Udhëzuesi juaj i basteve për sportet celulare

Telefoni celular ka ndryshuar jetën tonë në shumë mënyra. Ndërsa shumica e njerëzve e marrin si të mirëqenë, ne do të kufizoheshim shumë në detyrat që mund të bëjmë nëse do të humbnim celularët tanë. Për këtë arsye, pothuajse të gjithë kanë një telefon celular këto ditë.

Një nga ndryshimet më të spikatura që kanë krijuar telefonat celularë është në industrinë e lojrave. Lojërat celulare dhe sportet elektronike celulare po bëhen të njohura me një ritëm të shpejtë, gjë që ka bërë që më shumë njerëz të kalojnë në bastet e sporteve celulare. Këtu është mendimi ynë për gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me bastet e sporteve celulare.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Çfarë është Mobile Esports?

Esports është një formë e konkurrencës për videolojërat. Lojtarë të aftë nga e gjithë bota mblidhen dhe konkurrojnë në një konkurs të organizuar nga kompani të mëdha.

Për shembull, seria e turneve DPC është për lojën popullore Dota 2. Ky ekosistem ku lojtarët konkurrojnë me njëri-tjetrin në turne dhe gara në shkallë të gjerë quhet esports.

Meqenëse esports janë në thelb videolojëra, konkurrentët përdorin pajisje elektronike për të konkurruar në ngjarje esports. Këto pajisje mund të përfshijnë kompjuterë ose konzolla lojrash.

Kur bëhet fjalë për esport celular, është thjesht skena e esports për lojërat celulare. Për turnetë e lojërave celulare dhe garat e një loje celulare, të gjithë konkurrentët duhet të përdorin një telefon në vend të një kompjuteri ose një tastierë për lojëra video.

E thënë thjesht, lojërat elektronike të lojërave celulare janë video lojëra elektronike që luhen në një pajisje celulare, si PUBG Mobile dhe Call of Duty Mobile.

Dallimi midis lojërave celulare dhe atyre të rregullta sportive

Ndërsa është e vërtetë që disa lojëra elektronike celulare bazohen në lojëra kompjuterike dhe ato duken shumë të ngjashme me versionet e tyre për PC, lojërat esports celularë ndryshojnë nga lojërat e zakonshme esports në shumë mënyra.

Para së gjithash, le të flasim për pamjet. Meqenëse telefonat celularë nuk kanë shumë fuqi për t'u përballur me lojëra kërkuese për PC, lojërat celulare esports kanë grafikë me cilësi shumë më të ulët. Edhe nëse do të krahasonim një lojë të zakonshme esports nga pesë vjet më parë me lojën më të fundit sportive celulare, ndryshimi do të ishte menjëherë i dukshëm.

Së dyti, ka mekanikën. Lojërat esport celularë kanë mekanikë të ndryshëm kur bëhet fjalë për të shtënat, lëvizjen, etj. Rënia e plumbit dhe zmbrapsja e armëve në mënyrë të rregullt PUBG janë shumë të larta në krahasim me versionin celular.

Një tjetër ndryshim i madh që kanë lojërat konkurruese në celular është se lojërat esports celularë janë krijuar për t'u kontrolluar nga një ekran me prekje. Nga ana tjetër, lojërat e rregullta kontrollohen ose nga një kontrollues ose një kombinim i mausit dhe tastierës.

Lojërat më të mira sportive celulare për të vënë bast

Ka shumë lojëra esports celular atje. Këtu janë disa nga lojërat më të mira të esports celular për të cilat mund të vendosni baste.

Guri i vatrës

Guri i vatrës është deri tani një nga lojërat më të njohura të esporteve celulare. Jo vetëm kaq, por është gjithashtu një nga lojërat më të vjetra të esportit celular, e lançuar që në vitin 2014.

Hearthstone është një lojë letrash e zhvilluar nga Blizzard. Arsyeja pse Hearthstone ka një skenë konkurruese kaq masive dhe të suksesshme është se Blizzard zhvillon lojëra me fokus në esports.

PUBG Mobile

Tjetra është PUBG Mobile. Pjesa më e madhe e meritave për krijimin e një skene esports për video lojërat celulare mund t'i atribuohet PUBG Mobile. Shumica e njerëzve i konsiderojnë esports për PUBG Mobile si lojën e parë të vërtetë esports celular.

PUBG Mobile është në thelb një version celular i titullit të njohur të sporteve elektronike PlayerUnknown's Battlegrounds. PUBG Mobile u zhvillua nga Tencent Games dhe u lançua në mars të vitit 2018. Që atëherë, ai ka tërhequr mijëra lojtarë në skenën më të mirë konkurruese të lojërave celulare.

Garena Free Fire

Ndoshta një nga lojërat e vetme që mund të përputhet ose të tejkalojë popullaritetin e PUBG Mobile, është Garena Free Fire. Garena Free Fire u lançua në vitin 2017 dhe praktikisht shpërtheu në popullaritet. Shifrat e shikueshmërisë për garat Garena Free Fire kalojnë rregullisht mbi 2 milion shikues të pikut.

Free Fire ka mjaft ngjashmëri me PUBG Mobile, por ai përfshin shumë veçori që tërhiqen lojtarët celularë. Një gjë tjetër që është e zakonshme midis Free Fire dhe PUBG Mobile është se të dyja këto lojëra janë më të njohura në Azinë Qendrore dhe Lindore, veçanërisht në Indi dhe Kinë.

Call of Duty Mobile

Me lojërat Battle Royale që niseshin majtas dhe djathtas për pajisjet celulare, kishte një nevojë urgjente për një lojë qitës në vetën e parë që kishte mënyra tradicionale si ndeshjet e vdekjes. Këtu hyn në lojë Call of Duty Mobile.

Call of Duty Mobile është një nga qitësit më të njohur konkurrues në person të parë për pajisjet celulare tani. Ajo gjithashtu ka një skenë masive të esports.

Janë këto lojëra ku do të shihni më shumë aksion në esports celular. Pra, duhet të zgjidhni një nga këto lojëra për bast.

Ndërsa të gjitha ato lojëra janë opsione të shkëlqyera, zgjedhja e një loje të vetme për bast është diçka që duhet ta vendosni vetë. Zgjidhni lojën për të cilën dini më shumë dhe e keni luajtur atë.

Gjithçka që duhet të dini për shanset e basteve në Mobile Esports

Shanset e basteve esports në bastet e sporteve celulare janë një mënyrë për të përfaqësuar gjasat e një rezultati. Për shembull, le të themi se po zhvillohet një ndeshje esports për celularin PUBG. Nëse një skuadër e caktuar është shumë e mirë në lojë dhe konsiderohet më e mundshme për të fituar ndeshjen, atëherë shanset për të fituar atë skuadër janë të larta.

Megjithatë, nëse një rezultat ka shanse më të larta për të ndodhur, atëherë kthimi që merrni duke vënë bast mbi të dhe duke fituar bastin do të jetë gjithashtu relativisht i vogël.

Ekzistojnë tre mënyra kryesore që shanset përfaqësohen në bastet e esporteve celulare, domethënë dhjetore, fraksionale dhe amerikane. Në formatin dhjetor, shanset përfaqësohen me një numër dhe një dhjetor si 2.5 ose 4.6. Në formatin thyesor, shanset përfaqësohen si një thyesë si 1/5 ose 2/4. Së fundi, shanset amerikane përfaqësohen ose nga një shenjë pozitive me një numër ose një shenjë negative me një numër, si +150 ose -200.

Të gjitha mënyrat e ndryshme të paraqitjes së koeficienteve përcjellin informacione të ndryshme rreth ndeshjes. Sidoqoftë, nuk ka asnjë ndryshim në shanset midis të rregulltve bast online esports dhe bast esports celular.

Pse janë të njohura Bastet e Sporteve Mobile?

Lojërat e lëvizshme kanë bërë diçka që format e tjera të lojërave nuk kanë arritur ta bëjnë kurrë në mënyrë efektive, që është tërheqja e një numri të madh lojtarësh nga një audiencë që nuk kishte asnjë interes për lojërat dhe nuk kishte prekur kurrë një tastierë lojërash video ose një kompjuter lojrash. Si e bëri këtë lojërat celulare?

Epo, arsyeja kryesore për këtë është se njerëzve nuk u pëlqen të shpenzojnë para në konzollat e lojërave video ose kompjuterat e lojërave. Megjithatë, ata shpenzojnë para për një telefon celular, sepse ai bën shumë më tepër se sa mund të bëjë një PC ose një tastierë lojrash. Sapo një person që nuk ka luajtur kurrë një lojë konkurruese provon një lojë esports në telefonin e tij celular, ai menjëherë fiksohet në të.

Kjo rritje e popullaritetit të esports celular është në fakt ajo që bëri që të rritet popullariteti i basteve esports celular. Ka mijëra njerëz që derdhen në esports celular. Një arsye tjetër pse bastet e sporteve celulare janë kaq të njohura është eksitimi.

Lojtarët e rinj që hyjnë në skenën e esports po bëjnë gjëra që askush nuk i ka parë më parë. Kjo i bën sportet elektronike celulare super emocionuese. Kjo i bën bastet në celular edhe më emocionues sepse paratë tuaja janë në linjë.

Mobile kundër basteve të rregullta sportive

Ashtu si ka disa dallime midis esporteve celulare dhe esporteve të rregullta, bastet në esports celularë janë gjithashtu të ndryshëm nga bast në esport të rregullt. Megjithatë, ndryshimi në fakt nuk është në procesin e basteve.

Ashtu si esportet e rregullta, për të bastuar në esports celularë, do t'ju duhet të shkoni te një libralidhës, të shikoni shanset e një rezultati të një ngjarje esports celular dhe më pas të vendosni një bast. Sidoqoftë, ndryshimi fillon të lindë në vetë lojërat sepse lojërat celulare janë shumë më ndryshe se lojërat e zakonshme.

Dallimi kryesor është parashikueshmëria. Bastet e sporteve celulare mund të jenë shumë më të paparashikueshme sesa bastet për lojërat e zakonshme esports. Një arsye për këtë është se e-sportet celulare janë aktualisht në fazat fillestare në krahasim me esportet e rregullta. Lojtarë të mëdhenj po shfaqen nga e gjithë bota dhe nuk e dini kurrë se kur një i dobët mund të fitojë kundër disa prej lojtarëve më të mirë në skenën e esports.

Së dyti, sportet celulare përdorin lidhje me valë për të lidhur të gjithë lojtarët me njëri-tjetrin. Ndërsa lidhjet janë të cilësisë së lartë, lidhjet me valë nuk janë kurrë të besueshme. Rezultatet mund të ndryshojnë për shkak të paqëndrueshmërisë në lidhjet me valë. Një lojtar mund të marrë një avantazh në ping ndërsa një tjetër mund të humbasë për shkak të vonesës. Ndërsa kjo nuk është e zakonshme, është më e zakonshme se sportet e rregullta elektronike.

Bastet e Sporteve në celular

Për të vendosur baste në esports duke përdorur një celular, para së gjithash, do t'ju duhet të gjeni libralidhës që kanë aplikacione bastesh celulare. Pas kësaj, do t'ju duhet të siguroheni që ato të jenë legjitime dhe të sigurta. Ju mund ta bëni këtë duke kontrolluar rishikimet për ta.

Pasi të gjeni një aplikacion bastesh, shkarkoni aplikacionin dhe regjistrohuni në libralidhësin. Pasi të jeni regjistruar, duhet të bëni disa depozita duke përdorur metodat e depozitimit në dispozicion në libralidhësin. Pas kësaj, gjithçka që mbetet për të bërë është të kërkoni për një ngjarje esports që ju pëlqen dhe të vendosni baste për një rezultat me depozitat që sapo keni bërë. Sigurohuni që të hidhni një sy në shanset përpara se të vendosni një bast.

Bastet në celular janë të shkëlqyera sepse bastebërësit zakonisht mendojnë shumë gjatë zhvillimit të një aplikacioni bastesh. Për shkak se aplikacionet janë zhvilluar në kohët moderne dhe faqet e internetit janë zhvilluar shumë kohë më parë, do të zbuloni se shumica e prodhuesve të basteve kanë aplikacione që janë shumë më miqësore për përdoruesit sesa faqet e tyre të internetit.

Bastet në telefonin tuaj celular janë gjithashtu shumë më komode. Ju mund ta bëni këtë edhe në shtratin tuaj. Sidoqoftë, gjithçka varet nga preferencat personale.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi