Udhëzuesi i basteve Esports: Bastet me fantazi për fillestarët

Bastet e fantazisë kanë shpërthyer në skenën e lojërave të fatit në internet për shkak të natyrës së tyre emocionuese dhe me ritëm të shpejtë, së bashku me faktin se adhuruesit e sportit me njohuri mbi statistikat e lojtarëve dhe sportin, në përgjithësi, kanë një aftësi të qenësishme kur bëhet fjalë për bazat e ekipit. përzgjedhja - dhe kjo është në thelb ajo që ka të bëjë me fantazinë.

Me pak fjalë, bastet sportive me fantazi mund të përshkruhen si një lojë aftësish në internet që përfshin bastuesin të ndërtojë një ekip virtual lojtarësh që grumbullojnë pikë bazuar në statistika të caktuara që lidhen me sportin.

A jeni të prirur për t'i dhënë një goditje? Këtu është përmbledhja e të gjitha bazave si si të luani fantazi, zgjedhja e një libre sportive të besueshme, sportet e njohura për të bastuar dhe këshillat, truket dhe strategjitë për të rritur potencialin tuaj fitues.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Sportet fantazi të shpjeguara

Ne ofruam një shpjegim bazë të basteve sportive fantazi më herët dhe realiteti është se me të vërtetë është mjaft i thjeshtë. Si një lojë aftësish, do t'ju shërbente mirë të kuptoni sportin për të cilin po vendosni bast, por edhe fillestarët mund t'i japin një hap duke mësuar disa nga taktikat përkatëse, duke i përshtatur ato dhe duke improvizuar nuancat. të lojës.

Bastet e fantazisë thjesht kërkojnë që ju të grumbulloni një ekip lojtarësh bazuar në disa kritere përzgjedhjeje. Më pas lojtarët tuaj fitojnë pikë për ekipin tuaj virtual bazuar në performancën e tyre në lojëra reale live dhe nëse numri total i pikëve është më i larti, ju jeni fituesi.

Lehtë, apo jo?

Me baste sportive tradicionale, bastorët vënë bast në rezultatin e ngjarjeve sportive, por në bastet e fantazisë, ju vendosni baste me baste të tjerë që kanë krijuar gjithashtu ekipe fantazie dhe fituesi është ai ekipi i të cilit tejkalon pjesën tjetër.

Marrë shënim:

Ndërsa bastet me fantazi konsiderohen një lojë aftësish, ekziston edhe një element i fatit. Bastorëve - pavarësisht nivelit të ekspertizës ose kompetencës së tyre - nuk u garantohet kurrë një fitore. Edhe me lojtarët më të mirë e të vlerësuar, skuadrat mund dhe humbasin një ndeshje, turne, sezon, etj. Ndodhin disa lëndime dhe këto ngjarje fatkeqe, të paparashikuara ndikojnë negativisht në shanset tuaja, por ato janë pjesë përbërëse dhe shpesh shtojnë pritjen dhe eksitimin e lojërave.

Si të luani baste sportive fantazi

Siç u përmend më parë, ka disa mënyra për të bastuar në bastet sportive fantazi, por lloji i bastit që zgjidhni varet nga sporti dhe nëse jeni duke marrë pjesë në një ligë për një sezon të tërë, ose nëse zgjidhni një aksion në sportet e përditshme fantazi.

Rregullat për krijimin e skuadrave ndryshojnë gjithashtu sipas sportit, por në pjesën më të madhe, ju jepet një buxhet ose një kufi pagash për të zgjedhur lojtarët (secili prej tyre ka një çmim të bashkangjitur) për ekipin tuaj. Pikët dhe sistemet e pikëve gjithashtu ndryshojnë. Për shembull, mënyra se si ekipi juaj fiton pikë në futboll do të jetë i ndryshëm nga mënyra se si i fiton ato në bejsboll ose futboll. Në futboll, një lojtar në pozicionin e marrësit të gjerë do të grumbullonte pikë në bazë të oborreve, goditjeve, etj., ndërsa një futbollist do të renditej për golat, penalltitë, etj.

Ligat e fantazisë

Ju tashmë e dini se ligat e fantazisë në përgjithësi përfshijnë lojën kundër një ekipi tjetër fantazi. Në futboll, një fitues kurorëzohet nëse skuadra e tyre shënon më shumë pikë në formacionin e tyre fillestar, kështu që qëllimi është të zgjedhë një formacion që do të japë statistikat më të mira të përgjithshme, duke çuar në më shumë pikë dhe, në fund të fundit, fituesin e grupit të çmimeve. .

Megjithatë, disa liga nuk japin 100% të grupit të çmimeve. Në vend të kësaj, fituesit marrin një përqindje të caktuar të saj, dhe ka shuma më të vogla që u jepen nënkampionëve.

Bastet e sporteve fantazi mund të zgjedhin gjithashtu të luajnë vetëm kundër një kundërshtari të vetëm. Bastet e tyre të vendosura do të ishin të barabarta në shumë dhe fituesi (i cili largohet me aksionet e kundërshtarit të tij) përcaktohet nga skuadra e kujt shënon më shumë pikë.

Sportet e përditshme fantazi

Sportet e përditshme me fantazi e thyejnë formatin e sezonit të plotë prej muajsh të ligave klasike të fantazisë në copa më të vogla, më të mbushura me aksion, ku mund të zgjidhni saktësisht lojtarët tuaj të preferuar çdo ditë ose javë. Nuk ka asnjë angazhim të rëndë të përfshirë, kështu që ju nuk jeni të mbërthyer, të themi, me një zgjedhje të dobët lojtarësh (për muaj dhe muaj me radhë) që nuk japin rezultate ose nuk ju fitojnë para.

Në sportet e përditshme të fantazisë, lëndimet dhe skicat dhe tregtitë e dobëta nuk janë problem si në versionin e gjatë të sezonit.

Tifozët e çmendur pas sportit dhe ata që janë të etur për sportet e fantazisë mund të presin me padurim argëtim dhe argëtim të pandërprerë ndërsa zgjedhin formacionin fillestar ose ekipin e saktë sipas zgjedhjes së tyre. Ka gjithashtu më shumë mundësi për të fituar sepse garat vazhdojnë vazhdimisht me bastet ditore dhe javore.

Kufiri i pagave që vendos një nivel të caktuar kufizimi në zgjedhjen tuaj është ende në vend, por nuk pengon domosdoshmërisht kontrollin tuaj. Mbani mend, jo gjithmonë lojtarët më të shtrenjtë janë më të mirët - kjo është veçanërisht e vërtetë në sportet e përditshme fantazi.

Këtu janë hapat për të filluar me bastet fantazi:

1. Gjeni një libër sportiv me reputacion. Zgjidhni një sajt të besuar fantazi ose libër sportiv (më shumë për këtë në vetëm pak).

2. Regjistrohuni ose Hyni. Krijoni një llogari nëse jeni i ri, ose thjesht identifikohuni.

3. Zgjidhni një sport fantazi. Navigoni te oferta e përditshme e sporteve fantazi dhe zgjidhni atë për të cilën keni më shumë besim. Duhet të keni një sasi të mjaftueshme njohurish për sportin, si dhe njohuri për lojtarët, ekipet dhe lojën.

4. Zgjidhni një lloj loje. Zgjidhni llojin e bastit ose lojës tuaj (ne do ta mbulojmë këtë në seksionin tjetër).

Zgjedhja e një lloji të lojës së fantazisë ditore dhe madhësisë së ligës

Lojëra falas me rrotullime

Këtu ju rekomandojmë të filloni udhëtimin tuaj të basteve fantazi. Rreziku është inekzistent sepse është falas për t'u luajtur, kështu që nuk kërkohet asnjë depozitë ose bast dhe ju lejon të fitoni para reale për të rritur bilancin tuaj të bankrollit. Ju gjithashtu keni ende opsionin për të zgjedhur llojin tuaj të preferuar të lojës: Head-to-Head (H2H), Double Up (50/50) ose një grup çmimesh të garantuara (GPP).

Kokë më kokë dhe dyfish

Këto lloje lojërash ju ofrojnë rreth 50% shans për të fituar një shumë të caktuar parash ose për të dyfishuar fjalë për fjalë paratë tuaja. Në lojërat H2H, ju luani kundër një kundërshtari të vetëm, ndërsa ndeshjet 50/50 kërkojnë që të mundni gjysmën e fushës. Përparësia e këtyre llojeve është se ju nuk keni nevojë të ndërtoni ekipin më të mirë për të fituar - në vend të kësaj, shikoni krijimin e një ekipi më të plotë me opsione të sigurta.

