Bast në PUBG Global Championship 2024

Ka pak turne online esport më të mëdhenj se Kampionati Global PUBG. Ai mirëpret lojtarët e rangut më të lartë të lojës Battle Royale pa pagesë. Ky titull ka arritur sukses të madh në celular. Sidoqoftë, turneu luhet vetëm në PC. Kjo është kryesisht sepse PUBG Mobile Club Open (PMCO) tashmë ofron një platformë për lojtarët celularë. Korporata PUBG organizon PGC çdo vit.

Vendi mund të ndryshojë në varësi të vitit. Në vitin 2021, u zhvillua në Incheon, Koreja e Jugut. Faqet e basteve online esport priren të përqendrohen në ngjarje që ofrojnë një grup të madh çmimesh për lojtarët kryesorë. Në rastin e PGC, ishte 4,340,000 dollarë. Si rezultat, kishte shumë tregje të lojërave të fatit për turneun. Lojtarë profesionistë nga e gjithë bota u ftuan të merrnin pjesë. Delegacioni kinez mori pjesë përmes një vendi LAN dhe jo në vendndodhjen në Incheon.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Formati i ngjarjes

Pavarësisht se është një nga industritë turnetë më të mëdhenj esport, ngjarja e PUBG vetëm kohët e fundit ka vendosur një sërë rregullash të qëndrueshme. Në vitin 2021, u njoftua se skuadrat do të vendosin vendosjen e tyre fillestare bazuar në një rregull pikësh. Gjatë javës së parë, ata ndahen në grupe me tetë para se të konkurrojnë në një seri ndeshjesh të stilit të rrumbullakët.

Pasi të përfundojnë, gjashtëmbëdhjetë grupet më të mira duhet të marrin pjesë në fazën tjetër, të quajtur Mbijetesa javore. Çdo ditë jave zhvillohen gjashtëmbëdhjetë ndeshje me oktan të lartë. Çdo ekip që kualifikohet do të hyjë në finalen javore. Megjithatë, për ta arritur këtë, ata duhet të arrijnë një fitore "darkë pule".

Gjatë fazës së Mbijetesës së Madhe, të gjitha skuadrat kryesore konkurrojnë në një seri prej pesëmbëdhjetë ndeshjesh. Kjo fazë ka të ngjarë të marrë shumë vëmendje nga tifozët e basteve në turnetë e esport. Më në fund, pas një qarku mjaft kompleks, kurorëzohet Kampion Bote.

Rreth PUBG

Gjatë lojës, PUBG lojtarët duhet të hidhen me parashutë në një hartë ishulli. Ata mund të konkurrojnë vetëm ose si pjesë e një ekipi prej katër vetash. Kohëzgjatja për një ndeshje standarde është 30 minuta. Gjatë kësaj kohe, madhësia e hartës do të zvogëlohet, duke e detyruar lojtarin të përballet me armiqtë. Qëllimi kryesor është të luftojmë deri në vdekje derisa të mbetet një lojtar ose ekip.

Një fushë e forcës blu lëviz më tej në brendësi të tokës dhe kushdo që kapet jashtë perimetrit të saj do të humbasë vazhdimisht shëndetin. Kur lojtarët hyjnë për herë të parë, ata do të jenë të paarmatosur. Ata duhet të kërkojnë ndërtesa për armë në dispozicion, përmirësime dhe sende shëndetësore. Gjetja e furnizimeve është një aftësi kyçe për sukses.

Shfaqen zona të vogla të kuqe të përkohshme në të cilat hidhen një breshëri bombash. Lojtarët duhet të shmangin këto zona për shkak të nivelit të lartë të rrezikut. Herë pas here, një aeroplan lëshon arka me pajisje speciale. Sidoqoftë, vendndodhjet e arkave kanë tendencë të tërheqin gjithashtu ekipet e armikut.

Si fitohen ndeshjet

Meqenëse ky është një nga turnetë më të mëdhenj esport, lojtari kampion do të duhet të ketë një nivel të lartë aftësie dhe strategjie. Ekziston një element i caktuar i fatit në këtë lojë. Vendndodhjet e artikujve të marrjes janë të rastësishme. Lojtarët e mirë do të dinë se cilat furnizime të kërkojnë. Kjo do të varet nga taktikat e tyre të planifikuara paraprakisht.

Për shembull, disa ekipe do të kërkojnë një automjet për të lëvizur nëpër hartë në mënyrë të sigurt dhe të shpejtë. Lojtarët e tjerë do të grumbullojnë pako shëndetësore në mënyrë që t'i mbijetojnë sa më shumë takimeve me armikun që të jetë e mundur. Është e mençur të zgjidhni paraprakisht një armë specifike. Në kampionatet e esport, armët me rreze të gjatë si pushkët snajper priren të favorizohen. Ata lejojnë lojtarët të largojnë armiqtë me saktësi nga një distancë. Pavarësisht nga taktikat specifike, të gjithë lojtarët e rangut të lartë duhet të kenë reflekse të shpejta. Gjatë takimeve 1v1, personi më i shpejtë është zakonisht fituesi.

Pse është popullor PUBG Global Championship?

Turnetë më të mira të sporteve elektronike ofrojnë një sërë ngjashmërish të rëndësishme për tifozët e basteve. Loja duhet të jetë e lehtë për t'u kuptuar. Sa më e thjeshtë të jetë, aq më shumë gjasa që lojtari të jetë në gjendje të parashikojë një fitues të plotë. Rregullat për PUBG janë të drejtpërdrejta. Lojtari i fundit që qëndron në këmbë fiton.

