Bast në Smite World Championship 2024

Kur bëhet fjalë për turnetë esport bazuar në lojën Smite, SWC dallohet si më popullorja. Ajo zhvillohet çdo vit çdo dimër në Atlanta, Georgia. Hi-Rez Studios organizon eventin. SWC u krijua për herë të parë në 2015. Që atëherë ajo është zhvilluar në një nga turnet më të mëdhenj të esports. Faqet e basteve online esport favorizojnë SWC-në për shkak të formatit të saj. 10 skuadra garojnë në fazat e eliminimeve të dyfishta përpara se të fillojë një fazë finale e vetme me eliminim. Kjo u jep lojtarëve shumë mundësi për të analizuar performancën e secilit lojtar.

Shumë ngjarje esport fitojnë vëmendjen e komunitetit të lojërave të fatit për shkak të çmimeve të tyre të larta. Edhe në nivelin më të ulët, ai arriti të arrijë një total mbresëlënës 785,000 dollarë. Shpërblime të tilla të larta kanë tërhequr ekipet më të mira Smite nga e gjithë bota.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka rreth lojës Smite

Gjatë vitit të parë kishte 2.6 milionë dollarë për rrëmbim. Kjo e bëri atë grupin e tretë më fitimprurës të çmimeve esports të vitit 2015. Garat e njohura si p.sh Kampionati Botëror i Ligës së Legjendave kishte shpërblime më të ulëta pavarësisht se konsideroheshin më të profilit të lartë në atë kohë.

Kumarxhinjtë mund të shikojnë SWC përmes transmetimeve në internet dhe të vendosin baste në ndeshjet. Një gamë e tregjeve të bastbollistëve të bazuar në këtë turne.

Smite i përket arenën e betejës me shumë lojtarë në internet (MOBA) zhanër. Që nga lëshimi i saj, loja ka qenë falas për t'u luajtur. Ky është një aspekt i zakonshëm i shumë prej titujve më të njohur të esport. Smite aktualisht është në dispozicion në disa platforma të ndryshme. Kjo përfshin PS4, Xbox One, Nintendo Switch dhe PC.

Lojtari merr rolin e një figure mitologjike si një perëndi ose perëndeshë. Ata angazhohen në ndeshje luftarake të bazuara në ekip. Çdo personazh i ndryshëm do të ketë një aftësi unike për t'u përdorur gjatë luftës. Ekipi duhet të krijojë një strategji fituese për të mposhtur të dy lojtarët kundërshtarë dhe minionët e NPC.

Smite esport kampionate të tilla si SWC priren të përqendrohen në mënyrat e lojtarëve kundrejt lojtarëve. Rrjedhimisht, lojtarët e fatit duhet të familjarizohen me mënyrën se si funksionojnë këto ndeshje. Është gjithashtu e rëndësishme të mësoni për të mirat dhe të këqijat e çdo perëndie të veçantë.

Vetëm një duzinë prej tyre janë në dispozicion falas në baza mujore. Sidoqoftë, është e mundur të zhbllokoni më shumë duke shpenzuar monedhat në lojë dhe duke përfunduar sfidat.

Lojtarët profesionistë pëlqejnë të personalizojnë personazhet e tyre të perëndisë me lëkura dhe emocione unike. Megjithatë, ngjarje të tilla si SWC zakonisht do të kufizojnë përmirësimet e performancës për t'i bërë ndeshjet sa më të drejta të jetë e mundur. Është e rëndësishme të merret parasysh kjo kur bëni një bast.

Rregullat e lojës Smite

Përpara se të bastojë në ligat e esport, lojtari i kumarit duhet të ketë një kuptim të drejtë të rregullave të lojës. Conquest është mënyra më e zakonshme e lojës. Është e ngjashme me atë që shihet në Liga e Legjendave. Dy skuadra të përbëra nga pesë lojtarë përpiqen të shkatërrojnë Phoenixes të ekipit kundërshtar. Ekziston edhe një luftëtar gjigant i quajtur Titan që duhet të hiqet.

Ekipet e fillojnë ndeshjen në skajet e kundërta të hartës. Përpara se të hyjë në lojë, një lojtar ka një sasi të caktuar ari për të shpenzuar për artikujt fillestarë. Lojtarët e Pro Smite mendojnë taktikisht se cilat përmirësime do të përfitojnë skuadrën.

Për të kaluar nga njëra anë e hartës në anën tjetër, lojtarët duhet të udhëtojnë nëpër një nga tre korsitë. Secila prej tyre mbrohet nga një krijesë Phoenix së bashku me kullat mbrojtëse. Nëse lojtarët afrohen shumë me ta, ata do të pësojnë shumë dëme.

Minionët janë NPC të dobishme që ndihmojnë lojtarët në rrëzimin e armiqve. Ata kanë një sulm mjaft të dobët, por pjellin rregullisht. Ka katër klasa të perëndive: luftëtar, magjistar, gjahtar, vrasës dhe kujdestar. Skuadrat më të mira do të dalë me një konfigurim të klasës fituese që plotëson grupin në tërësi.

Pse është popullor Smite World Championship?

Ka shumë arsye pse lojtarët mund ta konsiderojnë SWC si një nga turnetë më të mirë të esports. Çdo ndeshje është me ritme të shpejta dhe emocionuese. Dizajni artistik i lojës është i njohur për të qenë i gjallë dhe tërheqës. Kur kryhen sulme, shpesh rezulton në një shpërthim nuancash.

Përveç tërheqjes estetike, ka edhe shumë taktika që mund të përdorin kumarxhinjtë. Nëse ata i dinë pikat e forta/dobësitë e secilit personazh perëndie, do të jetë më e lehtë të parashikohet se cili ekip do të dalë në krye.

Lista e turneve esports të njohura nga fansat e basteve do të fokusohet në ato që eliminojnë sa më shumë elementin e fatit. Në vend të kësaj, lojërat do të shpërblejnë lojtarët që njohin rregullat dhe analizojnë performancën e lojtarëve. Ky është sigurisht rasti me Smite.

Kjo lojë është gjithashtu e dashur nga njerëzit që janë të apasionuar pas mitologjisë. Personazhet në Smite vijnë nga një sërë panteonësh të ndryshëm. Ato përfshijnë perënditë e legjendave greke, nordike, kelte, egjiptiane të lashta, kineze dhe sllave. Nëse dikush ka dashur ndonjëherë t'i shohë këto figura të luftojnë njëra-tjetrën, atëherë Smite është titulli ideal për ta. Të jesh në gjendje të vësh bast në këto beteja epike të perëndive ka të ngjarë të jetë shumë tërheqëse.

Ekipet fituese të QPS

Kur vini baste në turne esport, është gjithmonë e rëndësishme të zgjidhni ekipin e duhur. Në Smite duhet të ketë një ekuilibër të mirë të atyre që dëmtojnë dhe shërojnë shokët. Nëse të gjithë zgjedhin një luftëtar të tipit tank, atëherë kundërshtarët e tyre kanë më shumë gjasa të shfrytëzojnë dobësitë e tyre. Në vend të kësaj, fituesit e SWC kanë zgjedhur perënditë e tyre me kujdes.

Turnetë kryesore të esport-it si SWC kanë shuma të mëdha parash në linjë. Vetëm lojtarët më të mirë të Smite do të kalojnë në finale. Nëse një lojtar nuk është i sigurt se kë të mbështesë, ka disa faktorë për t'u kujdesur. Është e dobishme të llogaritet shuma totale e dëmit që grupi mund të përballojë.

Nëse kjo është më e ulët se kundërshtarët e tyre, atëherë ata mund të mposhten. Shpejtësia është një tjetër element thelbësor. Këto lojëra janë jashtëzakonisht të shpejta. Fituesit duhet të kryejnë sulme sa më shpejt të jetë e mundur.

Ekipet e mëposhtme kanë qenë kampione të SWC në të kaluarën. Prandaj, ata duhet të shikojnë nëse vazhdojnë të marrin pjesë në turne në të ardhmen:

  • Epsilon Esports
  • NRG Esports
  • eUnited
  • Splyce
  • SK Gaming
  • Kalorësit e Pitsburgut
  • Atlantis Leviathans

Momentet më të mëdha të historisë së QPS

Meqenëse QPS është një nga turnetë më emocionues online esport, ka kuptim që ka pasur një gamë të gjerë momentesh ikonike që nga fillimi i saj. Për shembull, MLCSt3alth mahniti spektatorët kur ata përshkuan të gjithë ekipin kundërshtar TITAN. Ajo u dallua si një nga betejat me oktan më të lartë në historinë e Smite.

Kur Epsilon dhe Cloud 9 garuan kundër njëri-tjetrit, lojtari YAMMYN arriti të marrë një vrasje katërfish në pak sekonda. Ky profesionist suedez i Smite bëri gjithashtu një vrasje mbresëlënëse Celestial Beam në një ndeshje të veçantë midis Luminosity dhe NRG.

Kur Team Rival luftoi me Eunited, lojtari PolarBearMike përdori sulmet e tij të specializuara të perëndisë për një efekt të madh. Ai përfundoi duke dhënë goditjen vrasëse kundër një gjiganti zjarri. Kjo lëvizje i dha fitoren skuadrës së tij. Në raste të tjera lojtarët kanë krijuar momente të paharrueshme falë strategjisë së tyre mbrojtëse eksperte.

Kjo ka ndodhur në një ndeshje mes Dignitas dhe Splyce. Kapiteni i Splyce arriti të luftojë të gjithë ekipin rival. Është e drejtë të thuhet se çdo vit i turneut ka të paktën një moment që përfundon në kujtimet e shikuesve.

Ku dhe si të bastni në Kampionatin Botëror Smite

Meqenëse ky turne zhvillohet gjatë Dimrit, lojtarët do të duhet të presin për këtë sezon të vitit përpara se lojtarët e basteve të hapin tregjet e SWC. Bast në esport turnetë janë bërë shumë më të lehta vitet e fundit. Kjo për faktin se bastet e lojërave video po bëhen gjithnjë e më të zakonshme.

Në të kaluarën mjaft të afërt, lojtarët e fatit do të ishin detyruar të kërkonin për librat e veçantë të esportit. Megjithatë, tani një numër i madh i bastebërësve tradicionalë të sportit kanë shtuar seksione të lojërave video. Meqenëse Smite është shumë popullor, nuk do të jetë shumë e vështirë të gjesh mundësi për të bastuar në SWC.

Pasi personi të ketë zgjedhur rezervistin e tij të preferuar, është koha për të marrë në konsideratë llojin e bastit për të bërë. Shumica e lojtarëve të kumarit do të kënaqen me parashikimin e ekipit që do të fitojë një ndeshje ose turne. Nëse lojtari i bixhozit dëshiron një bast më të specializuar, ka disa opsione. Ata mund të marrin me mend skuadrën ose lojtarin që nxjerr gjakun e parë.

Meqenëse heqjet e strukturës janë një aspekt i madh i lojës, personi mund të bazojë bastin e tij rreth tij. Pavarësisht nga lloji i bastit, është e rëndësishme të hulumtoni me kujdes të dyja skuadrat. Kjo mund të bëhet duke parë ndeshjet e tyre të kaluara.

Pyetjet e shpeshta

Kur është Kampionati Botëror Smite 2022?

Kampionati Botëror Smite 2022 filloi më 9 tetor 2021 dhe finalja e madhe u zhvillua më 9 janar 2022.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi