Bast në LCS Championships 2024

Seria e League of Legends Championship, e njohur gjerësisht LCS, është një ligë e nivelit më të lartë eSports që përmban lojtarë të League of Legends (LoL) nga SHBA dhe Kanada (Amerika e Veriut). Kjo ngjarje e Riot Games është një nga 12 rajonet në ekosistemin konkurrues LoL. Ky konkurs zakonisht mbahet dy herë në vit në dy ndarje konkurruese të mbajtura gjatë pranverës dhe verës, me dhjetë ekipe ekskluziviteti që luftojnë për statusin e kampionëve LCS.

Të gjitha lojërat LCS luhen drejtpërdrejt në studiot e Riot Games në Los Angeles, Kaliforni. Në vitin 2021, Riot Games prezantoi një ngjarje të veçantë të njohur si LCS Lock-In, e luajtur pak para ndarjeve për të lehtësuar ekipet dhe për t'i përgatitur ata për përvojën në skenë.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka rreth League of Legends

Gjatë garës kryesore, të gjitha pikët e grumbulluara në fund të çdo ndarjeje jepen bazuar në pozicionin e lojtarit në shkallët konkurruese. Ekziston një grup çmimesh prej 400,000 dollarësh Champions Queue për çdo ndarje. Për më tepër, një grup më i madh çmimesh, më shumë se 2,000,000 dollarë, pret skuadrat që kualifikohen për Kampionatin Botëror të Ligës së Legjendave.

Cfare eshte Liga e Legjendave? LoL është një arenën e betejës me shumë lojtarë në internet lojë (MOBA). Kjo video lojë u zhvillua nga Riot Games dhe u publikua zyrtarisht më 27 tetor 2009. Gjatë viteve, LoL ka qenë padyshim titulli më i popullarizuar në zhanrin MOBA dhe aktualisht kryeson listën e turneve eSports nga ky zhvillues.

League of Legends mund të jetë mjaft teknike, por tepër e kënaqshme. Kjo Lojë MOBA sheh ekipe prej pesë lojtarësh që luajnë kundër njëri-tjetrit. Loja fillon me çdo ekip në anët e kundërta të një harte, afër Nexus . Skuadra fituese në çdo ndeshje shkatërron Nexus-in e kundërshtarit të tyre.

Gjatë lojës, çdo ekip ecën nëpër një seri kullash të njohura si frëngji, vendosur përgjatë shtigjeve për çdo Nexus. Sigurisht, objektivi kryesor është të shkatërrohet Nexus-i i armikut. Megjithatë, qëllime të tjera kryesore përfshijnë shkatërrimin e strukturave të armikut të tilla si frëngji.

Për të luftuar dhe për të vazhduar kundër armikut, lojtarët gjithashtu duhet të mbajnë duke u niveluar. Nivelimi kërkon përvojën e fituar nga vrasja e minionëve dhe lojtarit të armikut. Ari, i marrë nga vrasja e minionëve, është thelbësor për blerjen e bonuseve gjatë lojës. Me Gold, lojtarët mund të blejnë gjëra të tilla si forca të blinduara pasive ose mburoja të përkohshme.

Mënyrat e lojës

League of Legends aktualisht ka dy mënyra loje: Classic dhe ARAM. Si fillim, mënyra e lojës klasike është kryesisht mbrojtëse. Ekipi që përdor këtë mënyrë përpiqet të arrijë në Nexus të kundërshtarit përmes frëngjive dhe frenuesve me ndihmën e minionëve. Nga ana tjetër, modaliteti ARAM, All Random All Mid, ka ngjashmëri të afërta me modalitetin klasik, por veprimi tenton të kufizohet në një hartë me një shteg.

Kampionët e LCS

Gjatë lojës, çdo lojtar kontrollon një kampion të vetëm. LoL aktualisht ka 159 kampionë, secili prej tyre me atribute unike.

Në fillim të çdo loje ose beteje, çdo lojtar duhet të zgjedhë një kampion për të luftuar betejën e tij. Veçanërisht, zgjedhja e një kampioni është e kufizuar në atë që lojtari ka zhbllokuar. Megjithatë, lojtarëve u jepet gjithashtu një shans për të provuar një nga 14 kampionët që zakonisht bëhen falas çdo javë për t'i lejuar lojtarët t'i provojnë pa i zhbllokuar.

Disa kategori kampionësh të ofruara nga League of Legends përfshijnë:

 • Vrasësit
 • gjuajtës
 • Luftëtarët
 • Magjistarët
 • Çisterna
 • Mbështetje

Në shumicën e rasteve, çdo kampion zotëron tre pika të forta fokale, ndoshta duke fituar të tjera ndërsa loja përparon. Lojtarët duhet të kenë një interes të madh për këto atribute, veçanërisht kur formojnë një ekip, pasi duhet shumë më tepër sesa bashkimi i pesë lojtarëve.

ligat LoL

Liga e legjendave luhet si në nivel armature ashtu edhe në nivel profesional. Disa gara LoL organizohen nga zhvilluesit e lojës, Riot Games. Që nga viti 2021, 12 liga profesionale të League of Legends u luajtën në të gjithë botën. Këto liga klasifikohen kryesisht si Ligat e Nivelit 1 ose Profesional, Kupat e Ligës dhe Ligat e Ulëta.

Pse është i popullarizuar kampionati LCS?

League of Legends është më shumë se thjesht një Video loje për shumë njerëz. Miliona lojtarë ulen në platformat e lojërave duke luajtur lojën gjatë gjithë botës. Çdo vit, lojtarët profesionistë LoL mblidhen për turnetë më të mirë të eSports.

Bastet në esport janë gjithmonë të gatshëm të vendosin baste ndërsa lojtarët luftojnë. Vitet e fundit kanë parë një rritje të kërkesës për bastet eSports. Duke qenë një nga LoL's turnetë më të mëdhenj eSports, Kampionati LCS është veçanërisht tërheqës për bastorët.

Ka shumë arsye pse lojtarët e eSports i renditin kampionatet e LCS eSport midis turneut kryesorë eSport. Këtu janë disa arsye pse ky kampionat eSports është shumë i popullarizuar në qarqet e basteve.

 • Është shumë e mbuluar nga faqet e basteve eSports
 • Bastet në LoL zakonisht janë shumë të rregulluara
 • Kampionati LCS ofron veprime pa ndalesë, duke i bërë bastet në turnetë eSport shumë intensive dhe emocionuese.

Popullariteti i lojërave LoL ka qenë fenomenal vitet e fundit dhe ka shumë gjasa që Kampionatet Botërore të LCS të kenë luajtur një rol të paçmuar. Falë platformave të transmetimit të drejtpërdrejtë, faqeve të rishikimit të lojërave dhe mbulimit të thelluar nga online Faqet e basteve eSport, ky kampionat eSport do të ngjitet në lartësi të reja në vitet e ardhshme.

Ekipet fituese të kampionatit LCS dhe momentet më të mëdha

Momentet më të mëdha

Kampionati LCS shfaq disa nga ekipet më të mira në botë LoL. Ashtu si me çdo ngjarje të nivelit të lartë, ka pasur disa të shtëna mahnitëse, momente legjendare dhe disa momente të mrekullueshme të kombinuara wombo (sekuencë sulmesh të fuqishme). Në dritën e kësaj, këtu është një nga momentet 'më të mëdha' të dëshmuara në Kampionatin LCS në vitet e fundit.

100 hajdutë kundër gjenive të këqij - Play-off veror i LCS 2021, raundi i dytë, loja e katërt

Faza Lol LCS pati shumë emocione në 2021, por asnjë në krahasim me play-off-in e raundit të dytë midis Gjenitë e liga dhe 100 hajdutë. 34 minutat e para panë 100 hajdutë të çojnë në epërsi mahnitëse në lojë, duke e shtyrë Gjeniun e Keq në skaj. Në një konkurs që mund të përshkruhet si një nga shfaqjet më të mira të aftësive personale, gjenitë e liga në një farë mënyre gjejnë një mënyrë për të rikthyer veten në lojë.

Edhe pse 100 Thieves vazhdonin ende një ditë lojë më vonë, shfaqja e Evil Geniuses ishte e jashtëzakonshme. Dhe sikur të kishin ndërtuar momentumin, gjërat mund të kishin qenë shumë më ndryshe.

Ekipet fituese të LCS

LoL është pothuajse një dekadë e vjetër. Konkurrenca ka qenë gjithmonë e ashpër dhe nuk ka arritje më të madhe në lojë sesa mbajtja e trofeut të kampionatit LCS kur përfundon një sezon.

Kampionati LoL LCS, dikur Seria e Kampionatit të Ligës së Legjendave të Amerikës së Veriut, ka parë disa ndryshime që prekin paratë e çmimeve, destinacionet pritës, ekipet konkurruese dhe rregullat e lojërave.

Turneu u mbajt për herë të parë në vitin 2013, ku dy sezonet e para pritën tetë ekipe LoL. Që atëherë dhjetë skuadra janë paraqitur në çdo event (nga viti 2015 e në vazhdim).

Fituesit e LoL LCS

Kampionati LoL LCS është i ndarë në dy gara të ndarjes me dy raunde; ndarja e pranverës dhe ajo e verës, që përfshin 225 lojëra. Në fund të çdo ndarjeje, të gjitha skuadrat renditen sipas përqindjes së tyre të fitoreve. Thënë kështu, këtu është një listë e fituesve të kaluar të LCS.

Fituesit e Ndarjes së Pranverës

 • Re 9 2020
 • Team Liquid 2019
 • Team Liquid 2018
 • Ekipi SoloMid 2017
 • Counter Logic Gaming 2016
 • Ekipi SoloMid 2015
 • Cloud 9 2014
 • Ekipi SoloMid 2013

Fituesit e Ndarjes Verore

 • Ekipi SoloMid 2020
 • Team Liquid 2019
 • Team Liquid 2018
 • Ekipi SoloMid 2017
 • Ekipi SoloMid 2016
 • Counter Logic Gaming 2015
 • Ekipi SoloMid 2014
 • Cloud9 2013

Siç qëndron, Team Liquid është padyshim skuadra më e suksesshme në kampionatet LoL LCS, me katër tituj në emër të tyre. Si i tillë, është padyshim skuadra që duhet të shikojë bastet e basteve në turnetë online eSport. Gjithashtu, lojtarët mund të përfitojnë nga shanset e larta që u jepen të dobëtëve, pasi shqetësimet janë një normë në garë.

Ku dhe si të bastni në kampionatet LCS?

Ku të bastni në kampionatet LoL LCS

Shumica e bastebërësve eSports përpiqen të pretendojnë kampionatin LCS, duke pasur parasysh popullaritetin e kampionatit. Ndërsa rezervistët mund të ofrojnë shanse bujare lol bastesh, bonuset dhe promovimet duhet të jenë gjithmonë në krye të listës kur kërkoni një faqe interneti të basteve sportive.

Besueshmëria e rezervistit është jetike kur zgjedh një faqe bastesh. Lojtarët duhet të kufizojnë opsionet e tyre në faqet e licencuara dhe të rregulluara të basteve. Konsiderata të tjera thelbësore përfshijnë gamën dhe fleksibilitetin e opsioneve të pagesës, tregjet e basteve dhe vlerësimet nga bastorët e tjerë.

Si të bastni në kampionatin LCS

Kampionati LCS ofron mundësi të panumërta për bastorët. Megjithatë, lojtarët duhet të qëndrojnë strategjikë kur vendosin baste. Të gjithë mund të vënë një bast, por duhet shumë më tepër për të vendosur baste fituese vazhdimisht.

Kushdo që vë baste në turne eSport si LCS duhet të tregojë gjithmonë kujdes gjatë vendosjes së basteve. Parashikimet e LCS dhe këshillat e basteve vijnë në ndihmë kur zgjidhni beteja. Bastet në kompeticionet e mëdha të kësaj shkalle shpesh e bëjnë të vështirë, edhe për bastet me përvojë në LoL, të dinë se si do të përballen skuadrat kundër njëri-tjetrit.

Me shumicën e skuadrave që bëjnë ndryshime në listë, lojtarët duhet të përpiqen gjithmonë të vazhdojnë me ekipet. Për më tepër, lojtarët duhet gjithashtu të mbajnë gjurmët e stilit të lojës së ekipit, gjë që i ndihmon ata të vendosin baste të informuara.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi