Lajme

February 15, 2024

Fati i shtrembëruar: Kampion i gjithanshëm dhe i fuqishëm që dominon League of Legends

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Twisted Fate është bërë kohët e fundit një forcë dominuese në League of Legends, duke shkëlqyer në role të shumta dhe duke fituar popullaritet si në radhët e renditura ashtu edhe në lojërat profesionale.

Fati i shtrembëruar: Kampion i gjithanshëm dhe i fuqishëm që dominon League of Legends

Shkathtësi dhe fuqi

Një nga arsyet kryesore për suksesin e Twisted Fate është aftësia e tij për t'u përshtatur me stile të ndryshme të lojës. Ai mund të ndërtohet si një kampion i fuqisë së aftësisë ose dëmtimit të sulmit, duke e lejuar atë të plotësojë role të shumta në një ekip. Për më tepër, Karta e tij ikonë Gold ofron një aftësi të besueshme të kontrollit të turmës, ndërsa e fundit e tij, Destiny, i lejon atij të bëjë presion mbi të gjithë hartën.

Ndikimi në Pro Play

Forca e Twisted Fate nuk ka kaluar pa u vënë re në skenën profesionale. Ai tashmë është zgjedhur 64 herë në vitin 2024, me paraqitje si ADC dhe në krye. Ai gjithashtu është përjashtuar 45 herë në rajone të ndryshme të Ligës.

Përgjigja e komunitetit

Komuniteti i League of Legends është i ndarë mbi dominimin e Twisted Fate në metalojen e Sezonit 14. Shumë lojtarë po bëjnë thirrje për nerva për të adresuar fuqinë e tij dërrmuese. Sidoqoftë, çdo ndryshim domethënës do të duhet të presë deri në përditësimin e radhës, pasi cikli i zhvillimit për Patch 14.4 është tashmë afër përfundimit.

Balancimi i fatit të shtrembëruar

Mbetet për t'u parë se si Riot Games do t'i qasen balancimit të Twisted Fate. Kur luhet me një fokus të fuqisë së aftësisë, ai zakonisht ndërton Rod of Ages dhe Lich Bane, duke i dhënë përparësi aftësisë së tij Wild Cards. Në korsinë e robotëve, ai fokusohet në nivelizimin e Stacked Deck dhe nxiton për të përfunduar Statikk Shiv dhe Stormrazor.

Ndikim i kufizuar në xhungël dhe mbështetje

Pavarësisht dominimit të tij në role të tjera, Twisted Fate ka pasur ndikim minimal në xhungël dhe pozicione mbështetëse, me më pak se 4000 lojëra të luajtura në ato role.

Si përfundim, shkathtësia dhe fuqia e Twisted Fate e kanë bërë atë një zgjedhje të spikatur në League of Legends. Ndërsa dominimi i tij ka ngjallur polemika mes lojtarëve, mbetet për t'u parë se si Riot Games do ta trajtojë situatën. Lojtarët do të duhet të presin për përditësimin e radhës për të parë nëse janë bërë ndonjë ndryshim për të balancuar praninë dërrmuese të Twisted Fate në lojë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?
2024-04-13

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?

Lajme