Lajme

February 14, 2024

Epoka e fundit: Mikrotransaksione dhe lojë e drejtë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Last Epoch, një RPG veprimi, mund të mos klasifikohet si titull shërbimi i drejtpërdrejtë, por është e rëndësishme të kuptoni nëse ai përmban mikrotransaksione apo jo.

Epoka e fundit: Mikrotransaksione dhe lojë e drejtë

A ka mikrotransaksione në Epokën e Fundit?

Last Epoch ka një çmim prej 34,99 dollarë në Steam dhe përfshin mikrotransaksione. Lojtarët kanë mundësinë të shkëmbejnë para të vërteta për një monedhë në lojë të quajtur Epoch Points, e cila mund të përdoret për të blerë kozmetikë nga dyqani në lojë.

Zhvilluesi i lojërave të orës së njëmbëdhjetë po ofron aktualisht paketa të ndryshme të Epoch Points për blerje në Steam. Këto paketa variojnë nga 50 pikë epokale për 4,99 dollarë deri në 200 pikë epoke për 19,99 dollarë, me artikuj shtesë të përfshirë në paketat më të shtrenjta.

Lojërat e Orës së Njëmbëdhjetë i kanë siguruar lojtarët se nuk do të ketë elemente të pagesës për të fituar në Epokën e Fundit. Loja nuk do të ofrojë kurrë avantazhe të lojës përmes blerjeve me para të vërteta. Të gjithë artikujt e disponueshëm për blerje do të jenë thjesht kozmetike.

Perspektiva e Zhvilluesit

Drejtori i lojës Judd Cobler shpjegoi përfshirjen e mikrotransaksioneve në një postim në forum në maj 2023. Ai deklaroi se çmimi prej 35 dollarësh nuk synohej të ishte burimi i vetëm i të ardhurave për Last Epoch. Studio ka nevojë për rrugë të tjera për të gjeneruar të ardhura dhe për të mbuluar kostot e zhvillimit. Cobler gjithashtu pranoi gabimet e bëra gjatë periudhës së hershme të aksesit të lojës në trajtimin e mikrotransaksioneve.

Përshtatjet dhe reagimet

Pas reagimeve nga fansat, Lojërat e Orës së Njëmbëdhjetë bënë rregullime në normën e konvertimit midis pikëve të epokës dhe USD. Tani, 10 Epoch Points janë ekuivalente me një dollar dhe çmimet e kozmetikës janë ulur. Për më tepër, të gjithë artikujt në dyqan shiten me rritje prej 50 pikësh, duke siguruar që lojtarët të shpenzojnë vetëm shumën që u nevojitet.

Si përfundim, Last Epoch përmban mikrotransaksione në formën e Epoch Points, të cilat mund të blihen me para të vërteta. Megjithatë, këto mikrotransaksione janë të kufizuara vetëm për artikujt kozmetikë dhe loja nuk ofron ndonjë avantazh të lojës përmes blerjeve me para reale. Zhvilluesi ka marrë parasysh komentet dhe ka bërë rregullime për të siguruar një përvojë të drejtë dhe të ekuilibruar për të gjithë lojtarët.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?
2024-04-13

Mega Incineroar: Një ndryshim i lojës apo një dështim konkurrues?

Lajme