Bast në Call of Duty League 2024

The Call of Duty League (CDL) është një kampionat i njohur në internet i sporteve elektronike për serinë e lojërave video Call of Duty, i cili është publikuar nga Activision Blizzard. Liga u konfirmua zyrtarisht në vitin 2019, dhe sezoni i parë filloi një vit më vonë. Liga e esport ka një grup skuadrash të përhershme, të bazuara në qytet, që janë në pronësi të grupeve të ndryshme. Është krijuar si turnetë e tjerë të mëdhenj të sporteve elektronike në Amerikën e Veriut.

Në vend që të përdorë rënien dhe promovimin, liga përdor një sistem pikësh kampionati dhe një format playoff. Lojtarët në listë janë të garantuar të marrin një pagë vjetore, përfitime dhe një pjesë të fitimeve dhe fitimeve bazuar në suksesin e ekipit. Çdo major transmetohet drejtpërdrejt në LAN për një audiencë të drejtpërdrejtë.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka që duhet të dini rreth Call of Duty League

Ndeshjet në kampionatet e esports përbëhen nga një format harte më të mirë nga pesë. Për çdo ekip kërkohen minimumi 7 lojtarë dhe maksimumi 10 lojtarë. Hardpoint, Search & Destroy dhe Domination janë mënyrat me tre lojëra të përdorura në çdo ndeshje.

Mënyrat e lojës Hardpoint, Search & Destroy dhe Domination përdoren për të luajtur tre hartat e para të një takimi. Modaliteti i lojës Hardpoint përdoret për hartën e katërt, ndërsa modaliteti Search & Destroy përdoret për të pestën.

Pas sezonit të rregullt, tetë skuadrat e para për sa i përket pikëve do të fitojnë një vend në play-off. Ekipet e renditura nga 9-12 do të caktohen në grupin e humbësit në raundin e parë.

Ndeshjet e lojërave në grup ballë për ballë të bartura në internet gjatë tre javëve kualifikuese përpara secilës kategori do të përcaktojnë kalimin e skuadrave në garat kryesore. Javë të tilla kualifikimi janë edhe më të rëndësishme tani, sepse vetëm tetë farat më të mira do të kualifikohen për të parën.

Si bëhet renditja

Pikët u jepen skuadrave për çdo ndeshje të fituar në të gjitha ligat e esport. Pikë shtesë u jepen skuadrave bazuar në performancën në turnetë më të mëdhenj të esports. Ekipet nxitojnë për të siguruar një pikë të vështirë në hartë ndërsa luftojnë me ekipin kundërshtar.

Një ekip fiton një pikë për çdo sekondë që zotëron një pikë të vështirë me të paktën një pjesëmarrës që qëndron në të. Sa herë që një armik hyn në zonë, ai caktohet si i kontestuar dhe nuk fitohen pikë derisa të gjithë armiqtë të largohen.

Hardpoint rrotullohet rreth hartës çdo gjashtëdhjetë sekonda. Ekipet mund të rrotullohen në pikën tjetër të vështirë për t'u përgatitur për ndryshimin e zonës. Çdo hartë ka vendndodhje të ndryshme të pikave të forta, por rendi i rrotullimit mbetet i njëjtë dhe nuk është i rastësishëm, duke lejuar një ekip të praktikojë strategjitë e tij të rrotullimit.

Gjithçka rreth CoD: Warzone

Marrja e Call of Duty mbi zhanri Battle Royale, Warzone, debutoi pranverën e kaluar me një vlerësim të madh. Në Mars 2020, u publikua Call of Duty: Warzone, një lojë video Battle Royale falas për t'u luajtur. Loja mori kryesisht vlerësime nga kritikët, me vlerësime të veçanta për hartat. Activision njoftoi në prill 2021 se Warzone kishte tejkaluar 100 milionë lojtarë aktivë.

Modaliteti SnD

Mënyra e vetme në Call of Duty Liga e cila nuk lejon riprodhimin është Search & Destroy (SnD). Në këtë mënyrë, një ekip sulmues duhet të transportojë një bombë në një nga dy vendet në hartë, ta vendosë atë dhe ta ruajë atë nga çaktivizimi. Nëse pajisja është vendosur, skuadra mbrojtëse ka vetëm disa sekonda për ta çaktivizuar para se të shpërthejë.

Nëse pajisja çaktivizohet, ata fitojnë. Përndryshe, secila skuadër mund të mposhtë tjetrën duke e asgjësuar atë. Në këtë rast, mbrojtësit duhet të çaktivizojnë pajisjen përpara se kohëmatësi të mbarojë.

Në kampionatin e esports, kontrolli është një kombinim unik i elementeve S&D dhe pikave të forta. Ekipet sulmojnë me radhë dhe përpiqen të mbrojnë dy zona të synuara të paracaktuara në hartë. Për të kapur këtë kodër, sulmuesit duhet të qëndrojnë në të.

Çdo ekip ka 30 jetë në raund. Brenda afatit kohor, shkatërroni të gjitha jetët e ekipit kundërshtar ose merrni të dy kodrat në ofendim. Një minutë i shtohet lojës kur kapet një pikë kontrolli. Për të fituar, 30 jetët e një kundërshtari duhet të eliminohen.

Pse është popullor Call of Duty League Championship?

Të shohësh atletët e yjeve duke luajtur një lojë për të cilën po punon aktualisht, mund të shtojë eksitimin e përvojës së shikimit, duke ofruar gjithashtu një mundësi për të mësuar. Është frymëzuese të shohësh lojtarë të suksesshëm në një lojë. Gjithashtu, është befasuese të shohësh se çfarë mund të zbulojnë dhe zbatojnë me sukses në të njëjtën lojë që sapo kanë luajtur.

Për të tërhequr një audiencë më të madhe, Activision përgatiti një ofertë speciale për ata që shikojnë kampionatet e esports 2021. Shikuesit mund të fitojnë një sërë shpërblimesh ekskluzive në lojë për thjesht sintonizimin, duke përfshirë një kod beta të hapur për titullin pasardhës të botuesit, Call of Duty: Vanguard.

Shumë u akorduan, pa dyshim të motivuar nga perspektiva për të marrë një shpërblim të veçantë, i cili pati ndikim në rezultatet e shikueshmërisë së eventit.

Çfarë i motivon njerëzit të ndjekin këtë ngjarje?

Edhe pse nuk ka asnjë mënyrë për të ditur se sa njerëz janë akorduar vetëm për shpërblimet, është një fakt që nuk duhet neglizhuar kur shikojmë shifrat e shikueshmërisë. Liga e esports po bëhet një nga ngjarjet më të pritura në listën vjetore të turneve të esports.

Zakonisht ka pritje për këtë konkurs të sapokrijuar të bazuar në ekskluzivitet. Liga eSport transmetohet në një sërë platformash, si YouTube dhe Twitch, gjë që ndihmon në tërheqjen e më shumë fansave.

Ka disa gjëra që mund të bëni për të përmirësuar shanset e tyre për të fituar ndërkohë që bastni në Call of Duty League në faqet e basteve online esports. Gjëja më e rëndësishme është të ndiqni turnet online esports për të njohur formën e secilit ekip dhe lojtar.

Ekipet fituese të Call of Duty League Championship dhe momentet më të mëdha

Liga e esport përbëhet nga një sezon i rregullt i ndarë në dy pjesë dhe playoffs pasues. Ai përmban 12 ekipe: nëntë nga Shtetet e Bashkuara, një nga Mbretëria e Bashkuar, një nga Kanadaja dhe një nga Franca. Secili ekip pret një ngjarje të Serive Home në çdo ligë të ndarë gjatë sezonit të rregullt. Një turne passezonal i play-off esports pason sezonin e rregullt.

Kampionati i esports u krijua për të promovuar ekuilibrin konkurrues në skenën profesionale COD dhe për të lejuar lojtarët të konkurrojnë rregullisht gjatë gjithë sezonit, duke ndihmuar në zhvillimin e lojtarëve në të gjitha nivelet e Call of Duty esports.

Turne esports online përdorni titullin më të fundit të lojës Call of Duty – aktualisht Black Ops: Cold War, i cili u publikua në nëntor 2020 – për të vazhduar me traditën e turneve të mëparshëm të esporteve. Të gjitha lojërat luhen në një format 5v5 në një PC duke përdorur cilësimet e para-konfiguruara të lojës dhe çdo kontrollues të miratuar nga liga.

Sezoni i rregullt 2020 filloi më 24 janar dhe përfundoi në korrik. Kishte një playoff passezonal dy-javor në gusht për të përcaktuar kampionët e sezonit. Ekipet pjesëmarrëse pritej të luanin ndeshje personalisht në qytetet e tyre. Nga dymbëdhjetë ekipet në çdo qytet, tetë duhej të ishin të pranishëm në çdo ngjarje. U zhvilluan vetëm tre ngjarje të stilit të shtëpisë.

Zhvendosja në internet

Pronarët e ekipeve dhe lojtarët votuan që liga të zhvendoset në internet për të lëvizur ligën online gjatë pjesës tjetër të sezonit. Për shkak të pandemisë COVID-19, kur u zhvilluan finalet e mëdha më 30 gusht, Perandoria e Dallas mundi Atlanta FaZe, fara numër një, duke u bërë kampionët inaugurues të CoD League.

Që nga sezoni inaugurues, shpërndarja e grupit të çmimeve ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Kjo për shkak se grupi i çmimeve është rritur dhe të 12 ekipet janë kualifikuar për çdo turne të madh esports. Çdo ngjarje kryesore vlen 500,000 dollarë, dhe play-off-i është me vlerë 2,500,000 dollarë, për një grup çmimesh totale prej rreth 5,000,000 dollarë për të gjithë sezonin.

Për sezonin 2021, dymbëdhjetë skuadrat janë ndarë në mënyrë të barabartë në dy grupe me nga gjashtë secila. Sezoni është i ndarë në pesë faza, me skuadrat që konkurrojnë në ndeshjet e luajtjes në grup gjatë tre javëve për të përcaktuar farën për secilën fazë kryesore. Një vit pasi doli vetëm pak kundër Dallas Empire, Atlanta FaZe fitoi kampionatin e Call of Duty League 2021 sot me një fitore 5-3 ndaj Toronto Ultra.

Ku dhe si të bastni në kampionatin e Call of Duty League

Bastet në skenën e esports janë në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave falë ligës tepër fitimprurëse. Ka pasur një rritje të kërkesës për bastet Call of Duty. Siç ishte rasti me ngjarjet e Call of Duty World League, të gjitha të njohura dhe të njohura faqet e basteve online esports ofroni tregje bastesh për ngjarjet e Call of Duty.

Sezoni i ri i kampionateve profesionale të sporteve elektronike do të përballet me më shumë emocione dhe një turmë më të madhe, gjë që do të sjellë më shumë shikues dhe më shumë mbulim në faqet e internetit të basteve sportive.

Disa libralidhës mund të ofrojnë nivele më të larta të Shanset e basteve CoD se të tjerët. Duke krahasuar shanset e ofruara në faqet e internetit të ndryshme të basteve elektronike, mund të merret një ide e mirë se cilat ekipe CoD preferojnë bastebërësit. Është e rëndësishme të mbani mend se ekipet e favorizuara kanë shanse më të ulëta.

Në hemisferën veriore, kampionati i esports zhvillohet nga mesi i dimrit deri në fund të verës. Ato ofrojnë shumë mundësi bastesh për këdo që kërkon të bastojë në tregje të drejtpërdrejta, si dhe lojëra individuale në të gjithë ligën e esports.

Bastet në turnetë në internet esport do t'u paraqesin përdoruesve shumë opsione për të vënë baste në kampionatet e esport, sepse ata janë aktualisht ndër turnetë më të mirë esports.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi