Intel Extreme Masters

Intel Extreme Masters është një nga seritë më të mëdha të turneve esport në botë. Është një fenomen global që sponsorizohet nga Intel dhe mbahet në shumë vende të ndryshme anembanë botës. Është në pronësi të Electronic Sports League (ESL), një organizator i sporteve elektronike me bazë në Gjermani, i cili njihet për organizimin e shumë turneve të lojërave nën brezin e tij.

Ideja për të u konceptua në vitin 2006 pasi ESL kuptoi potencialin e një ngjarje esports në mbarë botën. Ajo mori fonde nga Intel dhe u emërua Intel Extreme Masters. Konkursi ka ngjarje të vogla gjatë gjithë vitit që çojnë në eventin "Grand Final", i cili mbahet në CeBIT në Hanover të Gjermanisë.

Gjithçka që duhet të dini rreth Intel Extreme Masters

Gjithçka që duhet të dini rreth Intel Extreme Masters

Në fillim, ajo kishte vetëm turne për Counterstrike 1.6, por deri më tani, ajo është mbajtur turne për gjithsej 11 lojëra, dy prej tyre janë Counter-Strike: Global Offensive dhe StarCraft II.

Turnetë Intel Extreme Masters janë mbajtur në qytete të tilla si Katowice, Toronto, Guangzhou, New York City dhe Dubai. Turneu më i fundit i Intel Extreme Masters për Counterstrike: Global Offensive kishte një çmim të madh prej 100,000 dollarësh.

Gjithçka që duhet të dini rreth Intel Extreme Masters
Gjithçka rreth CS: GO

Gjithçka rreth CS: GO

Kundër-Strike: Ofensivë Globale, ose CS:GO, është një nga turnet më të shikuara dhe më të luajtura esport Intel Extreme Masters. Në vitin 2020, ai mori mbi 1 milion shikime. CS:GO është një lojë pa pagesë me qitje në person të parë (FPS) që u lëshua në 2012.

Loja origjinale Counter-Strike ishte një mod i lojës popullore Half-life të Valve. Sot, ka katër lojëra në serinë CS.

Zhvilluar nga Valve dhe Hidden Path Entertainment, loja përfshin dy ekipe, Terroristët dhe Kundër-Terroristët, duke luftuar kundër njëri-tjetrit në mënyra të ndryshme të lojës. Loja është ende jashtëzakonisht e popullarizuar në komunitetin e lojrave dhe merr përditësime të rregullta nga Valve.

Në vitin 2018, Valve prezantoi një modalitet Battle Royale të quajtur "Zona e rrezikut". Janë 9 mënyrat e tjera të lojës, me më të popullarizuarin "Bomb Defusal". Loja ka marrë disa çmime në industrinë e esports, duke përfshirë Game Awards për 2017, 2019 dhe 2020.

Loja është loja e katërt në serinë CS dhe është e disponueshme në Windows, macOS, Xbox 360 dhe PS3. Që nga publikimi i tij, Valve ka prezantuar shumë veçori të reja, duke përfshirë harta të reja, armë, mënyra të lojës dhe lëkura. Skins ndihmuan në formimin e një "ekonomie virtuale" në lojë, e cila përfundimisht rezultoi në baste esports dhe lojëra të fatit.

Baste dhe Turne CS:GO Esports

Quhen turnetë CS:GO që kanë grupet më të mëdha të çmimeve Kampionate të mëdha. Ata filluan me një grup çmimesh prej 250,000 USD dhe kanë shkuar deri në 1,000,000 USD. Intel Extreme Masters ka mbajtur një nga Counter Strike Majors nga 2008 deri në 2012, por ishte për CS 1.6.

Para publikimit të CS:GO, e ardhmja e serisë në industrinë e esports ishte e pasigurt për shkak se shumë lojtarë në mbarë botën nuk donin të luanin CS 1.6 në një mjedis konkurrues. Kur CS:GO u lançua në 2012, ai ringjalli frymën e esports në komunitetin CS.

Ndërsa versioni fillestar i lojës kishte ende mangësitë e veta, Valve vazhdimisht nxirrte arna për ta përmirësuar atë. Kampionati i parë CS:GO Major u financua nga Valve dhe u zhvillua në Suedi në DreamHack Dimër 2013.

Megjithatë, loja ka pasur një pjesë të drejtë të polemikave. Shumë lojtarë janë gjetur se po mashtrojnë, por ata janë të ndaluar nga "Valve Anti-Cheat (VAC)" sapo të zbulohen. Lojtarët që zbulohet se po mashtrojnë në turne janë të ndaluar përgjithmonë dhe ndonjëherë largohen nga ekipet e tyre.

Kur u prezantuan lëkurat e armëve, faqet e basteve esport online janë krijuar për qëllimin e lëkurave të bastit. Kjo shpejt kaloi në lojërat e fatit të mitur, për shkak të të cilave Valve dhe faqet e lojërave të fatit morën dy padi.

Gjithçka rreth CS: GO
Shanset e basteve të Intel Extreme Masters

Shanset e basteve të Intel Extreme Masters

Ekzistojnë tre lloje shanse bastesh:

  • Shanset thyesore
  • Shanset dhjetore
  • Shanset e linjës së parave

Intel Extreme Masters ofron një larmi opsionesh për ata që duan të bastojnë për të preferuarin e tyre ose për të humburit. Më e zakonshme lloji i koeficienteve të basteve që Intel Extreme Masters ka janë shanset dhjetore dhe shanset e linjës monetare. Dallimi midis të dyve është se i pari përdoret në Evropë dhe i dyti në Amerikë.

Në turneun IEM Dallas, "Looking for Org" doli të ishte humbja, me koeficient 301.00. Team Vitality dhe Astralis të dy kishin koeficient 18.00 që i bëri ata bastin më të sigurt të turneut.

Në sezonin XVII të Intel Extreme Masters në vazhdim, Astralis ka shanse 3.82 dhe Natus Vincere ka shanse 1.26.

Shanset për sukses janë të larta kur e dini se për cilat shanse duhet të vini bast. Bastet për rezultatin më të mundshëm dhe ekipin tuaj të preferuar mund të duken si opsioni më i mirë, por gjëja më e arsyeshme për të bërë është të vini bast për vlerën.

Ka faqe të ndryshme bastesh online ku mund të kërkoni shanset më të mira. Nuk ka një ndryshim të madh midis vlerave në këto sajte, por diferencat e vogla mund të grumbullohen për të dhënë kthime të konsiderueshme.

Shanset e basteve të Intel Extreme Masters
Pse është Intel Extreme Masters një turne popullor për të bastuar?

Pse është Intel Extreme Masters një turne popullor për të bastuar?

Çdo vit, miliona entuziastë të basteve të lojërave dhe videolojërave nga e gjithë bota përshtaten për të parë ligat Intel Extreme Masters. Është shumë turne konkurrues që tërheq një audiencë globale.

Cila është arsyeja e popullaritetit të saj? Ai pret turne për disa nga lojërat më të mëdha në botë. Counter-Strike: Global Offensive dhe Starcraft II janë lojëra të preferuara nga fansat për të vënë bast.

Një arsye tjetër që tërheq lojtarët dhe më të mirët në të është grupi i madh i çmimeve. Intel Extreme Masers Katowice 2022 nuk ishte Major, por kishte një grup çmimesh prej 1 milion dollarësh. 400,000 dollarë iu dhanë fituesve kryesorë.

Ka mbajtur kampionate të mëdha për kundër-goditje dhe një tjetër kundër-goditje: Kampionati i madh Global Ofensivë do të mbahet në Rio de Janeiro, Brazil në vitin 2022, i pari IEM Major që do të zhvillohet në Brazili.

Intel ka thënë vazhdimisht se qëllimi i tyre është të sjellin teknologjitë e lojrave në çdo pjesë anembanë globit. Brazili Major do të jetë Majori i 10-të i Intel Extreme Master. Është një nga kompanitë më të vjetra të esports dhe do ta gjeni në çdo listë të turneve esports.

Apeli i tij global është një nga arsyet kryesore pse është kaq popullor sot.

Pse është Intel Extreme Masters një turne popullor për të bastuar?
Ekipet më të mira të Intel Extreme Master

Ekipet më të mira të Intel Extreme Master

Astralis dhe Natus Vincere janë lojtarë të rregullt të turneut. Në turneun 2020 që u zhvillua në Katowice, Natus Vincere mori çmimin e parë prej 250,000 dollarë, ndërsa Astralis mori çmimin e tretë prej 40,000 dollarë.

Ekipi WE (Elita Botërore) është një tjetër i rregullt që ka fituar gjithsej 3 turne që nga viti 2011. Ekipi është një organizatë esports me bazë në Kinë.

Në turneun Intel Extreme Masters 2017 që u zhvillua në Australi, SK Gaming mori trofeun pas katër ditësh CS:GO. Skuadra luftoi kundër Klani FaZe dhe fitoi 3 nga 4 ndeshje.

Flash Wolves, ose FW, një ekip tajvanez esports që u krijua në prill 2013. Emri i tij origjinal ishte "yoe IRONMEN" dhe nuk u ndryshua në Flash Wolves deri në gusht 2013. Ata konsiderohen si një nga ekipet më të mira në League of Legends dhe fitoi Kampionatin Botëror të Intel Extreme Masters Season XI.

Gambit Esports është një tjetër organizatë esports që njihet si një nga ekipet më të mira në League of Legends. Është një ekip rus me bazë në Mbretërinë e Bashkuar. Ata fituan disa tituj në Intel Extreme Masters nga 2013 deri në 2014. Ata nuk kanë njoftuar ndonjë plan për të marrë pjesë në turnet e ardhshëm Intel Extreme Masters.

Ekipet më të mira të Intel Extreme Master
Momentet më të mëdha të Intel Extreme Masters

Momentet më të mëdha të Intel Extreme Masters

Do të ishte një dëm për industrinë e esports të mos përmendim turneun e parë Intel Extreme Masters kur ekipe nga 24 vende të ndryshme luajtën Counter-Strike dhe World of Warcraft III. Fondi i çmimeve ishte 160,000 €.

Ekipi Pentagram me bazë në Poloni dhe H2K Gaming luftuan për çmimin e fundit dhe i pari mori 40,000 euro. Ishte një garë e ashpër ku morën pjesë edhe Fnatic dhe SK Gaming, dy skuadra që do të vazhdonin të garonin edhe në turnetë e ardhshëm.

Me çdo sezon, Intel Extreme Masters zgjerohej jo vetëm për sa i përket lojërave, por edhe vendeve dhe qyteteve. Starcraft 2 u prezantua në Sezonin V dhe kishte gjithashtu një turne ftesë të League of Legends që i emocionoi fansat për sezonin e ardhshëm.

Pas turneut me ftesë, Liga e Legjendave më në fund u prezantua në sezonin VI. Në sezonin XI, për herë të parë në historinë e turneut, ngjarja përfundimtare u zhvillua në Katowice gjatë dy fundjavave.

Momentet më të mëdha të Intel Extreme Masters
Ku të bastni dhe strategjia më e mirë për të vënë bast në IEM

Ku të bastni dhe strategjia më e mirë për të vënë bast në IEM

Ka shumë site të ndryshme bastesh esport ku mund të bastni në turnetë e Intel Extreme Masters. Këtu janë disa sajte që mund të përdorni:

  • Cyber.bet
  • Betaway Sports
  • 1xBet
  • 20 Bast

Bastet në esports janë një proces shumë i thjeshtë. Ju zgjidhni sitin që dëshironi të përdorni, shikoni shanset dhe vendosni një bast në ekipin me të cilin jeni në krah, depozitoni paratë tuaja dhe më pas prisni të shihni se kush fiton.

Strategjia më e mirë për t'u ndjekur është të analizoni shanset. Mos harroni se sa më të larta të jenë shanset, aq më e ulët është mundësia që skuadra të fitojë. Një ekip me shanse më të larta do të jepte fitime më të mëdha, por do të kishte një shans të ulët për të fituar.

Një tjetër gjë për t'u mbajtur në sy është historia e ekipit. Si kanë qenë ata në ndeshjet e kaluara? Këta janë disa faktorë që duhet të përfshini në strategjinë tuaj të basteve për të rritur shanset tuaja për të fituar.

Ku të bastni dhe strategjia më e mirë për të vënë bast në IEM