Rezervimet më të njohura të sporteve elektronike në Maqedonia

Në të kaluarën, lojtarët e Maqedonisë vështirë se mund të bastnin në egaming pasi ambientet e basteve nuk ishin të hapura për popullatën e përgjithshme. Kjo është për shkak se ato gjendeshin vetëm në qytetet dhe qytetet më të rëndësishme në Maqedoni para ngritjes së internetit. Futja e prezantuesve të internetit është dëshmuar të jetë pritur mirë nga lojtarët në vendin evropian. Qeveria maqedonase licencon arkivolet dhe faqet e paligjshme gjithmonë përballen me masa përmbarimore.

Faqet më të mira të basteve esports në Maqedoni u ofrojnë klientëve të rinj dhe të përsëritur bonuse dhe promovime. Për shembull, një promovim i kthimit të parave nga një ngjarje e rëndësishme e-sporteve, si The DreamHack Final, mund të ofrohet përveç bonusit të rregullt 100% të regjistrimit.

Rezervimet më të njohura të sporteve elektronike në Maqedonia
Flag

Kazinotë më të mira

al Country FlagCheckmark

1xBet

al Country FlagCheckmark
BonusDeri në 1500 € + 150 rrotullime falas
Show less...Shfaq më shumë
Merr bonusin
 • Kazino me rul të lartë
 • Luajtur në shumë vende
 • Zgjedhja më e mirë e basteve
Show less...
Shfaq më shumë
 • Kazino me rul të lartë
 • Luajtur në shumë vende
 • Zgjedhja më e mirë e basteve

Bota e sporteve elektronike mund të jetë shumë konfuze për ata që nuk janë mësuar me të. Megjithatë, askush nuk mund ta mohojë se është gjithashtu shumë emocionuese dhe interesante. E njëjta gjë mund të thuhet për kazinotë në internet.

BonusDeri në 600 dollarë
Show less...Shfaq më shumë
 • Gama e gjerë e pagesave
 • 12000+ lojëra elektronike
 • Në dispozicion bastet sportive
Show less...
Shfaq më shumë
 • Gama e gjerë e pagesave
 • 12000+ lojëra elektronike
 • Në dispozicion bastet sportive

22Bet është në funksion që nga viti 2017. Është në pronësi të TECHSOLUTIONS NV, një organizatë me bazë në Curacao. Falë licencës së saj të lojërave të fatit Curacao që është e vlefshme deri më 23 nëntor 2023, shumica e lojtarëve në internet e gjejnë atë të sigurt sepse qeveria e Curacao vlerësohet shumë në peizazhin e lojërave në internet.

BonusMerrni bonusin tuaj të depozitës prej 100 €
Show less...Shfaq më shumë
 • Gama e jashtëzakonshme e Lojërave Esport
 • Shumëllojshmëri e madhe e sporteve
 • Promovime dhe bonuse me vlerë të lartë
Show less...
Shfaq më shumë
 • Gama e jashtëzakonshme e Lojërave Esport
 • Shumëllojshmëri e madhe e sporteve
 • Promovime dhe bonuse me vlerë të lartë

Loot.bet është një ofrues i jashtëzakonshëm i sporteve elektronike, shumë i rekomanduar për besueshmërinë dhe shërbimin e tij të jashtëzakonshëm. Si një opsion i vjetër i ESports , ky ofrues ka fituar një reputacion të fortë mes lojtarëve që nga themelimi i tij në 2016 . Me një përkushtim për përsosmërinë dhe një përkushtim për të ofruar përvojën më të mirë të mundshme të sporteve elektronike, Loot.bet është bërë një zgjedhje kryesore për lojtarët në mbarë botën.

Bonus100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas
Show less...Shfaq më shumë
 • Shumëllojshmëri e madhe lojërash
 • Shpërblime bujare
 • Mbështetje e mirë e klientit
Show less...
Shfaq më shumë
 • Shumëllojshmëri e madhe lojërash
 • Shpërblime bujare
 • Mbështetje e mirë e klientit

BetWinner është në pronësi dhe menaxhuar nga Marikit Holdings Limited dhe është themeluar në vitin 2018. Kjo e bën faqen një nga më të rejat në treg. Selia e kompanisë është gjithashtu e vendosur në vendin e Qipros.

Show less...Shfaq më shumë
Show less...
Shfaq më shumë

  Mystake është një ofrues i jashtëzakonshëm i sporteve elektronike, shumë i rekomanduar për besueshmërinë dhe shërbimin e tij të jashtëzakonshëm. Si një opsion i vjetër i ESports , ky ofrues ka fituar një reputacion të fortë mes lojtarëve që nga themelimi i tij në 2020 . Me një përkushtim për përsosmërinë dhe një përkushtim për të ofruar përvojën më të mirë të mundshme të sporteve elektronike, Mystake është bërë një zgjedhje kryesore për lojtarët në mbarë botën.

  Show less...Shfaq më shumë
  • Temë e butë
  • Kazino fituese e çmimeve
  • Lojëra elektronike ekskluzive
  Show less...
  Shfaq më shumë
  • Temë e butë
  • Kazino fituese e çmimeve
  • Lojëra elektronike ekskluzive

  Mr Green është një platformë bastesh sportive e përqendruar rreth lojërave të gjelbra. Themeluar në vitin 2007 dhe lançuar për herë të parë në 2008, libri sportiv është i licencuar nga Komisioni i Lojërave të Fatit në Mbretërinë e Bashkuar dhe Autoriteti i Lojërave të Maltës.

  Faqet më të mira të basteve sportive në Maqedoni

  Faqet më të mira të basteve sportive në Maqedoni

  Lojtarët duhet të krahasojnë librat në bazë të bonuseve të tyre të basteve dhe të zbulojnë çdo informacion rreth çdo kompanie bastesh bonus dhe promovim. Për të mësuar në lidhje me çdo ofertë të re, duhet të kontrolloni shpesh seksionet e bonusit dhe promovimit në prezantuesit kryesorë të sporteve elektronike.

  Faqe maqedonase të basteve sportive

  Mund të jetë joshëse të regjistrohesh me një bastvënës jo të besueshëm që premton shanse të favorshme apo edhe pa komision. Lojtarët pothuajse gjithmonë do të bien viktimë e një mashtrimi dhe do të humbasin të gjitha paratë e tyre. Prandaj, është shumë më mirë të zgjedhësh bastebërësit më të mirë esports me licencë nga një autoritet i rreptë rregullues. Mbi këtë bazë, përdoruesit duhet të kenë besim se mund t'i tërheqin paratë e tyre sa herë të duan dhe se do të marrin kujdes të plotë ndaj klientit.

  Faqet më të mira të basteve sportive në Maqedoni
  Historia e basteve të lojërave elektronike në Maqedoni

  Historia e basteve të lojërave elektronike në Maqedoni

  Deri në vitin 1991, kur shpalli pavarësinë dhe filloi rrugën e zhvillimit të qëndrueshëm, Maqedonia ishte pjesë e Jugosllavisë. Kumari që atëherë ka marrë shumë vrull pasi ekonomia po përmirësohet ngadalë.

  Në vitin 1997 u miratua ligji i parë për lojërat. Megjithatë, ishte një strategji e dyshimtë. Ligji për lojërat e fatit dhe lojërat zbavitëse u vu përfundimisht në fuqi në vitin 2011 pas shumë vitesh në të cilat biznesi lokal i lojërave të fatit u la në një zonë gri.

  Pavarësisht nga gjendja e tyre financiare, shumë maqedonas tani vendosin rregullisht baste esports. Lojtarët zgjedhin të bastojnë me bastet e huaja të njohura si Bet365 dhe 1xBet sepse nuk ka shumë site legale të basteve në Maqedoni. Libërbërësit janë dy opsione shumë joshëse për shkak të koeficienteve të tyre më të larta, tregjeve më të gjera të basteve dhe bonuseve më të rëndësishme.

  Historia e basteve të lojërave elektronike në Maqedoni
  Esporti në ditët e sotme në Maqedoni

  Esporti në ditët e sotme në Maqedoni

  Vitet e fundit, tregu i basteve në Maqedoninë e Veriut ka filluar të zgjerohet me shpejtësi edhe një herë. Në vitin 2013, vendi i dikurshëm Maqedonia legalizoi lojërat e fatit në internet për herë të parë. Megjithatë, kjo tregon se aspekti ligjor i sektorit është ende relativisht i ri për vendin.

  Bixhozi i e-sportit tani lejohet dhe drejtohet në Maqedoninë e Veriut që nga viti 2021. Përpara vitit 2014, prodhuesve të basteve elektronike të sporteve nuk u kërkohej të mbanin licenca. Megjithatë, që atëherë, numri i kompanive është zgjeruar dhe tani po ofrojnë shërbime bastesh.

  Kumari i sporteve elektronike është subjekt i taksimit relativisht të vogël në Maqedoni. Më konkretisht, të gjitha fitimet mbi 5.000 denarë nga dy operatorët e licencuar i nënshtrohen tatimit prej 10%. Prandaj, shumë lojtarë vendosin bastet e tyre me rezervistë të huaj, të paregjistruar për të shmangur pagesën e taksave.

  Lojtarët nuk kanë asgjë për t'u frikësuar kur janë të shqetësuar se bastet në librat sportiv jashtë shtetit mund të kenë efekte të pafavorshme. Edhe pse qeveria kishte synuar të ndalonte basteshkruesit e palicencuar nga përdorimi i ISP-ve në vitin 2014, asnjë veprim konkret nuk u ndërmor kundër tyre apo bastorëve që i përdorën ato.

  Esporti në ditët e sotme në Maqedoni
  E ardhmja e videolojës Betting Macedonia Market

  E ardhmja e videolojës Betting Macedonia Market

  Kumarxhinjtë në Maqedoni mund të zgjedhin cilindo bastvënës që dëshirojnë të përdorin sepse aty lejohen lojërat e fatit në internet. Megjithatë, fundi i monopolit shtetëror do të ishte një mënyrë për të ndryshuar mjedisin aktual.

  Si rezultat do të rriteshin të ardhurat nga taksat dhe do të rritej niveli i konkurrencës. Maqedonia është një komb mik nga pikëpamja e vendosjes së një basti online. Por mbetet të shihet se çfarë do të sjellë e ardhmja.

  Çfarë ndryshoi në histori në ditët e sotme?

  Në Maqedoni, bastet sportive janë një lloj kumari shumë i pëlqyer, veçanërisht për lojërat e futbollit. Për më tepër, në Maqedoni mund të gjenden faqe legjitime dhe të pëlqyera online të librave sportiv. Megjithatë, loja i nënshtrohet një monopoli, i cili vendos kufizime për bastorët. Si rezultat, njerëzve u pëlqen të përdorin më shumë platforma globale që ofrojnë opsione më të mira, të tilla si më shumë sporte dhe shanse më të mëdha.

  Ministria e Financave është përgjegjëse për dhënien e licencave të lojërave të fatit. Prandaj, kur lojtarët duan të fillojnë ndonjë biznes të lojërave të fatit në Maqedoni, ata duhet të kontaktojnë me ta. Ata kanë një version anglisht të faqes së tyre të internetit. Ligji për mbikëqyrjen inspektuese rregullon rregullimin dhe inspektimin e licencave.

  Për sa kohë që ata kanë një fond ligjor prej të paktën 450,000 EUR, njerëzit mund të aplikojnë për një licencë për salla më të vogla të lojërave të fatit që ofrojnë makineri lojrash ose lojëra elektronike video. Qytete dhe qyteza të shumta në mbarë vendin janë shtëpia e disa prej këtyre bizneseve. Përveç kësaj, maqedonasit mund të luajnë kumar në det të hapur faqet e internetit të basteve esports online që i pranojnë krahëhapur.

  E ardhmja e videolojës Betting Macedonia Market
  A janë të ligjshëm basteshkruesit e sporteve në Maqedoni?

  A janë të ligjshëm basteshkruesit e sporteve në Maqedoni?

  Në Maqedoni, kumari është plotësisht i lejuar. Maqedonasve u lejohet të bastojnë ligjërisht ose në internet ose në një nga qendrat e autorizuara të lojërave në mbarë vendin, sipas ligjeve të vendit për lojërat e fatit. Si objektet offline ashtu edhe ato online në Maqedoni janë subjekt i mbikëqyrjes rregullatore nga Ministria e Financave.

  Ligjet e basteve në internet në Maqedoni janë disi të ndërlikuara. Për shembull, operatorët duhet të bashkëpunojnë me qeverinë për të ofruar shërbime të lojërave të fatit në internet në vend. Përveç kësaj, qeveria duhet të mbajë të paktën 51 për qind të aksioneve të partneritetit.

  A janë të ligjshëm basteshkruesit e sporteve në Maqedoni?
  Legjislacioni i sportit elektronik në Maqedoni

  Legjislacioni i sportit elektronik në Maqedoni

  Edhe pse kompanitë nuk i nënshtrohen rregullave të qeverisë, shteti nuk ka bërë asgjë për t'i penguar ato të përfitojnë nga tregu vendas. Do të ishte gjithashtu e dobishme të theksohet se qeveria e Maqedonisë kurrë nuk ka vendosur taksa për qytetarët e saj për përdorimin e faqeve të internetit për të luajtur kumar jashtë vendit.

  Të gjitha format e lojërave të fatit janë të lejuara në Maqedoni. Ligji për lojërat e fatit dhe lojërat argëtuese, i publikuar në Gazetën Zyrtare më 5 korrik 2017, konsiderohet si dokumenti rregullator primar për të gjitha format e lojërave të fatit në Maqedoni. Në këtë mënyrë ky statut deklaron se të gjitha format e lojërave të fatit, offline dhe online, janë të lejuara në Maqedoni.

  Ministria e Financave është agjencia rregullatore e vendit për aktivitetet në tokë. Për më tepër, e njëjta organizatë mbikëqyr se si funksionon ligjërisht industria e lojërave të fatit në internet. Megjithatë, qeveria e Republikës së Maqedonisë është autoriteti i njohur që licencon të gjitha librat sportive me bazë tokësore dhe në internet dhe objektet e tjera të lojërave të fatit që veprojnë në vend.

  Gjithashtu, kumarxhinjve të mitur u ndalohet të marrin pjesë në aktivitete të lojërave të fatit sipas rregullave maqedonase të lojërave të fatit.

  Legjislacioni i sportit elektronik në Maqedoni
  Aktet e basteve në Maqedoni

  Aktet e basteve në Maqedoni

  Ligji për lojërat e fatit dhe lojërat argëtuese, i cili hyri në fuqi në vitin 2011, tani rregullon biznesin e lojërave të fatit në Maqedoni. Sipas ligjit, format e mëposhtme të lojërave të fatit kërkojnë licencë: baste sportive, llotari, lojëra kazino, slot machines, loto dhe lotari të çastit.

  Zhvillimi i sallave arcade dhe zyrave të basteshkruesve, si dhe operacionet e basteve, licencimi dhe promovimi i lojërave të fatit të ndershëm dhe të përgjegjshëm, të gjitha mbulohen nga rregulloret maqedonase të lojërave të fatit. Edhe pse lojërat në internet kanë fituar shumë popullaritet, rregullat që e rregullojnë atë nuk janë plotësisht në rregull, por qeveria po e shqyrton atë.

  Aktet e basteve në Maqedoni
  Lojërat e preferuara sportive të lojtarëve maqedonas për të vënë bast

  Lojërat e preferuara sportive të lojtarëve maqedonas për të vënë bast

  Elementet shtytëse pas sporteve elektronike janë aksesueshmëria dhe tërheqja globale. E njëjta gjë mund të thuhet për industrinë e basteve esports që pranon para të vërteta. Ai krijoi shumë diskutime kur u bë i njohur për herë të parë rreth dhjetë vjet më parë dhe rezultoi në valë të reja ligjesh dhe rregulloresh në mbarë botën.

  Kundër-Strike: Ofensivë Globale

  Globalisht, CS: GO bast është në rritje, me praktikisht të gjithë prezantuesit më të mirë të sporteve elektronike duke përfshirë tani këtë e-sport si një komponent thelbësor të përzgjedhjes së tyre. Pothuajse kudo në tokë, lojërat luhen në liga të ndryshme dhe në nivele të ndryshme aftësish. Nuk ka dyshim se ka një ton eksitimi për të pasur gjatë përpjekjes për të vënë bast në lojëra, sepse ka kaq shumë mundësi të ndryshme për të zgjedhur.

  Loja më e luajtur esports në Maqedoni është Counter-Strike, e luajtur nga ekipe profesionale vendase. Ajo përfaqësohet nga një skuadër, e cila mori në shtëpi 0 dollarë në para. Loja më e njohur në këtë rajon është gjithashtu Counter-Strike nëse marrim parasysh vetëm lojtarët individualë maqedonas. 2 lojtarë konkurrojnë në këtë zhanër të sporteve elektronike dhe kanë fituar kolektivisht 52,938 dollarë çmime.

  Dota 2

  Faqet e basteve Dota 2 kanë një gamë të gjerë opsionesh. Këta prezantues të sporteve elektronike mbulojnë lojtarët nëse u pëlqejnë linjat e parave, totalet e rrumbullakëta, pagesat e plota ose rekuizita të tjera. Për më tepër, përdoruesit mund të bastojnë para të vërteta në Dota 2 nga komoditeti i shtëpisë së tyre. Së fundi, falë ekosistemeve të avancuara të basteve celulare, lojtarët mund të bastojnë në një nga sportet elektronike më të pëlqyera në botë, kudo që të jenë.

  Loja është bërë një sukses i jashtëzakonshëm; e njëjta gjë është e vërtetë për komunitetin e saj esports. Të dy sektorët janë të ndërlidhur nga tregu i basteve, i cili, ashtu si grupet e çmimeve për ndërkombëtarët, po rritet në madhësi vit pas viti.

  Një nga pikat më të pëlqyera të basteve online të esports është dhe do të vazhdojë të jetë bastet Dota 2. Ashtu si fama dhe pasuria e ngjarjes madhore vjetore, Ndërkombëtare, ka një prani të konsiderueshme në internet. Lojtarët më të njohur të Dota 2 në Maqedoni janë Martin "Saksa" Sazdov dhe Erhan Jajovski.

  Video lojëra të tjera të përhapura

  Disa lojtarë shpesh luajnë rFactor 2, PUBG dhe League of Legends. Çdo prezantues i esports do t'i ketë këto lojëra në dispozicion. Përpara se të zgjedhin se ku do të vendosin bastet e tyre, lojtarët duhet të kryejnë kërkime adekuate, sepse çdo krijues bastesh mund të ofrojë tregje dhe shanse të ndryshme.

  Lojërat e preferuara sportive të lojtarëve maqedonas për të vënë bast
  Metodat e pagesës së basteve sportive në Maqedoni

  Metodat e pagesës së basteve sportive në Maqedoni

  Kartat e debitit dhe kreditit janë metodat e pagesave të përdorura më shpesh kur bëhet fjalë për bastet online esports në Maqedoni. Këto janë gjerësisht të disponueshme dhe shumë të thjeshta për t'u përdorur. Çdo metodë depozitimi me kartë, ata kanë nevojë që informacioni i kartës të futet në faqen e internetit për të bërë një depozitë ose tërheqje. Prandaj, faqja e internetit do t'i ruajë këto detaje në mënyrë që ato të mund të përdoren shpejt përsëri. Megjithatë, jo të gjithë duan që informacioni i tyre i pagesës të ruhet në këtë mënyrë.

  Ata mund të zgjedhin të përdorin një nga platformat e shumta të e-Portofolit si opsion pagese. Meqenëse e-Portofoli përdoret për të përfunduar transaksionin, asnjë informacion personal nuk ruhet nga faqja e internetit e lojërave.

  Kur klientët vizitojnë një sajt të lojërave të fatit në internet, ata ndjekin udhëzimet në ekran për të shtuar para në llogarinë e tyre duke përdorur ofruesin e palës së tretë pas regjistrimit në shërbimet e pagesave në internet si p.sh PayPal dhe Skrill. Meqenëse asnjë informacion nuk ruhet në dosje me faqen e internetit të lojërave të fatit, siguria e të dhënave është përmirësuar paksa.

  Lojtarët nuk kanë nevojë të shqetësohen për alternativat specifike të pagesave sepse nuk ka kufizime kur bastet në bastet e huaja online në Maqedoni. Megjithatë, preferohet që transaksionet të kryhen përmes kuletave elektronike si p.sh Skrill dhe Neteller për të pasur kohë më të shpejta të përpunimit të tërheqjes dhe siguri dhe anonimitet.

  Përdoruesit gjithashtu mund të vendosin baste duke përdorur denarë maqedonas në libra sportive me reputacion jashtë shtetit. Kështu, njeriu nuk shqetësohet për kostot e konvertimit të monedhës. Ka shumë opsione në dispozicion të lojtarëve që kërkojnë një faqe më të mirë bastesh në Maqedoni në lidhje me depozitat.

  Metodat e pagesës së basteve sportive në Maqedoni
  Pyetjet e shpeshta

  Pyetjet e shpeshta

  A kërkojnë pagesa taksash fitimet e basteve elektronike?

  Fitimet e lojtarëve do t'i nënshtrohen tatimit kur ata jetojnë në Maqedoni. Nëse dikush është banor maqedonas apo jo, si dhe kur ta marrë çmimin, do të përcaktojë taksën.

  Qeveria duhet të marrë një pagesë mujore tatimore prej 0.5 për qind nga operatorët e librave online që veprojnë në Maqedoni. Përveç kësaj, operatori është i detyruar me ligj të zbresë një taksë prej 10% nga fitimet e lojtarëve para se t'i paguajë ato kur ata fitojnë më shumë se 5,000 MKD.

  A është e sigurt të vësh bast në esports në Maqedoni?

  Është e sigurt të luash në sportet elektronike në vend kur individët luajnë në një bastevëllim të autorizuar në internet; kumari në internet është i sigurt. Duke parë licencën e saj, mund të përcaktojmë nëse një librari drejtohet.

  Faqet e licencuara dhe të kontrolluara në vendet evropiane si Mbretëria e Bashkuar, Alderney, Isle of Man dhe Malta janë zakonisht më të mirat për lojtarët në Maqedoni. Këto organizata e marrin seriozisht mbrojtjen e lojtarëve dhe kanë standarde të rrepta që operatorët duhet t'u përmbahen.

  Cilat forma pagese pranohen në libraritë e esports në Maqedoni?

  Kur bëhet fjalë për bastet e lojërave video, banka është thelbësore. Këshillohet fuqimisht që, si lojtar, dikush të zgjedhë një prezantues kryesor online të sporteve elektronike në Maqedoni që ofron një shumëllojshmëri opsionesh pagese të aksesueshme në vend. Për maqedonasit, Visa, MasterCard, Maestro dhe kuletat elektronike si Skrill janë metodat më praktike. Të gjithë prezantuesit më të mirë të esports pranojnë këto mundësi pagese dhe euron, e cila është një alternativë ndaj monedhës vendase.

  Pyetjet e shpeshta

  Kazinotë më të mira

  NiveliCasinoBonusRating
  11xBetDeri në 1500 € + 150 rrotullime falas9.2
  222BETDeri në 600 dollarë8.7
  3Loot.betMerrni bonusin tuaj të depozitës prej 100 €9.2
  4Betwinner100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas8.91
  5BritainBet Casino7.1
  6Vegas Paradise Casino8.4
  7TheOnlineCasino8.4
  8Vegas Mobile Casino5.9
  9LV BET Casino7.6
  10MrRex Casino6.4

  Mos i humb këto oferta me bonus

  1xBet
  1xBet
  Metodat e depozitimit
  SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
  Merr bonusin1xBet komento
  22BET
  22BET
  Metodat e depozitimit
  SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
  Merr bonusin22BET komento
  Loot.bet
  Loot.bet
  100 € Bonus depozite
  Metodat e depozitimit
  SkrillMasterCardVisaTrustlyNeteller
  Merr bonusinLoot.bet komento
  Close