Sidoqoftë, është gjithashtu thelbësore që ligat e sporteve të jenë argëtuese për t'u parë. Nëse lojtari i kumarit është i mërzitur nga ndeshjet, kjo do të ndikojë negativisht në përvojën e tyre të përgjithshme të lojërave të fatit. Të Kampionati global i PUBG është e mbushur me veprime emocionuese. Përleshjet me armë dhe shpërthimet janë një pjesë kyçe e çdo ndeshjeje. Edhe nëse personi bën një bast humbës, ai prapë mund të shijojë spektaklin.

Kohëzgjatja e ndeshjeve është një tjetër arsye pse kaq shumë njerëz e shijojnë PUBG-në. Në modalitetin standard, loja do të garantohet të përfundojë brenda 30 minutave. Nëse shumë ndeshje zhvillohen me radhë, lojtarët e fatit kanë mundësinë të vendosin një seri bastesh. Shkalla e shpejtë e ndeshjeve PUBG rivalizon atë të sporteve tradicionale si regbi dhe futbolli. Është një shpjegim i qartë për rritjen e popullaritetit të esports në tërësi.

Ekipet fituese të Kampionatit Global të PUBG

Deri në fund të Kampionatit Global PUBG 2021, ekipi fitues i esport ishte NewHappy. Fituesit ishin Heroic, Virtus.Pro dhe TSM. Team Liquid iu dha një çmim special për ekipin më mbresëlënës. Tre lojtarë u vlerësuan për më shumë vrasje. Këta ishin Jeemzz nga Team Liquid, së bashku me Pag3 dhe TeaBone nga Heroic. Ndërsa Gen.G Esports nuk arriti asnjë nga vendet e para, ata morën një çmim All-PGC.

Nga lista e turneve esports, ka pak që i japin njohje të mjaftueshme më shumë se një ekipi. PGC e kupton se edhe ata në vendin e pestë janë ende konkurrentë të shquar. Kumarxhinjtë priren të vendosin bastet e tyre bazuar në atë se kush do të përfundojë me pjesën më të madhe të grupit të çmimeve. Megjithatë, PGC u jep atyre mundësinë për të bërë baste më të specializuara.

Gjatë garës një mujore, 32 ekipe kaluan në fazën finale. Në sipërfaqe, një numër kaq i lartë mund ta bëjë të vështirë për lojtarët e fatit të parashikojnë një fitues të plotë. Nëse po, ata mund të bëjnë një bast më specifik. Për shembull, ata mund të vënë bast se kush mendojnë se do të ketë numrin më të madh të vrasjeve ose do të udhëtojë distancën më të gjatë në hartë.

Momentet më të mëdha të turneut PUBG

Nuk ka asnjë pikë në bast online esports në turne nëse ngjarja nuk është argëtuese për t'u parë. Apeli i PGC është se momente të papritura mund të ndodhin në çdo ndeshje. Gjatë konkursit të fundit, kishte shumë pika kryesore për të zgjedhur.

Në një moment, lojtari i Koresë së Jugut Salute po udhëtonte me një xhip. Ata filluan të marrin zjarr nga një armik i fshehur në një kodër. Pavarësisht se ecën me shpejtësi të madhe, Salute arriti të largonte armikun e tyre brenda pak sekondash.

Jeemzz nga Norvegjia u la jashtë në fushë pa asnjë mbulesë në një ndeshje. Ata panë një grup prej tre vetash të grumbulluar rreth një xhipi. Kjo situatë normalisht do të kishte një shkallë të ulët mbijetese. Secili nga armiqtë mund ta kishte goditur lehtësisht me snajper. Megjithatë, Jeemzz thjesht hodhi një seri granatash nga një distancë e largët. Ata zbarkuan me një saktësi të habitshme dhe i dërguan të tre.

Lojtari finlandez Pag3 ishte një konkurrent i shquar gjatë pjesës më të madhe të turneut. Momenti i tij më i paharrueshëm ishte kur ai u ndoq nga dy automjete dhe i mori ato kokë më kokë duke përdorur një pushkë sulmi dhe granata. Ajo tregoi se në këtë lojë, lojtarët mund të fitojnë nëse ata thjesht qëndrojnë në këmbë dhe lëvizin shpejt.

Ku dhe si të bastni në PUBG Global Championship

Meqenëse PUBG është kaq i njohur në komunitetin e esports, ka shumë faqe interneti të bastebërësve që ofrojnë baste për të marrë pjesë në aksion. Një sajt i mirë do të përmbajë tregje që paraqesin turnetë më të mëdhenj të sporteve elektronike. Kjo do të përfshijë Kampionatin Global të PUBG. Është e rëndësishme të bësh pak kërkime për të përcaktuar se cila librari ofron shanset më të forta. Bastet nuk duhet të kufizohen thjesht në parashikimin e një ekipi fitues. Ka faqe atje që ofrojnë opsione më të mira dhe veçori më të personalizuara të basteve.

Kur vini bast në Kampionatin Global të PUBG, është e mençur të përfitoni nga çdo ofertë e mirëpritur. Shumëzuesit me shumë baste janë gjithashtu të dëshirueshëm. Kjo për shkak të numrit të lartë të ndeshjeve që zhvillohen gjatë garës. Platformat e basteve të drejtpërdrejta do të funksionojnë mirë për lojërat e fatit në PGC. Ka shumë variabla që mund ta kthejnë tabelën në favor të një ekipi. Prandaj, një stil më dinamik i basteve mund të jetë më i dëshirueshëm.

Në fillim të konkurrencës njëmujore, jo të gjitha tregjet do të hapen. Vëmendja e lojtarëve të basteve ndaj PGC do të jetë në maksimum gjatë fazave përfundimtare. Nëse lojtarët luftojnë për të gjetur faqet e lojërave të fatit që kujdesen për ngjarjen, ata thjesht mund të presin derisa turneu të arrijë kulmin e tij.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi