Udhëzuesi juaj i Turneut Red Bull Wololo 2024

Nëse jeni adhurues i lojërave të Age of Empires, atëherë Red Bull Wololo është një turne esports që dëshironi të ndiqni. Duke tërhequr lojtarë nga e gjithë bota në një format 1v1 për një grup të madh çmimesh, Red Bull Wololo bashkon lojtarë amatorë dhe profesionistë në një kërkim për lavdi.

Duke shfaqur një format unik që pret drejtpërdrejt në aksion, Red Bull Wololo ka të bëjë me lojërat premium, emocionet dhe argëtimin cilësor – dhe nëse jeni adhurues i sporteve elektronike, ka të bëjë edhe me bastet. Me garat që festojnë një sërë lojërash Age of Empires, Red Bull Wololo është një turne strategjish në kohë reale që është po aq emocionuese për t'u parë sa edhe për të konkurruar. Mësoni më shumë rreth asaj që e bën këtë turne kaq të popullarizuar dhe si të shfrytëzoni sa më shumë bastet tuaja në Red Bull Wololo esports.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Çfarë është Red Bull Wololo?

Për të kuptuar Red Bull Wololo, është e rëndësishme që fillimisht të kuptoni lojërat e Age of Empires.

Cila është seria e lojërave Age of Empires?

Kjo lojë RTS (strategji në kohë reale) u lëshua për herë të parë në 1997. Deri më sot, janë lëshuar 9 lojëra dhe paketa të shumta zgjerimi, versioni më i fundit është Age of Empires IV, i lëshuar në tetor 2021.

Krijuar nga Ensemble Studios dhe botuar nga Xbox Game Studios, Age of Empires është një lojë historike RTS që i përcjell lojtarët nëpër ngjarje në Afrikë, Evropë dhe Azi, duke kaluar nëpër periudha kohore nga Epoka e Gurit në Epokën e Hekurit në Perandorinë Romake. Me çdo edicion të ri që përmirësohet në grafikën dhe lojën e saj, loja ka zhvilluar një ndjekës të fortë dhe njihet për lojën e drejtë dhe fokusin në ngjarjet historike.

Seriali Red Bull Wololo

Siç do ta dinë fansat e serisë Age of Empires, 'Wololo' është thirrja e betejës e shqiptuar nga njësia Priest në versionin origjinal të lojës - dhe që nga viti 2020 është thirrja për lojtarët që të bashkohen dhe të luftojnë me njëri-tjetrin në serinë Red Bull Wololo , organizuar nga Red Bull Gaming.

I lançuar për herë të parë në vitin 2020, seriali fillimisht u fokusua në Age of Empires II, me të ndryshme turne online duke u mbajtur dhe një grup i përgjithshëm çmimesh prej 20,000 €. Pas suksesit të turneut të parë, Red Bull Wololo vazhdoi me më shumë gara, secila me një histori të ndryshme për lojtarët që duhet të ndiqnin, nga lufta për kontrollin e një kështjelle në serinë e dytë, te qytetërimi aziatik në të tretën dhe luftëtarët vikingë në e katërta.

Në vitin 2021, Red Bull Wololo V u bë ngjarja e parë e shquar LAN e serisë, duke tërhequr 70,000 shikues për finalet në një betejë të ashpër të kontestuar për çmimin prej 100,000 dollarësh.

Në vitin 2022, ngjarja u rikthye për turneun e tij të gjashtë si Red Bull Wololo Legacy - një festë Red Bull Gaming e 25 viteve të serisë Age of Empires që përmban jo një, por tre tituj të luajtur njëkohësisht. Me profesionistë dhe amatorë që konkurrojnë njëkohësisht në turnetë Age of Empires I: The Rise of Rome, Age of Empires II dhe Age of Empires IV, seria përfundoi me finalet në Kalanë e Heidelberg në Gjermani.

Duke ofruar një grup çmimesh kolektive prej 550,000 dollarësh në të tre ngjarjet, viti 2022 ishte ngjarja më e madhe e Red Bull Wololo deri më sot, dhe seria duket se do të vazhdojë po aq fort përpara.

Struktura e Turneut Red Bull Wololo

Ndërsa harku i historisë së Red Bull Wololo mund të ndryshojë nga një ngjarje në tjetrën, në varësi të versionit të Age of Empires që luhet, çdo turne ka ndjekur gjithmonë një strukturë të ngjashme bazë:

 • Konkursi fillon me një raund grupi me nga 8 deri në 16 lojtarë.
 • Raundi i grupeve përbëhet nga profesionistë që janë ftuar, ose nga amatorë që konkurrojnë për vendin e tyre përmes një kualifikimi të hapur, siç është kualifikimi paraprak i Road To Wololo për Legacy 2022.
 • Ngjarja ndjek një format 1v1, me një kllapë të vetme eliminimi.
 • Faza e grupeve zhvillohet në një numër raundesh 'Më i miri', si 'Më i miri nga 3' ose 'Më i miri nga 5'.
 • Pas fazës së grupeve, fituesit kalojnë në play-off.
 • Playoff-et zhvillohen në një seri çerekfinalesh 'Best of 5' dhe më pas gjysmëfinale.
 • Dy lojtarët e fundit që qëndrojnë pas gjysmëfinales garojnë në finalet e turneut, këtë herë me formatin 'Best of 7'.

Për të kapërcyer fazat paraprake të lojës dhe për t'u drejtuar drejt e në aksion, turnet ndjekin një version paksa të ndryshuar të Age of Empires. Për shembull, në Red Bull Wololo V, lojtarët konkurruan në Age of Empires II: Definitive Edition dhe filluan me një ekonomi prej 27 fshatarësh tashmë të vendosur, si dhe një numër elementësh të tjerë, si farkëtari dhe kazermat e ofruara tashmë. Kjo lejon që ndeshjet të fitohen ose humbasin në minutat e hapjes dhe garanton veprim të menjëhershëm.

Si të vini bast në Red Bull Wololo

Bastet në Red Bull Wololo dhe lojërat esports në përgjithësi mund të marrin shumë forma dhe mbulojnë të gjitha aspektet e industrisë nga lojërat e drejtpërdrejta deri te turnetë dhe transmetimi i Twitch gjithashtu. Ndërkohë që ka shumë baste që duhen bërë për elementë si bastet fantastike, bastet në transmetues dhe bastet në një pishinë, një nga metodat më të njohura të basteve esports është bast me para të vërteta.

Çfarë janë bastet me para të vërteta?

Bast me para të vërteta në esports dhe bastet sportive tradicionale ndjekin të njëjtin format. Thjesht zgjidhni turneun ose ngjarjen ku dëshironi të vini bast, si Red Bull Wololo, zgjidhni tregun tuaj të basteve, vendosni bastin tuaj dhe prisni që rezultati të shpaloset.

Ajo që do të dëshironi të merrni parasysh kur vendosni bast është forma e secilit lojtar individual, cila mund të jetë strategjia e tyre dhe sa i suksesshëm do të jenë ata në ekzekutimin e tij. A do të përpiqen disa lojtarë të fitojnë në fillim të lojës, apo të tjerët do të përmbahen dhe do të luajnë një lojë më të gjatë?

Një pikë tjetër për t'u marrë parasysh në Red Bull Wololo është se, ndryshe nga disa turne të tjerë, lojtarët e ftuar marrin pjesë në fazat e grupeve në vend që të kalojnë direkt përpara, gjë që mund të ndryshojë rrjedhën e lojës.

Mbani parasysh të gjitha këto pika, bëni kërkimin tuaj përpara kohe dhe më pas do të jeni në gjendje të merrni vendime të informuara se cilat lloje të basteve me para të vërteta janë më të mirat për të vendosur.

Këshillat kryesore të basteve

Nëse lejohen bastet e drejtpërdrejta, mund të ia vlen të shikoni performancën e lojtarëve së pari përpara se të vendosni një bast, në mënyrë që të kuptoni më mirë formën dhe gjendjen e tyre.

Mësoni si ta luani lojën së pari. Nëse nuk keni luajtur kurrë Epoka e Perandorive IV përpara, për shembull, nuk do të dini se për çfarë jeni duke vënë bast. Sa më shumë të dini për çdo lloj loje përpara se të vendosni një bast, aq më mirë.

Hulumtoni lojtarët para kohe, mësoni pikat e forta dhe të dobëta të tyre dhe në disa raste konsideroni edhe të dobëtin, pasi kjo mund të jetë një bast më i vlefshëm. Gjithçka mund të ndryshojë në ditën e turneut, kështu që mbajeni mendjen për ju dhe vini bast me mençuri.

Faqet kryesore të basteve në Esports

Pasi të keni bërë kërkimin tuaj dhe të ndiheni të sigurt në bastet që dëshironi të vendosni, do t'ju duhet të gjeni një sajt esports për një ofrues cilësor. Ka një sërë faqesh të shkëlqyera esports në mbarë botën që lejojnë baste në Age of Empires, duke përfshirë:

 • 1xBet
 • 10 Bast
 • 22 Bast
 • Bet365
 • Betsson
 • Betwinner
 • Kazumo
 • Bubullima
 • TonyBet

Llojet e basteve Red Bull Wololo

Vendosja e një basti në një turne Red Bull Wololo është e lehtë – nëse vendosni një bast në rezultatin e një ndeshjeje individuale, ose vendosni bast në disa rezultate për të provuar dhe shumëzuar fitimet tuaja, do të gjeni shumë tregje bastesh për të zgjedhur.

Ndërsa çdo turne do të ketë konkurrentët dhe ngjarjet e veta të ndryshme, zakonisht llojet më të zakonshme të basteve esport përfshijnë:

Bastet fituese të ndeshjes

Vendosni një bast fitues të ndeshjes dhe do të vini bast për fituesin e një ndeshjeje të caktuar. Është një bast i thjeshtë dhe që mund të bëni në shumicën e llojeve të ndeshjeve esports.

Baste të plota

Këtu do të vini bast se cili lojtar do ta fitojë turneun. Zakonisht do t'ju duhet të vendosni këtë lloj basti paraprakisht, kështu që nëse keni një ndjenjë të mirë për një bast të drejtpërdrejtë, provoni ta vendosni atë herët.

Bastet e sistemit

Me një bast sistemi, ju do të vendosni më shumë se një bast duke përdorur një sistem specifik. Ju do të jeni në gjendje të fitoni vetëm nëse të gjitha zgjedhjet tuaja janë të sakta, por fitoret nga bastet e sistemit mund të jenë mbresëlënëse.

Baste specifike për sportet

Këtu do të vendosni një bast që është specifik për një sport të veçantë, në këtë rast, Red Bull Wololo. Kontrolloni faqen tuaj të zgjedhur të basteve më afër turneut tjetër dhe shikoni se nga cilat baste specifike bëhen të disponueshme për ju që të zgjidhni.

Bast në Red Bull Wololo Online

Pse Red Bull Wololo është bërë një turne kaq popullor esports? Kjo shkon prapa në vetë Age of Empires - një lojë që ka zhvilluar një ndjekës besnik që kur u lëshua për herë të parë. Me çdo version që përmirësohet më pas në versionin e mëparshëm, Age of Empires kombinon histori historike tërheqëse me strategjinë në kohë reale në një lojë që është pafundësisht argëtuese dhe menjëherë bindëse. Është pikërisht ky evolucion që Red Bull Wololo ka pasqyruar, duke u përshtatur me secilën prej ngjarjeve të tij nga viti 2020 e tutje.

Historia e turneut Red Bull Wololo

Red Bull Wololo I: 16 lojtarë morën pjesë në Red Bull Wololo të parë në 2020, duke luajtur Age of Empires II: Definitive Edition në modalitetin Empire Wars për një grup çmimesh prej 20,000 €.

Red Bull Wololo II: E dyta në seri, Red Bull Wololo II u zhvillua në fund të vitit 2020 dhe pa 16 lojtarë të tjerë të luftonin atë në Age of Empires II, këtë herë për një grup çmimesh prej 30,000 dollarësh.

Red Bull Wololo III: 16 lojtarë të tjerë përballen me njëri-tjetrin në Age of Empires II: Definitive Edition në fillim të 2021, me një grup çmimesh prej 30,000 dollarë në lojë.

Red Bull Wololo IV: Në mesin e vitit 2021, aksioni kaloi në Age of Empires II: Lords of the West, me 16 lojtarë që përballeshin për një grup çmimesh prej 30,000 dollarësh.

Red Bull Wololo V: Duke përfunduar sagën për vitin 2021, 14 lojtarë shkuan ballë për ballë në një lojë të Age of Empires II për një grup të madh çmimesh prej 100,000 dollarësh.

Trashëgimia e Red Bull Wololo: Në turneun e tij të gjashtë, Red Bull Wololo Legacy pa profesionistë dhe amatorë që konkurronin në tre tituj njëkohësisht:

 • 8 lojtarë që konkurrojnë për 50,000 dollarë në Age of Empires I: The Rise of Rome
 • 16 që konkurrojnë për 200,000 dollarë në Age of Empires II
 • 16 lojtarë që konkurrojnë për 300,000 dollarë në Age of Empires IV

Si të vendosni një bast

 1. Zgjidhni një operator esports
 2. Hapni një llogari në internet
 3. Vendosni një mënyrë pagese dhe financoni llogarinë tuaj
 4. Hulumtoni Age of Empires dhe sigurohuni që të njihni lojërat dhe lojtarët
 5. Zgjidhni dhe vendosni bastet tuaja

Sa më shumë kërkime të bëni, aq më shumë vendime të informuara do të jeni në gjendje të merrni dhe aq më shumë mundësi do t'i jepni vetes për të pasur një rezultat të suksesshëm.

Bast i suksesshëm Red Bull Wololo

Të kesh një rezultat të suksesshëm në çdo turne esports ka të bëjë me llojet e basteve që vendosni, dhe kur bëhet fjalë për Red Bull Wololo dhe Age of Empires në veçanti, llojet e njohura të basteve përfshijnë:

Fituesi i ndeshjes - Bast mbi një individ për të fituar një ndeshje të caktuar.

I plotë - Bast mbi një individ për të fituar të gjithë turneun plotësisht.

Kohëzgjatja e lojës - Bastet se sa do të zgjasë një lojë e caktuar, p.sh. 25 deri në 30 minuta, 35 deri në 45 minuta, e kështu me radhë.

Baste speciale - Bast mbi një element të veçantë brenda një loje Age of Empires, si p.sh. cili lloj fitoreje (1 nga 3) do ta fitojë lojën për lojtarin e tij.

Turne të tjera sportive

Përveç Red Bull Wololo dhe Age of Empires, ka një sërë garash të tjera të njohura për të zgjedhur kur bëhet fjalë për bastet e sporteve:

Ndërkombëtare: Një turne global i esports për Dota 2, i mbajtur çdo vit që nga viti 2011 (me përjashtim të një anulimi në 2020 për shkak të shpërthimit të Covid-19).

Kampionati Botëror i Ligës së Legjendave: Një turne vjetor që sheh ekipet më të mira të LoL nga e gjithë bota të konkurrojnë për titullin e sezonit.

Kampionati Global i PUBG: Një nga turnetë më të mëdhenj të esporteve online në botë, me lojtarët më të mirë të renditjes së lojës.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

Çfarë është Red Bull Wololo?

Red Bull Wololo është një turne esportesh Age of Empires i nisur në vitin 2020.

Cili është formati i turneut?

Red Bull Wololo është një turne 1v1 që zhvillohet në një seri ndeshjesh në grup, të ndjekur nga çerekfinalet, gjysmëfinalet dhe finalet.

Si mund të hyj në Red Bull Wololo?

Lojtarët mund të hyjnë ose me ftesë, ose duke marrë pjesë dhe duke fituar një sërë ngjarjesh të hapura kualifikuese.

Si mund të bastoj në Red Bull Wololo?

Thjesht zgjidhni një operator esports, hapni një llogari, financoni llogarinë tuaj, hulumtoni lojtarët dhe lojërat e ndryshme të disponueshme dhe vendosni bastin tuaj.

Sa vjeç duhet të jem për të bastuar në esports?

Ju lutemi vini re se ndërsa shumë adhurues të sporteve elektronike janë nën moshën 18 vjeç, ju mund të vendosni baste ligjërisht në e-sporte vetëm nëse jeni 18 vjeç ose më i vjetër, ose jeni mosha ligjore madhore në vendin tuaj.