Lajme

May 14, 2024

E ardhmja e pasigurt e LCS: Ngritja e talentit të rritur në vend kundrejt mbështetjes në import

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Marrëveshje kryesore

  • Lojtari veteran i LCS, Zven shpreh shqetësime për sistemin e dështuar të Akademisë NA, që mund të shënojë fundin e talentit vendas të NA.
  • Mbështetja në importimin e lojtarëve, veçanërisht nga LCK, e lë në hije edukimin e yjeve të ardhshëm të NA.
  • E ardhmja e LCS mund të jetë në rrezik nëse sistemi i Akademisë nuk merr mbështetjen dhe rregullimin e nevojshëm.

Skena e Ligës së Legjendave të Amerikës së Veriut është në një udhëkryq, me të ardhmen e ligës së saj profesionale, LCS, të varur në balancë. Një kontribuues i rëndësishëm në këtë situatë të pasigurt është gjendja e sistemit të Akademisë NA, e cila po dështon të prodhojë gjeneratën e ardhshme të talenteve vendase. Veterani i LCS, Zven, në një intervistë të sinqertë me gazetarin e esports, Travis Gafford, nuk i bëri fjalët kur sugjeroi se mund të ishim dëshmitarë të "valës së fundit të profesionistëve të NA" për shkak të këtyre dështimeve sistematike.

E ardhmja e pasigurt e LCS: Ngritja e talentit të rritur në vend kundrejt mbështetjes në import

Themeli i rrënuar i Skenës së Ligës së NA

Në qendër të çështjes është sistemi i Akademisë NA, i krijuar fillimisht për të qenë një terren ushqyes për talentet e ardhshme që përfundimisht të bëjnë rrugën e tyre në ligën profesionale. Megjithatë, sipas Zven-it dhe jehonës nga Gafford, ky sistem është larg përmbushjes së qëllimit të tij. Mungesa e mbështetjes dhe e investimeve në Akademi ka çuar në pakësimin e një grupi talentesh vendas, me shumë lojtarë premtues ose të hequr dorë ose të kalojnë pa u vënë re.

Importimi i talentit: Një shpatë me dy tehe

Në përgjigje të kësaj thatësire të talenteve, ekipet e NA LCS janë kthyer gjithnjë e më shumë në importimin e lojtarëve nga rajone të tjera, veçanërisht nga LCK. Këtë vit, Team Liquid dhe Cloud9 bënë bujë duke sjellë përkatësisht UmTi dhe Thanatos, duke vazhduar një trend që ka parë që shumë lojtarë të huaj t'i bashkohen radhëve të ekipeve të NA. Ndërsa këto importe sjellin një nivel të lartë aftësie dhe përvojë, ato gjithashtu lënë në hije zhvillimin e lojtarëve vendas, duke penguar potencialisht rritjen e skenës së NA në afat të gjatë.

Thirrja për Veprim

Komentet e Zvenit dhe diskutimi që pasoi që ndezi, nxjerrin në pah një moment kritik për LCS. Mesazhi është i qartë: pa një rishikim të rëndësishëm të sistemit të Akademisë dhe një fokus të rinovuar në zhvillimin e talenteve të rritur, liga profesionale e NA rrezikon të ngecë dhe të bjerë. Rregulli i importit të Riot Games ofron një dritë shprese, por ndryshimi i vërtetë duhet të vijë nga vetë organizatat LCS. Ata duhet të investojnë në ekipet e tyre të Akademisë, jo vetëm si një formalitet, por si një përpjekje e vërtetë për të ushqyer brezin e ardhshëm të talenteve të NA.

Shqetësimi i një komuniteti

Reagimi nga fansat dhe komuniteti më i gjerë i League of Legends ka qenë një shqetësim dhe dakordësi. Shumë i bëjnë jehonë ndjenjave të Zvenit, duke ankuar për mundësitë e humbura të viteve të kaluara dhe duke bërë thirrje për veprim të menjëhershëm për të shpëtuar të ardhmen e LCS. Është një ndjenjë që bie këmbanat e alarmit për shëndetin e skenës konkurruese në Amerikën e Veriut.

Rruga Përpara

E ardhmja e LCS dhe kapaciteti i saj për të kultivuar talentin vendas varet nga veprimet e ndërmarra sot. Ndërsa importimi i talenteve do të jetë gjithmonë pjesë e ekuacionit, arritja e një ekuilibri që lejon zhvillimin e lojtarëve të NA është thelbësore. Liga, ekipet e saj dhe Riot Games duhet të bashkohen për të rigjallëruar sistemin e Akademisë. Vetëm atëherë LCS mund të shpresojë të sigurojë të ardhmen e saj dhe të vazhdojë të jetë një bastion i lojës konkurruese të League of Legends.

LCS qëndron në një udhëkryq, me potencialin për t'i hapur rrugën një brezi të ri talentesh NA ose të vazhdojë në një rrugë që mund të çojë në rënien e tij. Zgjedhja është e qartë, por veprimi ende nuk është ndërmarrë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme