Udhëzues i thelluar për bastet e lëkurës Esports: Çfarë duhet të dini

Për të kuptuar se çfarë është bast "skins", lojtarët duhet së pari të dinë se çfarë janë "skins". Skini është një pjesë e kodit brenda një videolojë, e krijuar në thelb për të ndryshuar pamjen e një personazhi ose avatari të një videolojeje pa shtuar ose ulur nga aftësitë e tyre. Për të ndryshuar rrobat e një personazhi, modelin e flokëve ose një aspekt tjetër të pamjes së tyre fizike, lojtarët mund të përdorin skedarë të lëkurës.

Këta lojtarë mund të shpërblehen me "skins" kur kryejnë një detyrë ose objektiv të caktuar brenda një loje. Ose, ata mund të blejnë një lëkurë duke përdorur para të vërteta ose monedhë në lojë. Bastet e lëkurës thjesht i referohen përdorimit të një prej këtyre lëkurave si aksion. Me fjalë të tjera, lojtarët bastojnë me njëri-tjetrin për të fituar ose humbur këto skedarë të lëkurës.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Çfarë janë bastet e Skins eSports dhe si të bastni në të?

Lëkurat vlerësohen shumë nga shumë lojtarë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për lëkurat më të rralla, të cilat mund të jenë të vështira për lojtarët për t'i gjetur ose blerë në një lojë. Është ky atribut që i bën lëkurat potencialisht të dobishme për lojërat e fatit.

Për të përdorur "skins" në lojërat e fatit, lojtari duhet të gjejë një ofrues të palëve të treta të lojërave të fatit. Këta ofrues në përgjithësi organizojnë konkurse eSports, në të cilat lojtarët mund të bastojnë për rezultatin e një loje të tillë CS: SHKO ose DOTA 2. Lojtarët që parashikojnë saktë rezultatin e këtij konkursi marrin skinet e bastuara nga lojtarët e tjerë. Ata gjithashtu u janë kthyer të gjitha lëkurat që kanë vënë bast.

Shndërrimi i lëkurave të bastit në para

Kur lojtarët fitojnë lëkurat ndërsa baste në lojëra eSports, këto fitime ruhen në llogarinë e lojës së lojtarit - ose në një hapësirë ​​tjetër të sigurt ruajtjeje dixhitale.

Për të fituar para në këto lëkura, lojtarët mund të zgjedhin t'i shesin ato. Në shumicën e rasteve, transaksionet trajtohen nëpërmjet veçorive të tregtimit brenda vetë lojës. Lojtarët mund të fitojnë para nga bastet e lëkurës në këtë mënyrë, por këto asete dixhitale janë gjithashtu në rrezik gjatë basteve.

A është e ligjshme kumari Skins?

Juridiksione të ndryshme kanë rregulla dhe rregullore të ndryshme në lidhje me lojërat e fatit në internet, të cilat mund ta bëjnë peizazhin ligjor kompleks për të lundruar. Megjithatë, me kumarin e lëkurës, gjërat janë pak më ndryshe.

Ka disa mosmarrëveshje nëse bixhozi i lëkurës duhet të rregullohet apo jo, apo nëse duhet konsideruar fare si kumar. Në disa kuptime, kumari i lëkurës është i ngjashëm me një lojë të vjetër si mermeret - lojtarët rrezikojnë të humbasin disa nga asetet e tyre në lojë dhe kjo është e gjitha pjesë e lojës.

Por ky shembull është shumë themelor dhe nuk merr parasysh një gjë - vlerën e lëkurës së lojërave kompjuterike. Kur lojtarët luajnë kumar me lëkurë, ata shpesh janë duke luajtur kumar me asete dixhitale që kanë një vlerë të lartë monetare. Kjo ka bërë që disa grupe të sugjerojnë rregulla më të rrepta për bastet e lëkurës për të mbrojtur lojtarët.

Precedentë ligjorë për bastet e lëkurës

Padi dhe padi në grup janë ngritur kundër ofruesve të basteve të lëkurës në të kaluarën. Kjo mund të tregojë se rregulloret do të forcohen në të ardhmen, duke i mbajtur lojtarët të sigurt, duke rritur gjithashtu të ardhurat nga taksat nga operacionet e lojërave të fatit të lëkurës.

Ndonëse kjo mund ta bëjë më të vështirë për disa lojtarë aksesin e lojërave të fatit në internet, do të jetë një veprim i mirëpritur. Ky rregullim në rritje do të ndihmojë në arritjen e qëndrueshmërisë afatgjatë për lojërat e fatit të lëkurës në të ardhmen.

Kumari i përgjegjshëm është ende vendimtar

Ndërsa mund të ketë një zonë gri ligjore në lidhje me kumarin e lëkurës, mekanika është e njëjtë si me çdo lloj tjetër bastesh. Si rezultat, lojtarët ende duhet të veprojnë me kujdes dhe me përgjegjësi.

Lojtarët duhet të mbajnë gjurmët e rutinave dhe zakoneve të tyre të lojërave të fatit dhe të vënë bast vetëm për asetet dixhitale që mund të përballojnë të humbasin. Për shkak të vlerës së lartë të shumë prej këtyre aseteve, lojtarët mund të humbasin ende shuma të konsiderueshme parash në kumarin e lëkurës në disa raste.

Faqe të sigurta bastesh esports

Si mund të thonë lojtarët që një faqe e basteve për lëkurën e eSports është e sigurt? Klientët këshillohen të përdorin listën e mëposhtme të kontrollit pasi të sigurohen.

  • Akreditimet: Faqja duhet të akreditohet nga organet rregullatore brenda juridiksionit të lojtarit.
  • Kontaktoni dhe Mbështetja: Faqja duhet të ofrojë një linjë mbështetëse transparente dhe lehtësisht të aksesueshme dhe të jetë shumë transparente dhe komunikuese.
  • Shqyrtime të pavarura: Faqja duhet të ishte rishikuar nga lojtarë të tjerë në vende të besueshme - si p.sh. në sajtet e rishikimit të pavarur të palëve të treta. Këto komente duhet të jenë pozitive dhe të ofrojnë një pasqyrë të dobishme për atë që lojtari mund të presë kur përdor shërbimin e basteve.
  • Protokollet e Sigurt: Faqja e internetit duhet të mbrohet nga protokolle të sigurta që parandalojnë çdo përgjim të të dhënave të klientit. Lojtarët duhet të jenë në gjendje të shohin shenjën HTTPS në shfletues për të treguar se ky është një sajt i sigurt dhe ata duhet të përdorin vërtetimin me shumë faktorë për t'u identifikuar.

Disa ofrues me reputacion të basteve eSports

Ka shumë të rishikuara mirë, ofruesit e basteve eSports me vlerësim të lartë në treg. Lojtarët mund të gjejnë një listë me vetëm disa prej tyre më poshtë, megjithëse klientët këshillohen të kërkojnë komente dhe informacione të tjera rreth ofruesve përpara se të luajnë.

  • ThunderPick
  • Dafabet
  • Webbyslot
  • Kazino 888
  • 22 Bast
  • BetSafe

CS:GO faqet e basteve të lëkurës

CS:GO - ose Counter-Strike: Global Offensive - është ndoshta loja më e popullarizuar për lojtarët e interesuar në bastet e lëkurës. Kjo është për shkak se skin-et luajnë një rol kaq të rëndësishëm në këtë lojë - lojtarët përdorin lëkurë për t'i dhënë vetes një pamje individuale që i dallon ata nga lojtarët e tjerë.

Në këtë kuptim, një lëkurë e caktuar bëhet një simbol statusi. Lojtarët e tjerë mund të shohin lëkurën që lojtari ka veshur dhe ata do të njohin menjëherë vlerën e saj të lartë.

Historia e basteve të lëkurës në CS:GO

Ishte popullariteti i CS: GO skins që çoi në zhvillimin e kësaj forme bastesh. Ofruesit e lojërave të fatit vunë re se lojtarët po entuziazmoheshin me të vërtetë për lëkurat e ndryshme të disponueshme për ta në lojë. Kjo dëshmoi se ekzistonte një treg për bastet e lëkurave.

Ofruesit vunë re gjithashtu se lëkurat po bliheshin dhe shiteshin për shuma të mëdha parash reale në tregjet dixhitale. Kjo nënvizoi vlerën që lojtarët po i vendosnin këtij lloji të produktit dixhital dhe çoi në zhvillimin e platformave më të sofistikuara të basteve për CS:GO.

Si funksionojnë bastet e lëkurës në CS:GO

Lojtarët do të blejnë lëkurë nga vetë loja CS:GO. Ata mund ta bëjnë këtë nëpërmjet tregut në internet të lojës, dhe lëkurat që blejnë do të ruhen në llogarinë e tyre të lojrave ose në një zgjidhje tjetër ruajtëse. Në disa raste, lojtarët mund të ruajnë lëkurë në portofolin e tyre kripto, dhe Ethereum blockchain është veçanërisht i përshtatshëm për këtë lloj ruajtjeje.

Këto asete dixhitale përfaqësojnë monedhën që lojtarët do të përdorin për bastet e tyre. Megjithatë, vetë bastet nuk do të bëhen nëpërmjet lojës CS:GO. Kjo do të ndodhë në një platformë të palëve të treta, e cila do të integrohet me lojën. Këtu, lojtarët mund të bastojnë në rezultatin e konkurseve CS:GO si PGL CS: GO Major , dhe lëkurat e tyre do t'i transferohen automatikisht përdoruesit që ka bërë një bast fitues nëpërmjet një lidhjeje të sigurt.

Alternativa ndaj basteve të lëkurës eSports

Bastet e lëkurës nuk janë alternativa më e mirë për të gjithë kumarxhinjtë. Disa lojtarë mund ta kenë të vështirë të fillojnë me lojërat e fatit të lëkurës – lojtarët duhet të blejnë skin para se të mund t'i vënë bast, dhe kjo mund të jetë e dëmshme.

Kumarxhinjve gjithashtu mund të mos ju pëlqejë ideja e fitimit të aseteve dixhitale. Për t'i kthyer këto pasuri në para të vërteta, lojtarët duhet t'i shesin ato. Kjo shton një nivel shtesë kompleksiteti, si dhe pasiguri, procesit.

Megjithatë, ka alternativa për bastet e lëkurës. Lojtarët që janë të interesuar në eSports mund të zbulojnë se këto alternativa ofrojnë një opsion më të mirë.

Bast në esports me para të vërteta

Esportet po rriten në popullaritet dhe shumë kumarxhinj vendosin baste me para të vërteta në këto gara, ashtu siç do të bënin në garat sportive fizike. Kjo është një metodë më e drejtpërdrejtë e lojërave të fatit, pasi lojtarët mund të shtojnë dhe tërheqin fonde në dhe nga llogaria e tyre me lehtësi relative.

Bastet me para të vërteta janë gjithashtu më të rregulluara se bastet e lëkurës. Kjo do të thotë se statusi ligjor i lojërave të fatit me para të vërteta nuk ka gjasa të ndryshojë në mënyrë dramatike në të ardhmen.

Lojëra profesionale esports

Lojtarët mund të zgjedhin të bëhen profesionistë të lojërave eSports. Kjo është një mënyrë për të fituar para direkt nga garat e eSports vetë, pa luajtur fare bixhoz. Megjithatë, ndjekja e kësaj rruge kërkon një nivel elitar të aftësive, përvojës dhe njohurive në eSports.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

A mund të fitoj para të vërteta me bast Skins?

Po, lojtarët mund të fitojnë para të vërteta me baste Skins. Këto para përgjithësisht fitohen në mënyrë indirekte - dmth., lojtari mund të fitojë një lëkurë dhe më pas ta shesë këtë lëkurë për para të vërteta. Lojtarët duhet të kenë parasysh se ata gjithashtu mund të humbasin para në këtë mënyrë.

A janë të ligjshme bastet Skins?

Bastet Skins janë të ligjshme në shumicën e juridiksioneve, por kjo zakonisht ndodh sepse nuk ka ligje specifike që i pengojnë lojtarët të luajnë kumar me lëkurë. Kjo mund të ndryshojë në të ardhmen dhe lojtarët duhet të jenë të vetëdijshëm për statusin ligjor në zhvillim të kësaj forme bastesh.

Cilat lojëra ofrojnë bast skins?

Opsioni më i famshëm për bastet e lëkurës është CS:GO. Megjithatë, ka mundësi të tjera të hapura për lojtarët e interesuar në lojërat e fatit me lëkurë. Këto përfshijnë Dota 2, lojërat e FIFA-s dhe Eve Online.

A janë të sigurta bastet e Skins?

Po, bastet skins janë të sigurta, por lojtarët këshillohen të jenë përgjegjës kur luajnë. Kjo është për shkak se lëkurat kanë vlera të botës reale, të jetës reale të lidhura me to. Ndërkohë që lojtarët mund të ndihen më rehat duke vënë bast një pjesë të kodit dixhital si një "skin" e lojës sesa do të vendosnin para të vërteta, ka ende diçka në rrezik. Mos harroni se "skins" në përgjithësi kushtojnë para për t'u blerë përpara se të vihen bast, kështu që lojtarët ende rrezikojnë të humbasin investimin e tyre kur bastojnë me "skins".