Bast në World of Tanks Grand Finals 2024

World of Tanks Grand Finals është një nga turnetë më të mëdhenj eSport, kryesisht me lojtarët e World of Tanks eSports. Turneu zhvillohet çdo vit, i organizuar nga zhvilluesit e lojës, Wargaming. Sidoqoftë, turneu mori një pushim nga viti 2017, por pritet të kthehet. Zakonisht përmban 12 skuadra kryesore nga katër ligat rajonale eSport të Wargaming, të cilët luftojnë për titullin kampion përpara mijëra spektatorëve të drejtpërdrejtë dhe miliona shikuesve në internet.

Ngjarja mbahet në ambiente të ndryshme. Organizatorët zgjedhin vendet bazuar në kapacitetin e uljes, komoditetin dhe konsideratat ligjore. Fituesit e finaleve të mëdha të World of Tanks zakonisht marrin çmime në para. Çmimi i grupit ndahet midis tetë skuadrave më të mira, që do të thotë se vetëm katër skuadrat e fundit largohen pa një pjesë të çmimit të pishinës.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rreth World of Tanks

Popullariteti i turneut shtrihet në industrinë e lojërave të fatit. Lojtarët e sporteve elektronike gjithmonë presin me padurim ngjarjen pasi ofron mundësi masive bastesh. Shumica e faqeve të basteve eSports zakonisht ofrojnë një listë të gjatë të tregjeve të basteve për ngjarjen, duke e bërë më të lehtë për bastorët gjetjen dhe vendosjen e basteve.

World of Tanks është një lojë me shumë lojtarë e zhvilluar nga një kompani bjelloruse e quajtur Wargaming. Titulli i mirënjohur eSport u njoftua dhe u lëshua në prill 2009 për testim alfa, me vetëm gjashtë automjete të ndryshme në atë kohë. Dhe më 12 prill 2011, loja u lëshua zyrtarisht në Amerikën e Veriut dhe Evropën.

World of Tanks përmban automjete luftarake që janë nga epoka e shekullit të 20-të. Zhvilluesi i lojës përdor një model biznesi freemium. Kjo do të thotë se loja është falas për t'u luajtur për të gjithë përdoruesit. Megjithatë, lojtarët mund të zgjedhin të paguajnë për të aksesuar veçoritë premium për një përvojë më emocionuese dhe gjithëpërfshirëse të lojërave. Loja mund të luhet nga një PC lojërash ose konzola të ndryshme lojrash, duke përfshirë Xbox One dhe PlayStation 4.

Lojë e lojës

Loja përfshin lojtarët që marrin kontrollin e mjeteve të artilerisë vetëlëvizëse ose tankeve të blinduara që ata preferojnë. Përveç kësaj, lojtarëve u është dhënë të kontrollojnë lëvizjet e automjeteve dhe gjuajtjen e armëve të tyre. Ata gjithashtu mund të komunikojnë me lojtarë të tjerë nëpërmjet bisedave zanore ose të shtypura. Për ndeshje të thjeshta, lojtarët fitojnë duke shkatërruar të gjitha tanket e ekipit kundërshtar ose duke kapur bazën e tyre. Një ekip mund të kapë bazën e një kundërshtari duke qëndruar në të për një kohë të mjaftueshme pa u dëmtuar.

Dallimi kryesor në Lojë World of Tanks mënyra është rregullat e betejës. Sidoqoftë, mekanika e lojës mbetet e njëjtë për të gjitha mënyrat e lojës. Shumëllojshmëria e mekanikës së lojës përfshin rikoshet, kamuflazhin, dëmtimin e moduleve dhe dëmtimet personale.

Lojtarët e World of Tanks mund të zgjedhin nga gjashtë llojet kryesore të betejave. Betejat e paraqitura në shumicën e këtyre turneve në internet eSport përfshijnë betejat e kompanive tankesh, betejat e stërvitjes së ekipit, betejat ekipore, betejat e fortesës, betejat e rastësishme, dhe beteja speciale. Lojtarët gjithashtu mund të kryejnë misione në lojë, me shpërblime të ndryshme. Betejat e rastësishme mund të kenë deri në 15 lojtarë për ekip. Ekipet mund të përdorin robotë për të mbushur hapësirat për lojtarët që mungojnë.

Automjetet

Shumica e automjeteve të përdorura në World of Tanks janë të dizajnuara për t'iu ngjajnë modeleve të jetës reale, me vetëm disa parametra të modifikuar për t'iu përshtatur mekanikës së lojës dhe për të përmirësuar lojën. Ekzistojnë pesë lloje të ndryshme automjetesh në lojë: artileri vetëlëvizëse, shkatërrues tankesh, tanke të rënda, tanke të mesme dhe tanke të lehta. Aktualisht, loja ka më shumë se 600 automjete të blinduara nga 11 vende.

Vendet e veçuara priren të kenë një pemë teknologjike me degë automjetesh që variojnë nga niveli 1 në nivelin X. Lojtarët kanë akses në automjetet e nivelit më të lartë ndërsa përparojnë në lojë. Automjete shtesë premium janë të disponueshme, por nuk përfshihen në pemët e teknologjisë, të cilat mund të aksesohen duke përdorur kredite në lojë ose para.

Lojtarët mund t'i personalizojnë të gjitha automjetet në World of Tanks vizualisht dhe nga pikëpamja e performancës deri në një shkallë të caktuar. Shumica e pjesëve të nevojshme për të personalizuar makinat, të tilla si frëngji, armë dhe motorë, mund të blihen nga pema e teknologjisë së lojës. Ekzistojnë gjithashtu dy skema kamuflimi për tanket, duke përfshirë modele specifike të lojës dhe historikisht të sakta për personalizim të shpejtë.

World of Tanks Blitz

Wargaming njoftoi World of Tanks Blitz në maj 2013. Versioni celular i World of Tanks mund të luhet në telefonat inteligjentë dhe tabletët që funksionojnë në Windows, iOS dhe Android. Gameplay është si ajo e lojës kryesore, me dallime të vogla. Ai lejon një maksimum prej shtatë lojtarësh për ekip, ndryshe nga loja kryesore, e cila lejon 15 lojtarë për ekip.

Pse është popullor World of Tanks Grand Finals?

Finalet e mëdha të World of Tanks konsiderohet si një nga turnetë më të mirë eSports për shumë arsye. Ai përmban ekipe nga rajone të ndryshme në mbarë botën. Çdo skuadër ka shumë tifozë në nivel global, të cilët ndjekin performancat e skuadrave të tyre të preferuara në kampionat.

Lojtarët që marrin pjesë në finalet e mëdha të World of Tanks konsiderohen më të mirët në konkurs. Ata kanë aftësi të mahnitshme dhe përdorin strategji mahnitëse, të gjitha tërheqëse për fansat e lojës World of Tanks. Për më tepër, ngjarja zakonisht përfshin disa forma të tjera argëtimi që spektatorët dhe shikuesit në internet mund të shijojnë.

Një arsye tjetër kryesore për popullaritetin e Finaleve të Madhe të World of Tanks është se ai ofron mundësi të mëdha bastesh për lojtarët që bastojnë në turnetë eSport. Është një nga ngjarjet më të pritura të eSports mes lojtarëve. Pothuajse të gjitha faqet kryesore të basteve eSports zakonisht ofrojnë tregje të ndryshme bastesh në këto kampionate eSport, duke e bërë ngjarjen shumë më të popullarizuar.

Një arsye e qartë pse loja është e njohur është se është falas. Lojtarët mund ta shkarkojnë dhe ta shijojnë lojën me lehtësi dhe më pas të punojnë në rrugën e tyre për t'u bërë pjesë e finales së madhe të World of Tanks. Ata vetëm duhet të regjistrohen në një ekip që merr pjesë në një ligë rajonale të Wargaming.net dhe të ndihmojë ekipin të fitojë ligën për të marrë pjesë në Finalet e Madhe.

Ekipet fituese të World of Tanks në finalet e mëdha

Disa ekipe të ndryshme kanë fituar kampionatin World of Tanks Grand Finals. Gjithmonë ka pasur një fitues të ri në secilin prej këtyre turneve kryesore eSport, duke treguar se sa konkurrues është turneu. Më poshtë janë disa nga skuadrat fituese dhe skuadra të tjera që ia vlen të përmenden për shkak të paraqitjeve të tyre të shkëlqyera në ngjarje.

Energjia e Tornados

Ekipi i Tornado Energy fitoi finalet e mëdha të World of Tanks në 2017. Është një ekip PUBG që kompania Tornado Energy Drink sponsorizon. Lista e ekipit është mjaft mbresëlënëse, e përbërë nga disa lojtarë të mirënjohur nga Rusia, Moldavia dhe Gjeorgjia, të cilët përfshihen në një listë të turneve esports. Energjia e Tornados ka fituar më shumë se 540,000 dollarë në vetëm 19 turne eSport që ata kanë marrë pjesë në 77% të fitimeve janë veçanërisht nga luajtja e lojës World of Tanks.

Natus Vincere

Natus Vincere, i njohur gjerësisht si Na'Vi, aktualisht renditet si ekipi më i mirë në lojën World of Tanks. Skuadra e ka respektuar emrin e saj, që do të thotë 'i lindur për të fituar'. Organizata është e vendosur në Ukrainë dhe konkurron në disa lojëra të tjera eSports përveç World of Tanks.

Ekipi ka fituar më shumë se 18 milionë dollarë në para nga më shumë se 500 turne ku ka marrë pjesë. Më shumë se 860,000 dollarë nga fitimet janë nga loja World of Tanks. Një nga arritjet kryesore të ekipit ishte fitimi i finales së madhe të World of Tanks 2016.

HellRaisers

KellRaisers është një tjetër ekip më i mirë i eSports që ka fituar disa turne, duke përfshirë finalet e mëdha të World of Tanks 2015. Ekipi gjithashtu u kualifikua në finalet e mëdha të World of Tanks 2016, por nuk arriti të fitojë. Megjithatë, performoi mjaft mirë për të zënë vendin e dytë. Ekipi ka fituar më shumë se 1.8 milionë dollarë në para nga vetëm 150 turne. Më shumë se 25% e fitimeve janë nga loja World of Tanks.

Virtus.pro

Virtus.pro është një ekip i njohur eSports Vlen të përmendet në lidhje me performancën në finalet e mëdha të World of Tanks. Skuadra nuk e ka fituar kurrë këtë ngjarje. Megjithatë, ajo u kualifikua për të marrë pjesë në kampionatet 2015 dhe 2016, në të cilat shfaqi paraqitje të mahnitshme. Ekipi ka më shumë se 18 milionë dollarë në emër të tij si para të çmimeve të fituara nga më shumë se 570 turne që ka luajtur. Më shumë se 121,000 dollarë të parave të çmimeve janë nga turnet e madh të World of Tanks.

Përmendjet e tjera përfshijnë RoX, Elevate, Team Dignitas, dhe PENTA Sports.

Ku të bastni në finalet e mëdha të World of Tanks

Mënyra më e lehtë për të vënë bast në finalet e mëdha të World of Tanks është përmes faqet e basteve eSport online. Ka qindra faqe bastesh eSports që mbulojnë ngjarjen. Megjithatë, lojtarët duhet të marrin në konsideratë disa faktorë përpara se të vendosen për ndonjë titullar. Për shembull, lojtarët duhet të marrin parasysh shanset e ofruara. Zgjedhja e një faqeje me shanse relativisht më të larta u ofron lojtarëve shuma më të larta të mundshme fitimi. Konsiderata të tjera duhet të përfshijnë licencimin, pranueshmërinë, ofertat e bonusit dhe numrin e tregjeve të basteve të ofruara për ngjarjen.

Si të bastni në finalet e mëdha të World of Tanks

Futbollistët duhet të fillojnë duke u regjistruar në një faqe bastesh eSports që ofron tregjet e basteve World of Tanks Grand Finals. Vende të ndryshme bastesh mund të kenë procese dhe kërkesa të ndryshme regjistrimi. Hapi tjetër është depozitimi i fondeve në llogarinë e basteve. Fondet do të përdoren si baste për bastet që do të vendosen. Gjuajtësit mund të përdorin gjithashtu bonuse në faqet e basteve pa oferta bonusi pa depozite për të vënë bast pa depozituar ose rrezikuar paratë e tyre.

Së fundi, një lojtar mund të zgjedhë llojin e tij të preferuar të bastit për çdo lojë të planifikuar për turne dhe të ndjekë hapat e duhur për të vendosur bastin. Vlen të përmendet se disa ofrues të basteve eSports kanë kërkesa minimale dhe maksimale në lidhje me shumat e basteve, të cilat lojtarët duhet t'i marrin parasysh.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi