Lajme

October 30, 2023

Finalet: Një gjuajtës konkurrues me shumë lojtarë me potencial për sporte

Liam Fletcher
WriterLiam FletcherWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Finals, i zhvilluar nga Embark Studios, ka fituar shpejt popullaritet që nga lëshimi i hapur beta më 26 tetor. Krijuar nga ish-zhvillues të vjetër të Battlefield, ky qitës unik synon të bëhet një lojë esports e nivelit më të lartë në të ardhmen.

Finalet: Një gjuajtës konkurrues me shumë lojtarë me potencial për sporte

Konkurruese Nga Natyra

The Finals është një lojë e përqendruar te shumë lojtarë që ofron një përvojë konkurruese, duke e bërë atë një bazë ideale për një lojë esports. Me komentues në lojë të fuqizuar nga AI, luftime strategjike të bazuara në ekip dhe harta shumë të shkatërrueshme, çdo lojë ofron një përvojë unike dhe me oktan të lartë. Përzierja e karaktereve dhe aftësive lejon stile të ndryshme të lojës dhe fuqizon lojtarët të shfaqin aftësitë e tyre.

Një nga mënyrat kryesore të lojës në The Finals është Cashout. Në këtë mënyrë, ekipet e vogla luftojnë për të plaçkitur 'kasafortat' dhe për të depozituar paratë në 'sajtet e arkëtimit' ndërsa mbrohen kundër ekipeve të tjera. Loja është me ritme të shpejta dhe nxitet nga elementë të bazuar në aftësi, të tilla si personazhe të grupeve të rënda që përplasen me pengesa dhe personazhe me ndërtim të shkathët që mburren me fuqi të përkohshme të padukshmërisë. Mekanika e lojës gjithashtu inkurajon lojtarët të mbështesin ekipin e tyre përmes aftësive shëruese.

Popullariteti në rritje

Finals ka fituar tashmë një ndjekës masiv, me mbi një çerek milion lojtarë të pikut vetëm në Steam menjëherë pas lëshimit të tij të hapur beta. Modeli i tij falas për të luajtur dhe disponueshmëria në PC, Xbox Series X|S dhe PlayStation 5 sigurojnë që miliona lojtarë të kenë akses në lojë.

E ardhmja e finaleve

Ndërsa Embark Studios nuk e ka përqafuar ende plotësisht skenën e esports, ka indikacione se turnet dhe tabelat e liderëve do të jenë një pjesë thelbësore e The Finals. Me natyrën e tij konkurruese, popullaritetin në rritje dhe përditësimet e planifikuara, The Finals ka potencialin të bëhet një lojë e spikatur esports.

Nëse nuk keni pasur mundësi të provoni The Finals, beta e hapur është ende e disponueshme për disa ditë të tjera. Mos humbisni të përjetoni se cila mund të jetë e ardhmja e sporteve elektronike.

Të rejat e fundit

Optimizoni lojën tuaj VALORANT me Crosshairs qesharake
2023-11-26

Optimizoni lojën tuaj VALORANT me Crosshairs qesharake

Lajme