Riot Games janë shpallur qytetet pritëse për Kampionatin Botëror të League of Legends 2022.

Fillimisht ishte planifikuar që kampionati botëror i League of Legends të mbahej në Amerikën e Veriut këtë vit, por turneu u ndryshua në Kinë. Kjo u bë për t'u siguruar tifozëve kinezë një përvojë më autentike të Botës pasi vendi priti një turne të vogël në 2020.

Kampionati Botëror për vitin 2021 u mbajt në Reykjavik të Islandës, pasi fillimisht ishte planifikuar në Shenzen të Kinës. Ajo u zhvendos në Islandë për shkak të rrethanave të shkaktuara nga pandemia. Aktualisht nuk dihet nëse ose kur Kina do të presë një tjetër ngjarje të Kampionatit Botëror LoL në të ardhmen.

Siç thekson Riot, është rasti i parë i konkursit vjetor që mbahet në më shumë se një vend. Do të jetë gjithashtu hera e parë që nga viti 2016 që do të organizohet në Amerikën e Veriut.

Ngjarja do të fillojë me fazën e parë që do të mbahet në Mexico City, dhe vendi do të jetë arena e garave Liga Latinoamerica.

Faza e grupeve e konkursit dhe çerekfinalet do të priten në Nju Jork, dhe vendi do të jetë Teatri Hulu i vendosur në Madison Garden në Nju Jork.

Finalet do të pasojnë gjysmëfinalet në Scotiabank Arena të Torontos në stadiumin Levi's të San Fransiskos.

Ndërsa bota është ende duke u rikuperuar nga efektet e pandemisë, Riot Games tashmë po shikon përpara në vitin 2022, kur Worlds do të zhvillohen në Amerikën e Veriut. Si një nga ngjarjet kryesore të sporteve elektronike për bastet LoL në internet, sigurisht që do të tërheqë interes të madh.

Nuk dihet ende nëse Worlds 2022 do të ketë audiencë live apo jo. Më shumë informacion pritet të publikohet në lidhje me turneun në fillim të vitit të ardhshëm, ndërsa udhëzimet e sigurisë për pandeminë e vazhdueshme COVID-19 evoluojnë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme