Lajme

November 23, 2023

Hwei - Kampioni më i ri LoL me aftësi unike

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Riot Games ka zbuluar aftësitë e kampionit më të ri të LoL, Hwei. Le të shohim se si është kompleti i tij dhe si do të jetë ai në Summoners' Rift.

Hwei - Kampioni më i ri LoL me aftësi unike

Hwei – Përmbledhje e aftësive LoL

Hwei është shtesa më e fundit në listën e kampionëve të LoL. Ai supozohet se do të jetë një nivel i mesëm dhe duke gjykuar nga grupi i tij fillestar i aftësive, Hwei do të jetë një kampion mjaft kompleks, duke pasur parasysh se lidhja e aftësive do të çojë në efekte dhe ndërveprime të ndryshme.

Kompleti i tij bazohet tërësisht në disponimet e tij të ndryshme dhe sa herë që ai e ndryshon atë, ka një aftësi të ndryshme që aktivizohet. Nëse mendoni se ai mund të jetë një kampion mjaft i thyer, ndihem sikur ka disa dobësi të qarta që lidhen me qetësimin e tij. Sa herë që ai ndryshon humor, ka një kohë mjaft të madhe joproduktive ku ai nuk mund ta përdorë atë aftësi përsëri, që do të thotë se do t'i duhet të grumbullojë shumë nxitim aftësish nga artikujt e tij për të maksimizuar kompletin e tij.

Pa vonesë, le të hidhemi në statistikat dhe aftësitë bazë të Hwei.

Statistikat bazë

 • Shëndeti: 550 – 2318
 • Mana: 445 – 955
 • Regjeni shëndetësor: 6 – 96.1
 • Mana regen: 8 – 19.9
 • pas Krishtit: 50 – 106.1
 • Armatura: 18 - 97.9
 • Rezistenca magjike: 30 – 52.1
 • MS: 320
 • Gama e sulmit: 575
 • Baza AS: 0.714
 • Raporti AS: 0.658
 • Bonus AS: 3.3%

Aftësitë

Pasiv - Nënshkrimi i Vizionarit

INNATE: Aftësitë dëmtuese të Hwei shënojnë se armiqtë goditen për 4 sekonda. Dëmtimi i tyre me një aftësi të ndryshme konsumon shenjën për të krijuar një shpërthim poshtë tyre, duke shkaktuar 35 − 200 (bazuar në nivel) (+25% AP) dëme magjike bonus për armiqtë në zonë pas 0,85 sekondash.

P – Tema: Fatkeqësi

AKTIVE: Hwei hyn në një humor katastrofik, duke fituar akses në aftësitë e tij si dhe në furçën e larjes. Ai do të largohet nga disponimi pas hedhjes së ndonjërit prej tyre.

 • Shkatërruese – QQ: Hwei hedh një top zjarri në drejtimin e synuar që shpërthen kur përplaset me armikun e parë ose arrin rrezen maksimale, duke shkaktuar dëme magjike për të gjithë armiqtë e afërt. Dëmi bazuar në raportin e shëndetit të objektivit kufizohet në 250 kundër monstrave.
 • Fire Severing Bolt – QW: Hwei thërret një rrufe që të godasë në vendndodhjen e synuar pas 1 sekonde, duke shkaktuar dëme magjike për armiqtë brenda zonës. Kundër armiqve që janë të palëvizur ose të izoluar nga aleatët e tyre, Severing Bolt sjell dëme në rritje bazuar në shëndetin e munguar të objektivit. Ky dëm bonus kufizohet në 300 kundër monstrave (Severing Bolt u bën dëm 50% minionëve dhe monstrave joepikë).
 • Molten – QE: Hwei shënon një shteg të ndezur në drejtimin e synuar. Pas 0,7 sekondash, shtegu shpërthen në valë goditëse vullkanike çdo 0,175 sekonda nga pika e derdhjes. Çdo valë goditëse krijon një shpërthim që shkakton dëme magjike për armiqtë e afërt. Shpërthimet lënë gjithashtu një çarje llave pas tyre. Çdo çarje zgjat për 2,5 sekonda, duke shkaktuar dëme magjike çdo 0,25 sekonda për armiqtë brenda zonës dhe duke i ngadalësuar ata me 30% (dëmtimi i Molten Fisure zvogëlohet në 60% kundër minionëve dhe rritet në 135% kundër monstrave).

W – Tema: Qetësia

AKTIVE: Hwei hyn në një humor të qetë, duke fituar akses në aftësitë e tij si dhe në furçën e larjes. Ai do të largohet nga disponimi pas hedhjes së ndonjërit prej tyre.

 • Rryma fluturuese – WQ: Hwei formon një rrymë uji në drejtimin e synuar, duke krijuar një shteg për një kohëzgjatje që i jep atij dhe kampionëve aleatë shpejtësi lëvizjeje për 0,5 sekonda, duke u rifreskuar çdo 0,125 sekonda ndërsa ata qëndrojnë në zonë.
 • Rryma Fluturuese – WW: Hwei thërret një pishinë uji në vendndodhjen e synuar, duke krijuar një zonë mbrojtëse për 3 sekonda që i jep atij dhe kampionëve aleatë një mburojë për 0,5 sekonda ndërsa janë brenda zonës. Mburoja freskohet dhe rritet në forcë me një sasi çdo 0,264 sekonda gjatë kohëzgjatjes kur ato qëndrojnë në zonë (Forca e mburojës së Pool of Reflection është reduktuar në 50% për aleatët).
 • Dritat nxitëse – NE: Hwei e rrethon veten me ndezje rrotulluese që fuqizojnë 3 sulmet e tij të ardhshme bazë ose goditjet e aftësisë brenda 9 sekondave për çdo dëmtim magjik të bonusit dhe rikthimin e mana. Dëmi bonus i Stirring Lights zvogëlohet në 50% kundër minionëve ose monstrave nëse zbatohet nga aftësitë e tij të zonës së efektit.

E – Tema: Mundimi

AKTIVE: Hwei hyn në një humor të trazuar, duke fituar akses në aftësitë e tij si dhe në furçën e larjes. Ai do të largohet nga disponimi pas hedhjes së ndonjërit prej tyre.

 • Viza e zymtë – EQ: Hwei lëshon një buzëqeshje të frikshme në drejtimin e synuar që shkakton dëme magjike në goditjen e parë të armikut dhe i frikësohet atij për 1 sekondë.
 • Shikimi i humnerës – EW: Hwei hedh një kokërr syri në vendin e synuar. Pas mbërritjes, ajo zgjerohet në një vështrim të errët, duke i dhënë shikim në një zonë më të madhe dhe duke u kyçur në kampionin më të afërt të armikut të dukshëm. Pas një vonese, syri niset drejt objektivit, duke i shkaktuar dëme magjike armikut të parë me të cilin përplaset dhe duke i rrënjosur për një kohëzgjatje.
 • Thërrmimi i Maw – EE: Hwei krijon një nofull në vendndodhjen e synuar që këputet pas 0,627 sekondash, duke shkaktuar dëme magjike për armiqtë në zonë dhe duke i ngadalësuar ata me një sasi që prishet mbi 1,25 sekonda. Armiqtë që nuk qëndrojnë në qendër kur këputet nofulla tërhiqen atje.

Furçë larëse

AKTIV: Hwei largohet nga disponimi i tij aktual pa shkaktuar koston e aftësisë ose qetësimin e tij. Furça e larjes mund të hidhet vetëm nëse Hwei ka hyrë në humor.

R – Dëshpërim spirale

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Fushata "Monopoly GO Victory": Fito shpërblime të mëdha dhe zare falas
2024-02-16

Fushata "Monopoly GO Victory": Fito shpërblime të mëdha dhe zare falas

Lajme