Pool çmimesh të garantuara

Këto lojëra janë pak më të vështira, por avantazhi është se tarifat e hyrjes janë të ulëta dhe nëse ekipi juaj i përzgjedhur bën mirë, çmimet janë zakonisht të mëdha. Në një turne GPP, ju ndesheni me shumë lojtarë të tjerë të basteve, kështu që njohuritë dhe zotërimi juaj i lojtarëve, etj. duhet të jenë jashtëzakonisht të mira.

Si të zgjidhni faqen më të mirë të basteve fantazi

Bastet sportive fantazi nuk klasifikohen si lojëra të fatit tradicional sepse shihen më shumë si një lojë aftësish sesa një lojë fati apo fati. Por, ndërsa aftësia në sportin e zgjedhur të fantazisë është padyshim e rëndësishme, rezultati nuk është kurrë i qartë sepse në thelb po vendosni një bast në një lojë të vërtetë që nuk keni kontroll mbi të. Nëse nuk jeni duke luajtur një lojë fantazie falas, vendosja e çfarëdo lloji të bastit në rezultatet e një loje do të thotë se gjithmonë do të ketë një nivel rreziku.

Para se të hidhemi në mënyrën se si të zgjedhim një faqe fantazie, duhet të theksojmë rëndësinë e ushtrimit të lojërave të fatit të përgjegjshëm. Përpara se të luani fantazi për para të vërteta, vendosni një buxhet realist dhe mos e tejkaloni kurrë atë.

Kriteret kur zgjidhni një sajt eSports ose Libër Sporti

Faqja më e mirë e basteve në internet do të ndryshojë nga personi në person, në varësi të lojërave specifike ose turneve dhe garave ku ata duan të vendosin baste - për shumë, edhe llojet e basteve të ofruara janë një konsideratë. Këtu janë tiparet kryesore të faqeve të mira të eSports:

Një Licencë e Besuar

Sigurohuni që libri juaj sportiv i zgjedhur është i licencuar nga një autoritet me reputacion i lojërave të fatit. Një licencë ligjore do të thotë se faqja monitorohet vazhdimisht dhe shërben si një garanci që arkivoli operon në mënyrë të drejtë dhe të sigurt.

menyra pagese

Navigoni te opsionet e pagesës dhe sigurohuni që të keni zgjedhur mënyrat e depozitimit dhe tërheqjes janë mbështetur.

Luaj falas

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për bastorët e rinj. Të luash sporte fantazi falas është po aq emocionuese, por është pa rrezik dhe një mënyrë e shkëlqyer për të kuptuar siç duhet lojën përpara se të futesh me një bast me para të vërteta.

Promot dhe bonuset

Shumë site bastesh eSports ofrojnë për klientët e rinj promovime dhe bonuse për të filluar bankrollin e tyre. Një bonus në para do të thotë që bastorët duhet të shqetësohen vetëm për të bërë depozitën e tyre të parë në një fazë të mëvonshme.

Mbështetja e klientit

Në rast se diçka shkon keq, është thelbësore të keni një qendër telefonike, linjë ndihme ose prani në media sociale që ofron shërbim për bastorët 24/7.

Eksperienca e perdoruesit

Libri sportiv që zgjidhni për sportet e fantazisë duhet të ketë një ndërfaqe fantastike të përdoruesit dhe duhet të përdorë vetëm softuerin më të mirë nga ofruesit kryesorë në industri.

Sportet fantastike të njohura për bast

Futbolli

Futbolli amerikan (dhe NFL në veçanti) dominon fantazinë në SHBA. Liga e njohur virtuale krenohet me një bazë fansash prej mbi 35 milionë njerëz, që barazohet me afërsisht 78% të lojtarëve fantastikë në vend.

Futbolli

Futbolli është sporti kryesor i fantazisë në Mbretërinë e Bashkuar me rreth 8 milionë lojtarë aktivë të fantazisë. Baza e tifozëve vazhdon të rritet falë popullaritetit mbarëbotëror të sportit. Premier League - liga më e madhe e futbollit në botë - zotëron lojën e saj zyrtare të fantazisë, Fantasy Premier League (FPL).

Kriket

Në Indi, kriketi fantazi renditet në krye me një ndjekës marramendës prej më shumë se 100 milionë lojtarësh. IPL dhe Twenty20 Cricket Championship janë fokuset kryesore virtuale dhe ekspertët besojnë se sa vijon do të rritet në rreth 400 milionë në dekadën e ardhshme apo më shumë.

Basketboll

Basketbolli është në krye të renditjes në sportet e përditshme fantazi. Fanatikët e basketbollit nuk mund të ngopen me aksionin, kështu që ka kuptim që prania e tij në eSports është gjithashtu e madhe. SHBA aktualisht ka përdoruesit më aktivë dhe përplasjet mes skuadrave të ndryshme në NBA janë fokusi kryesor i fantazisë.

Këshilla dhe truket e basteve fantazi për sukses

Bast për para të vërteta? Jepini vetes një avantazh në arenën e sporteve fantazi me këto strategji fituese:

Mbani gjurmët e lojtarëve

Ju duhet të keni një zotërim vërtet të mirë të niveleve të larta dhe të ulëta të secilit lojtar, dhe e vetmja mënyrë për të qëndruar në krye të këtyre statistikave është duke ndjekur lojërat drejtpërdrejt. Të kuptuarit e performancës tipike të një lojtari do t'ju ndihmojë të parashikoni aftësinë e tyre në lojërat e ardhshme.

Njihni Sportin

Kjo shkon krah për krah me njohjen e performancës së secilit lojtar. Për të shkëlqyer dhe për të përfituar sa më shumë nga mundësitë e fantazisë, duhet të jeni adhurues i sportit ose të keni një kuptim të mirë të lojës.

Keni një strategji

Të kesh një strategji bastesh ka të bëjë me të kuptuarit e performancës së lojtarëve dhe një zotërim të shkëlqyer të sportit në përgjithësi. Të kesh një strategji të dobët pa asnjë mendim mund të shkatërrojë sezonin tuaj të fantazisë edhe para se të fillojë. Të hartosh lojtarët më të mirë nuk do të thotë që ata të gjithë duhet të renditen në krye. Gjithçka ka të bëjë me bilancin - dhe gjithmonë duhet të konsideroni të kurseni një pjesë të buxhetit tuaj (kapi i pagës për të cilin folëm më herët) për tregtitë në mes të sezonit, etj.

Filloni me liga më pak të kushtueshme

Ne thirrëm sportet më të njohura të ligës për të bastuar në fantazi, por mbani mend se ato janë gjithashtu më të shtrenjta për t'u luajtur. Nëse jeni i ri në bastet sportive fantastike, filloni me ligat më të lira për të kursyer para (derisa të jeni gati për të rritur aksionet tuaja) dhe për t'u njohur më shumë me mënyrën se si funksionojnë gjërat.

Argëtohu gjithmonë

Sigurisht, pak konkurrencë është e mrekullueshme, por në fund të ditës, të marrësh pjesë (dhe madje edhe të shikosh) në çdo sport, real apo virtual, ka për qëllim të jetë argëtuese. Gjithashtu, njihni kufijtë tuaj dhe praktikoni kumarin e përgjegjshëm.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

Çfarë është bastet me fantazi?

Bastet me fantazi janë një lojë aftësish në internet, ku bastori krijon një ekip virtual lojtarësh që grumbullojnë pikë bazuar në statistika të caktuara që lidhen me sportin.

Cili sport fantazi është më i lehtë për të vënë bast?

Sporti më i lehtë i fantazisë për të vënë bast është ai që e dini më mirë, sepse do të jeni në gjendje të merrni vendime më të mira dhe strategjia juaj për sukses do të motivohet nga të kuptuarit tuaj të lojës.

A mund të luani baste sportive fantazi falas?

Po, ju mund të luani baste sportive fantazi falas në shumë sajte bastesh të njohura dhe të besuara në eSports. Loja falas zvogëlon çdo rrezik të humbjes së parave, dhe gjithashtu ju ofron një mundësi për t'u njohur më shumë me lojën.

A është bastet me fantazi një formë kumari?

Bastet sportive fantazi nuk shihen ligjërisht si lojëra të fatit tradicional sepse konsiderohen lojëra aftësish. Megjithatë, bastorët vendosin baste me para të vërteta, kështu që kjo është paksa një zonë gri.