Bast në Dota Major Championships 2024

Ky udhëzues bastesh i Dota Major Championships është i dobishëm për lojtarët që duan të vënë bast në një nga garat më të mëdha të Dota 2. Ky udhëzues shqyrton mekanikën bazë të lojës, pse Major është popullor, tregjet dhe shanset e basteve Dota 2, ekipet më të mëdha Dota 2 dhe këshilla për bastet në turnetë e kampionatit Dota Major.

Kampionati Dota Major është një seri kampionate vjetore për blockbusterin e Valve, Dota 2. Ngjarja mbahet çdo vit që nga viti 2015, përveç vitit 2020, pasi ishte në listën e turneve eSports të anuluara për shkak të pandemisë COVID-19.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka që duhet të dini për Kampionatin Dota Major

Kampionati i madh përbëhet nga katër turne, duke përfshirë Ndërkombëtare, një ngjarje verore. Tre ngjarjet e tjera mbahen gjatë vjeshtës, dimrit dhe pranverës. Ato sponsorizohen nga Valve, por priten në vende të ndryshme nga organizatorë eSports të palëve të treta. Për rekord, një turne duhet të ketë një grup çmimesh minimale prej $ 500,000 për t'u përfshirë në Kampionatet e mëdha.

Deri më tani, Majors janë mbajtur në disa qytete duke përfshirë, Stokholm, Kiev, Moskë, Singapor, Katowice, Jönköping, Paris, Kuala Lumpur, Birmingham dhe Chengdu Among.

Kampionati Dota Major tërheq çmime të mëdha, me The Internationals në krye. Tre turnetë e tjerë kanë tërhequr një grup çmimesh prej 1,000,000 dollarësh, por pas pandemisë, grupi i çmimeve u reduktua në 500,000 dollarë.

Gjithçka rreth Dota 2

Dota 2 është një lojë video me shumë lojtarë në arenën e betejës në internet (MOBA) e lëshuar në vitin 2013. Që kur u publikua filmi i suksesshëm i Valve Corporation, ai ka fituar zemrat e shumë fansave të MOBA dhe ka dominuar skenën e eSports. Dota 2 është në dispozicion në platformat Windows, Linux dhe OS X.

Dota 2 vendos dy ekipe me 5 lojtarë në një përleshje për të shkatërruar bazën e kundërshtarit ndërsa mbron të tyren. 10 lojtarët kontrollojnë heronj që kanë aftësi dhe forca të ndryshme dhe janë të ndarë në dy; Mbështetje dhe Core.

Bërthamat e fillojnë lojën kur janë të dobëta dhe të pambrojtura, por bëhen të fuqishme ndërsa loja përparon. Mbështetësit, nga ana tjetër, nuk kanë ndonjë aftësi superiore. Në vend të kësaj, ata kanë funksionalitet të përmirësuar dhe mjetin e nevojshëm për të mbështetur Bërthamat.

Dota 2 është bërë një nga lojërat më të mira në skenën e basteve eSports dhe videolojërave. Veshjet më të vlerësuara të eSports, duke përfshirë Team Secret, Team Liquid, Fnatic, Natus Vincere, Team Spirit, OG dhe Tundra Esports, kanë listat e Dota 2.

Shanset e basteve të Kampionatit Dota Major

Përpara se të futeni në bastet e Kampionatit Dota Major, është e rëndësishme të kuptoni tregjet dhe shanset. Si fillim, tregjet i referohen rezultateve të ndryshme të mundshme, ndërsa shanset përfaqësojnë probabilitetin e një rezultati.

Tregjet e basteve

Ka shume faqet e internetit të basteve esports në turnetë në internet Dota Major Championships. Së pari është fituesi i turneut, ku lojtarët parashikojnë ekipin që do të fitojë një seri të caktuar. Një tjetër treg i njohur është fituesi i ndeshjeve. Këtu, lojtarët vënë bast për rezultatet e një ndeshje të caktuar.

Ekziston edhe një fitues i hartës, me anë të së cilës bastuesit vënë bast në ekipin që do të fitojë një hartë të caktuar. Opsionet e tjera të basteve përfshijnë bastet për ekipin që do të jetë i pari që do të kryejë një detyrë të caktuar dhe ndodhjen e një ngjarjeje,

Shanset e basteve Dota 2

Kur bëhet fjalë për shanset e basteve, faqet e basteve eSport në internet përdorin tre formatet e njohura të shaneve. Këto janë shanset dhjetore (evropiane), shanset Moneyline (amerikane) dhe shanset fraksionale (britanike).

Punonjësit duhet të kuptojnë se si funksionojnë formatet e shanseteve dhe më e rëndësishmja, të kujtojnë rregullin e parë; sa më të ulëta të jenë shanset, aq më të larta janë shanset për të fituar dhe anasjelltas. Është gjithashtu një ide e zgjuar të gjesh faqe bastesh me më të lartat Shanset e basteve Dota 2.

Pse Turnetë e Kampionateve Dota Major janë të njohura për të bastuar

Nuk ka dyshim se kampionatet Dota Major Championships janë të njohura në skenën e lojërave eSports dhe basteve eSports. Ky seksion thekson tre arsye pse kjo turneun është popullor.

Popullariteti i Dota 2

Dota Major Championships janë të njohura për shkak të popullaritetit të lojës. Dota 2 renditet si një nga lojërat më të mira MOBA të të gjitha kohërave, dhe megjithëse League of Legends e lë në hije atë në disa aspekte, Dota 2 ka ende pjesën e saj të mirë të fansave.

Sipas raporteve të fundit, ka nga 540,000 deri në 840,000 lojtarë të Dota 2 çdo ditë. Për më tepër, videoloja është loja e dytë më e njohur në Steam dhe renditet e 15-ta në Twitch.

Konkurrueshmëria

Një tjetër arsye pse turnet Dota Championships kanë shumë tifozë është natyra konkurruese e turneut. Turneu tërheq skuadrat më të mira në lojë, secila duke luftuar për lavdi. Është interesante se The International, turneu më prestigjioz Dota 2, është pjesë e serisë.

Qershia mbi tortë janë grupet fitimprurëse të çmimeve, ku më e pakta është 500,000 dollarë, ndërsa më e larta deri më tani ka qenë 40 milionë dollarë (The International).

Orari

Orari i Kampionatit të Madh gjithashtu kontribuon në popullaritetin e turneut. Ka një turne në secilin nga katër sezonet, kështu që lojtarët trajtohen me disa veprime gjatë gjithë vitit.

Ekipet fituese të kampionateve të mëdha Dota dhe momentet më të mëdha

Që nga prezantimi i kampionatit Dota Major, disa ekipe dhe lojtarë kanë dominuar garën. Tifozët janë trajtuar gjithashtu me aksion emocionues dhe të mbushur me adrenalinë. Ky seksion nxjerr në pah disa nga yjet më të mëdhenj në këtë turne dhe rijeton momente të paharrueshme në disa nga turnetë më të mëdhenj Dota Major Championships.

Skuadrat më të suksesshme

Dota 2 është një nga eSports më të mëdhenj dhe tërheq talente më të mira nga e gjithë bota. Sot, mbi një duzinë të lartë të fluturimit Ekipet e sporteve elektronike kanë listat e Dota 2 dhe konkurrojnë në kampionatet kryesore të Dota 2.

Ndër ekipet më të suksesshme të Dota 2 në Kampionatin e Madh është organizata profesionale ruse e esports Virtus.pro, e njohur ndryshe si VP. Edhe pse Virtus.pro nuk ka qenë i spikatur në vitet e fundit. Deri më tani ka fituar 5 tituj të mëdhenj. Një tjetër organizatë evropiane e sporteve elektronike, Team Secret, ka qenë gjithashtu një forcë për t'u llogaritur në Kampionatet e mëdha, duke u renditur në 5 tituj. Ekipi tjetër i suksesshëm është OG i cili gjithashtu ka 5 tituj të mëdhenj.

Ekipet më të mira të Dota 2 për të vënë bast

Si një bast, fokusi duhet të jetë tek ekipet në formën më të mirë aktualisht. Për momentin, OG duket se është forca dominuese në Dota 2 eSports. Të ESL Një Kampioni i Stokholmit Major 2022 ka një skuadër të frikshme që do të terrorizojë kundërshtarët në turnetë e ardhshëm të Kampionatit të Madh.

PSG.LGD gjithashtu ka një listë solide që do t'i japë OG një garë për paratë e saj. Ekipet e tjera më të mira të Dota 2 për të bastuar në Kampionatet e mëdha përfshijnë Team Liquid, iG, Team Secret, Tundra Esports, BOOM Esports, Team Spirit dhe Virtus.pro.

Momente të paharrueshme

Të gjitha garat kryesore kanë qenë të mbushura me aksion, për të thënë të paktën. Megjithatë, disa turne ishin një prerje mbi të tjerat dhe meritojnë një vend në listën e momenteve më të paharrueshme.

ESL One Stockholm Major 2022 ka qenë një nga turnetë më të mirë të Kampionatit Dota Major. Pavarësisht se luajti me stand-in, OG fitoi turneun, duke kapërcyer fuqitë, duke përfshirë BOOM Esports, Fnatic, Tundra Esports dhe TSM. Vlen të theksohet se në turne, OG humbi nga TSM 2-0, por u hakmor në finale, duke fituar 3-1.

Turne të tjera të mëdha Dota Major Championships me momente të paharrueshme përfshijnë The Frankfurt Major 2015, MDL Disneyland® Paris Major, WePlay AniMajor, ONE Esports Singapore Major 2021, The Kyiv Major 2017 dhe The Kuala Lumpur Major.

Ku dhe si të bastni në kampionatet kryesore Dota?

Bastet Dota 2 janë sot po aq të njohura si kurrë më parë. Loja MOBA tërheq si entuziastët e Dota 2, ashtu edhe bastorët tipikë që kërkojnë një aventurë bastesh eSports. Por, përpara se të vini bast në ligat Dota Major Championships, ka dy gjëra për të cilat duhet të dini.

Gjetja e librit të duhur

Në ditët e sotme ka shumë prodhues të basteve eSports, kështu që gjetja e faqes më të mirë të basteve eGaming mund të jetë sfiduese. Pra, çfarë e bën një libër sportiv të mirë Dota 2? Epo, gjëja e parë që duhet të konstatohet është nëse ka një licencë të vlefshme nga një autoritet rregullator i njohur.

Më pas, kontrolloni nëse ka tregje të mëdha bastesh, duke përfshirë bastet live, së bashku me shanset e larta. Një konsideratë tjetër është bonuse dhe promovime bastesh. Së fundi, jini në vëzhgim për veçoritë ekskluzive si transmetimi i drejtpërdrejtë për të kapur të gjithë veprimin pa u ndërruar midis skedave.

Si të vini bast si një profesionist

Një këshillë e rëndësishme kur bastet në kampionatet kryesore është të kuptoni formën aktuale të ekipeve pjesëmarrëse. Vetëm për shkak se OG ishin fituesit e serisë së fundit nuk do të thotë se ata janë automatikisht favoritët.

Për ata që mund ta kenë të vështirë të hulumtojnë formën aktuale të lojtarëve dhe ekipeve, përqendrohuni te shanset duke kujtuar se sa më të larta të jenë shanset, aq më i lartë është rreziku dhe anasjelltas.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi