Lajme

November 1, 2023

Gen.G vs BLG: Clash of Titans në çerekfinalet e LoL Worlds

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Vetëm 8 skuadra kanë mbetur në Kampionatin Botëror të Ligës së Legjendave dhe me përfundimin e fazës së parë zvicerane, gjërat do të nxehen më shumë se kurrë në çerekfinale. Gen.G, i cili mbeti i pamposhtur deri më tani, do të ndeshet me numrin 2 kinez, BLG, në një revansh nga MSI në fillim të këtij viti. A do të hakmerret Gen.G apo do të dëshmojë BLG se janë më të fortë?

Gen.G vs BLG: Clash of Titans në çerekfinalet e LoL Worlds

Le të thyejmë dy skuadrat, rrugën e tyre drejt fitores dhe të vendosim pritshmëritë tona për ndeshjen.

Evolucioni i Gen.G gjatë gjithë verës

Edhe pse Gen.G ishte fara e parë nga LCK, jo shumë menduan se do të ishin një forcë dominuese në Worlds, duke marrë parasysh performancën e tyre të fundit në MSI ku ata përfunduan të katërt. Ata shpejt dëshmuan se të gjithë e kishin gabim, duke marrë një 3-0 të shpejtë duke mundur ekipet si T1 dhe G2.

Thënë kjo, ata ende duhet të përballen me skuadrat e LPL-së, dhe me kalimin e të katërve në skenën zvicerane, do të ndodhte që Gen.G të dilte kundër njërit prej tyre.

BLG është një kundërshtar i njohur me të cilin luajtën në MSI dhe humbën në grupin e playoffs. Një 3-0 i shpejtë tregoi se LPL ishte shumë më i fortë gjatë asaj periudhe. Sidoqoftë, skuadra koreane duket se ka evoluar gjatë Splitit të Verës, duke kërcyer në një trajektore të madhe në rritje.

Jo vetëm që skuadra është shumë e qartë në lojën e përgjithshme makro, por edhe lojtarët po bëjnë më pak gabime mekanike. Dobësia më e madhe e Gen.G në gjysmën e parë të sezonit ishte Doran, i cili u shfrytëzua në një meta transporti të orientuar nga korsia e sipërme. Ndërsa ka ende disa zgjedhje të disponueshme, ai është shumë më i mirë në stabilizimin e korsisë. Përveç kësaj, ai gjithashtu u përmirësua shumë, dhe me katër lojtarët e tjerë që tashmë luajnë afër nivelit të pikut, ky formacion i Gen.G është i frikshëm në Worlds.

A do të mbështetet BLG në GigaBIN?

Nga ana tjetër, BLG kanë regres pak në krahasim me mënyrën se si ishin në MSI. Jo në një nivel mekanik, por koordinimi i tyre duket se është i fikur ndonjëherë, duke u dhënë armiqve më shumë hapje për t'u shfrytëzuar.

Një tjetër gjë është se Top Laner Bin nuk ka qenë vërtet në gjendje të ushtrojë të njëjtin nivel të dominimit të korsisë së sipërme. Unë mendoj se kjo është për shkak të meta-s së korsisë së lartë që po evoluon dhe BLG e zhvendos vëmendjen e saj drejt një meta transporti në bot-lane me Elk, i cili merret me mbi 33% të dëmit të të gjithë ekipit.

Do të jetë emocionuese të shohësh nëse BLG do të përpiqet t'i japë më shumë liri lirie për korsinë e tyre të lartë ose nëse dëshiron të përqendrohet në ndeshjen e korsisë së bot. Jungler Xun do të jetë një çelës në këtë ndeshje, veçanërisht pasi ai shkon kundër dikujt si Peanut, i cili njihet për të qenë një nxitës gjatë gjithë karrierës së tij.

Parashikimet GEN vs BLG

Worlds këtë vit na ka dhënë shumë surpriza të cilat kanë hedhur poshtë disa nga pritshmëritë tona nga tavolina. Thënë kështu, renditjet tona të fuqisë LoL Worlds janë ende disi të rëndësishme dhe të sakta, veçanërisht në gjysmën e parë të renditjes.

Çerekfinalja e Botës ndërmjet GEN dhe BLG do të jetë e vështirë të parashikohet sepse të dyja skuadrat kanë potencialin për të mundur njëra-tjetrën dhe kjo do të varet shumë nga mënyra se si do të shfaqen të dy skuadrat atë ditë. Bazuar në atë që pamë deri më tani dhe si është meta e përgjithshme, unë ndoshta do të favorizoja pak GEN, veçanërisht duke pasur parasysh që ata do të kenë përzgjedhje anësore në lojën 1.

BLG do të jetë në gjendje të luftojë ngushtë në shumicën e lojërave të serisë, megjithatë, dhe nuk do të habitesha nëse i shihja të paktën një fitore në seri. 3-1 është ajo që unë parashikoj, por nuk do të habitesha nëse do të shkonim në Silver Scrapes.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme