Gjithçka rreth basteve në Team Spirit

Team Spirit është një ent rus i lojërave me bazë në Moskë. Një kamerier, një model dhe një mjek i mundshëm formuan ekipin pasi lanë punën dhe studimet e tyre për të ndjekur pasionin e tyre për lojërat. Ata themeluan ekipin në vitin 2015 dhe kanë vazhduar të konkurrojnë në turnetë Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, League of Legends dhe Hearthstone. Në vetëm gjashtë vjet, grupi është ngritur për t'u bërë një ekip kryesor i esports.

Objektivi i tyre kryesor është të konkurrojnë kundër klubeve më të mira të lojërave në botë dhe të performojnë vazhdimisht në nivelin më të lartë. Përmes bashkëpunimeve angazhuese strategjike dhe të qëllimshme, ekipi synon të ndikojë në shoqërinë e tyre.

Gjithçka rreth basteve në Team Spirit
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rreth shpirtit të ekipit

U konfirmua në verën e vitit 2021 se sezoni DPC nuk do të fillonte deri në pjesën e fundit të vitit. Gjatë kësaj kohe, Team Spirit eksperimentoi me strategji të reja të formimit të listave. Ata donin të gjenin emra të rinj për t'i ndihmuar ata të ndërtonin një nga ekipet më të mira të esports. Nga mbi 80 lojtarë të interesuar, vetëm 12 do të jenë në listën e ngushtë për të gjitha pozicionet.

Veshja Yellow Submarine u themelua dhe filloi menjëherë të përfaqësohej Shpirti i ekipit në gara të ndryshme. Sipas Chukalin (CEO i grupit), e gjithë rilindja dhe nënshkrimi i listës së Yellow Submarine ishin pjesë e synimeve të ekipit.

Nënshkrimi u njoftua në faqen zyrtare të skuadrës dhe llogaritë e mediave sociale. Ekipi i esports njoftoi gjithashtu shtimin e Silent si trajner të ri (Airat Gaziev). Në Dhjetor 2020, Team Spirit bëri një rikthim triumfues në Dota 2 me ish listën Yellow Submarine.

Lojtarët e Team Spirit

Secili pjesëmarrës në këtë ekip vendosi të ndërpresë studimet dhe punën për t'u trajnuar. Lojtarët e ekipit për konkurrentët CS: GO janë të gjithë rusë. Këta janë Chopper (Vishnyakov Leonid), Magixx (Vorobyev Boris), Degster (Gasanov Abdulkhalik), Patsi (Isyanov Robert) dhe S1ren (Ogboblin Pavel).

Tre rusë, TORONTOTOKYO (Khertek Alexander), Collapse (Khalilov Magomed), Miposhka (Naydenov Yaroslav) dhe dy ukrainas, Mira (Kolpakov Miroslaw) dhe Yatoro (Mulyarchuk Ilya), përbëjnë listën e Dota 2 për ekipin.

Griffon (Gudkov Nikita), Dreampull (Leksin Mark) dhe Diamondprox (Reshetnikov Danil) janë tre rusë në ekipin e League of Legends. Mytant (Zavalny Evgeny) dhe Edward (Abgaryan Edward nga Armenia) plotësojnë ekipin 5 anëtarësh.

Silvername (Vladislav Sinotov) nga Rusia është përfaqësuesi i vetëm për ekipin në turnetë Hearthstone.

Lojërat më të forta të Team Spirit

Dota 2

Pas blerjes sĂ« CIS Rejects nĂ« dhjetor 2015, Team Spirit bĂ«ri debutimin e tij nĂ« kĂ«tĂ« lojĂ«. ËshtĂ« rritur pĂ«rmes njĂ« sĂ«rĂ« rezultatesh tĂ« pĂ«rziera pĂ«r t'u bĂ«rĂ« njĂ« nga ekipet mĂ« tĂ« forta nĂ« turnetĂ« Dota 2. Ajo forcoi vendin e saj nĂ« mesin e ekipeve mĂ« tĂ« mira tĂ« globit. NĂ« finalen e madhe tĂ« International 2021, skuadra mundi PSG.LGD.

Ata fituan një total prej 18,208,300 dollarë amerikanë për këto shfrytëzime. Ishte shpërblimi më i lartë ndonjëherë në historinë e lojërave video. Ata ishin skuadra e parë e Evropës Lindore që fitoi një ndërkombëtar që kur Natus Vincere fitoi ndeshjen e tyre debutuese në 2011. Pas fitores së tyre, Team Spirit është bërë një nga ekipet më të njohura të esports që ka grumbulluar një numër të madh ndjekësish dhe marrëveshje biznesi në mbarë botën.

Count-Strike: Ofensivë Globale

Në qershor 2016, organizata nënshkroi anëtarët e Team Phenomenon. Gjatë gjithë kampionateve të mëdha, grupi ka përparuar për të konkurruar në mënyrë të drejtë. iDISBALANCE (Artem Yegorov) dhe chopper (Leonid Vishnyakov) iu bashkuan ekipit tre vjet pasi u themelua. Të dy COLDYY1 (Pavel Veklenko) dhe SotF1k (Dmitriy Forostyanko) u pushuan nga ekipi në të njëjtin vit. Qëllimi i tyre është të rekrutojnë lojtarë premtues, të cilët mund të përfaqësojnë klubin në turne të mëdha anembanë globit. Mir (Nikolai Bityukov) nga Gambit Gaming dhe 17-vjeçari Magixx (Boris Vorobyov) nga ekipi ESPADA u sollën për të zëvendësuar lojtarët e pushuar.

Pse Team Spirit është popullor

Edhe pse skuadra u përball me ekipet shtëpiake pas formimit të saj, ajo u ka treguar të gjithëve se nuk duhet të nënvlerësohet kurrë. Ata nuk ia dolën mirë as në turneun fillestar dhe atë të mëpasshëm, por rezultatet e jashtëzakonshme në disa ndeshje kanë bërë që tifozët t'i njohin. Duke mësuar nga gabimet e veta dhe duke bërë përmirësime të vazhdueshme, skuadra fitoi Sezonin 4 të Serisë Pro BTS: BE/CIS pasi përfundoi në mesin e 5 më të mirëve (e katërta) në sezonin 1 të Epic Prime League (2020).

Fryma e ekipit ka fituar popullaritet masiv përmes veshjes së tyre Dota 2. Përfundimet më të larta në turne të ndryshme ku kanë mërzitur emrat kryesorë kanë punuar në favor të popullaritetit të tyre. International 10 ishte një nga turnetë më emocionues për t'u parë dhe tifozët ndoqën udhëtimin e Team Spirit drejt fitores. Kjo ishte kur ata fituan popullaritetin më të madh duke demonstruar se ata ishin kali i errët i fundit i sezonit duke mposhtur kampionët e mëparshëm (OG Esports).

Ekipi me bazë në Evropë (OG) Europe fitoi edicionet 2018 dhe 2019 të Ndërkombëtare. Ata e nisën në kllapat e poshtme, duke eliminuar favoritët e turneut dhe skuadrat më të forta. Ekipi përparoi ngadalë derisa përfundimisht fitoi grupin më të madh të çmimeve në historinë e lojërave video pas një finale emocionuese me 5 ndeshje.

Çmimet dhe rezultatet e Team Spirit

Në gusht 2020 filloi epoka e madhe e shpirtit aktual të ekipit. Në atë moment, pesë lojtarë u bashkuan me emrin Nëndetësja e Verdhë. Ekipi bëri jashtëzakonisht mirë, madje arriti në krye të renditjes së CIS. Si rezultat, Team Spirit e fitoi atë si një nga divizionet e tij dhe ra dakord të nënshkruante me të gjithë lojtarët e tij. Ekipi, megjithatë, nuk konkurroi në kampionatet Dota (2020) pasi ngjarja u anulua për shkak të pandemisë globale COVID-19.

Kampionatet Ndërkombëtare Dota 2 janë ngjarjet më fitimprurëse të lojërave. Ata kanë vendosur një rekord botëror për çmimet e ofruara gjatë gjashtë turneve të fundit. Pas një ndryshimi në vendndodhjen e veprimtarisë, ngjarja e vitit të kaluar u mbajt në Bukuresht, Rumani. Në fillim ishte parashikuar dalja e publikut në tribuna, por për shkak të rrezikut të përhapjes së COVID-19, Valve (mikpritësi) vendosi të heqë dorë nga prania e publikut në favor të një modeli virtual për të ndjekur lojërat.

Çmimet

Për sa i përket çmimeve, Turneu 2021 ishte një ngjarje rekord. Ai kishte një çmim total prej 40 milionë dollarësh, nga të cilat 18 milionë dollarë shkuan për ekipin fitues - Team Spirit. Ata arritën të hakmerren për humbjen e tyre të mëparshme ndaj PSG: LCD në OGA Dota PIT Invitational, ku arritën vendin e dytë. Falë blerjes nga komuniteti të Compendium dhe Battlepass, Valve ishte në gjendje të garantonte këtë çmim. Ndërsa Dota Pro Circuit rifillon këtë vit, Team Spirit përdor përvojën e fituar gjatë turneve të mëparshme për të marrë pajisjet më të mira për stërvitjen e tyre të përditshme.

Arritjet e tjera të dukshme të Dota në garat Dota përfshijnë: fituesit e DPC EEU 2021/2022 Tour 1: Divizioni I (Klasi 2) dhe Kupa e Pinacle (Shteti 2). Ata gjithashtu arritën të përfundojnë në vendin e 3-të në Galaxy Battles II: Emerging Worlds në 2018 pasi kishin fituar Kupën Almeo Esports (Tier 3) në 2017.

Ekipi i Team Spirit's CS: GO ka pasur disa arritje nĂ« gara tĂ« ndryshme. Ka fituar Pinnacle Cup II, DreamHack Open Janar 2021: Europe, Nine to Five # 3, Eden Arena: Malta Vibes – Java 8, ESL One Road to Rio-CIS, dhe SEKTORI: MOSTBET Sezoni 1.

Përveç kësaj, ajo ka qenë nënkampione edhe në disa gara të tjera të mëdha. Këto turne janë Finalet e Kupës së Kampionëve, StarLadder & ImbaTV Invitational Chongqing, të gjitha në 2018, dhe Kampionati CIS Minor (2017) në Atlanta.

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur të Team Spirit

Lista e Dota 2 është më e njohur për vlerësimet e tyre në Dota 2, në të cilën ata fituan çmimin e madh në International 2021. Diamondprox (Danil Reshetnikov) dhe Edward (Edward Abgaryan) janë dy nga lojtarët më me përvojë në skenën e CIS. Diamondprox është një xhungler i njohur me shumë përvojë. Në sezonin e dytë dhe të tretë, strategjitë e tij të guximshme formësuan ndeshjen konkurruese. Ai ishte i pari që zbuloi përdorimin efikas të qasjes strategjike kundër xhunglës. Lojërat e tij ofrohen gjithmonë faqet më të mira të basteve esports.

Edward është më i njohur për stilin e tij armiqësor të lojës si një mbështetje në botlane dhe konsiderohet si një lojtar fantastik Thresh (ndoshta në të njëjtin nivel me lojtarin korean MadLife). Në ditët e para të turneve të League of Legends, të dy njiheshin si Moska Five. Ekipi ishte i njohur në mbarë botën për të qenë i pari që pati një ndikim të rëndësishëm në epërsinë e skenës koreane. Këto dy janë të njohura në komunitetin e lojërave dhe po ndihmojnë në rritjen e Team Spirit.

Miposhka (Yaroslav Naydenov), drejtuesi i famshëm i ekipit esport dhe anëtari më i madh, filloi të garonte në turnetë e 2017 si pjesë e një ekipi të veçantë. Ai shpejt u ngjit në top dhjetë lojtarët më të mirë dhe u konsiderua si një kapiten premtues. Fama e tij u shua shpejt dhe ai u diagnostikua me depresion në vitin 2019. Pas një viti, ai iu bashkua Team Spirit dhe tani është një nga lojtarët më të mirë të ekipit.

Ku dhe si të bastni në Team Spirit

Përdoruesit mund të eksplorojnë një shumëllojshmëri të gjerë të tregjeve të sporteve elektronike për sa kohë që ata janë në moshë ligjore të lojërave të fatit dhe kumari i sporteve elektronike është i ligjshëm në vendin e tyre. Kumarxhinjtë duhet të zgjedhin midis parave reale dhe "skins" (artikuj virtualë në lojëra) kur bëjnë baste. Bixhozi i lëkurës është aktualisht shumë më i përhapur se bastet në para. Librat sportive, lotaritë, ruletë dhe rrokullisjet e monedhave janë të gjitha llojet e faqeve të njohura. CS: GO skins janë monedha më e popullarizuar në rezervat e lëkurës dhe përbëjnë më shumë se 80% të të gjithë aktivitetit të basteve.

Betway Ă«shtĂ« njĂ« faqe e mirĂ«njohur bastesh esports qĂ« ofron disa nga vlerat mĂ« tĂ« mira shanset e basteve nĂ« lojĂ«rat e esports. ËshtĂ« njĂ« nga faqet e pakta qĂ« ofron tregje tĂ« gjera bastesh nĂ« njĂ« gamĂ« tĂ« gjerĂ« tĂ« sporteve elektronike. Ai pĂ«rfshin Dota 2 dhe CSGO, por edhe promovime tĂ« tjera tĂ« gjera esports. GGBet gjithashtu vazhdon tĂ« ofrojĂ« tregjet mĂ« tĂ« mira tĂ« basteve esports.

Bastet për fituesin e çdo ndeshjeje Esport janë një nga strategjitë më të mira. Bastet me handikap në tregun e fituesit të ndeshjes dhe bastet e rezultateve të sakta janë gjithashtu opsione të favorshme. Përdoruesit mund të bastojnë gjithashtu numrin e hartave të fituara nga një ekip në një seri dhe raundeve të fituara në një handikap harte. Tregjet e tërheqjes (ose jashtë orarit) dhe mbi/nën në totalin e raundeve të luajtura në një hartë janë të gjitha të disponueshme, edhe pse ato janë paksa të ndërlikuara. Për të përmirësuar shanset e suksesit, kërkohet më shumë kërkime mbi performancat e kaluara të ekipeve dhe madje edhe njoftimet aktuale.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

TĂ« rejat e fundit

Team Spirit Blen Sniper W0nderful
2022-08-18

Team Spirit Blen Sniper W0nderful

Nëpërmjet tyre Dota 2 Divizioni, Team Spirit ka përjetuar një popullaritet të jashtëzakonshëm. Famën e tyre e kanë ndihmuar përfundimet e larta në disa gara, ku mposhtën sportistë të njohur. Tifozët panë triumfin e ngjitjes së Team Spirit në një nga turnetë më emocionues për të parë, The International 10.