Lajme

March 31, 2022

Si të bastni në Apex Legends në 2022

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Bastet e Apex Legends po fitojnë ngadalë pasi gjithnjë e më shumë fansa të lojës me qitje heroike të Battle Royale po bastojnë në qindra turne dhe gara në mbarë botën. Nëse bastet tingëllojnë si një ide, ky është vendi ku duhet të jeni. Zbuloni gjithçka rreth basteve të Apex Legends 2022, nga bazat e Bastet në internet Apex Legends në garat dhe ekipet më të mëdha.

Si të bastni në Apex Legends në 2022

Çfarë është Apex Legends?

Zhvilluar dhe publikuar nga Respawn Entertainment dhe Electronic Arts, përkatësisht, Apex Legends është një nga lojërat më të mëdha të betejës mbretërore në skenën e eSports, me mbi 13 milionë lojtarë aktivë në javë. Kjo video-lojë me shumë lojtarë në internet karakterizohet nga luftime moderne inovative dhe sezone të rregullta që vendosin dy ekipe me nga tre në një ishull që tkurret vazhdimisht.

Apex Legends ka zgjeruar gjithashtu shtrirjen e saj në industrinë e basteve eSport. Edhe pse nuk është në nivelin e CS: GO, Dota 2, FIFA dhe League of Legends, ai ka qenë ngadalë duke u ngjitur në rangjet që nga inaugurimi i Serisë Globale Apex Legends në dhjetor 2019, kur u shpërnda një grup çmimesh prej 3 milionë dollarësh. Fondi i madh i çmimeve shërbeu si një thirrje zgjimi për skuadrat e eSports dhe librat njësoj. Sot, lojtarët mund të bastojnë në një gamë të gjerë garash dhe turnesh të Apex Legends në shumë sajte me tregje online të basteve eSports.

Bast në Apex Legends

2022 do të jetë padyshim një vit i ngarkuar në hartën e basteve Apex Legends. Por si lojtar, është e rëndësishme të njiheni me gjithçka rreth basteve të Apex Legends. Për ata që janë të rinj në bastet Apex, më poshtë janë tre gjërat kryesore për t'u vënë në dukje.

Apex Legends Markets

Tregjet e basteve i referohen rezultateve të ndryshme të mundshme të një ndeshjeje ose turneu të Apex Legends. Para fillimit, lojtarët duhet të sigurohen se i njohin tregjet e disponueshme. Shumë lojtarë bëjnë gabimin duke vënë baste në tregje që mezi i kuptojnë. Apex Legends ka shumë tregje. Bastorët mund të bastojnë në akumulatorë, totale, baste Moneyline, baste të plota dhe baste speciale. Shembuj të tregjeve të basteve të njohura të Apex Legends përfshijnë fituesin e ndeshjes, fituesin e turneut, shumicën e vrasjeve, fituesin e hartës, vrasjet më të gjata dhe rezultatet e hartës, ndër të tjera.

Kuptimi i mosmarrëveshjeve të Apex Legends

Përveç tregjeve, është gjithashtu thelbësore të kuptohen shanset, të cilat shkojnë paralelisht me tregjet e basteve. Shanset përfaqësojnë probabilitetin e ndodhjes së një ngjarjeje (rezultati). Sa më të larta të jenë shanset, aq më të vogla janë shanset që ajo ngjarje të kalojë.

Ashtu si në bastet e tjera sportive, shanset e basteve në Apex Legends do të jetë në dispozicion në tre formate, siç diskutohet më poshtë.

  • Dhjetoret - Ky është formati më i popullarizuar i koeficienteve i përfaqësuar në numra dhjetorë. Të njohura edhe si shanset evropiane, fitimet në koeficientet dhjetore llogariten duke shumëzuar shanset me shumën.
  • Shanset thyesore- I referuar gjithashtu si shanset britanike, ky është një tjetër format i njohur i shaneve. I përfaqësuar në thyesa, numri në të majtë (numëruesi) në koeficientët e thyesave është ajo që lojtarët duhet të vendosin për të fituar atë në të djathtë (emëruesi).
  • Linjat e parave - Të njohura ndryshe si shanset amerikane ose amerikane, Moneylines mund të jenë të preferuarat (-) ose të dobëta (+). Të preferuarat përfaqësojnë shumën që duhet të vendoset për të fituar 100 dollarë, ndërsa të dobëtit është shuma e fituar për çdo 100 dollarë, plus aksionet.

Faqet më të mira të basteve Apex Legends në 2022

Në vitin 2022, ka qindra faqet e basteve eSport online, disa të vërteta ndërsa të tjerat janë humbje kohe. Kur zgjidhni një faqe bastesh për t'u bashkuar, sigurohuni që të vlerësoni nëse është e licencuar apo jo. Gjithashtu, kontrolloni veçori të tilla si aplikacionet celulare, mbështetja e klientit, depozitat dhe tërheqjet, siguria dhe bonuset. E rëndësishmja, kontrolloni nëse faqja ka tregje bastesh Apex Legends.

Sezoni i Apex Legends 2022

Në pikat kryesore, cilat janë turnet dhe ekipet më të mëdha të Apex Legends në 2022? Kjo është shumë e rëndësishme për bastorët pasi njohja e orarit më herët i vendos lojtarët në një pozicion më të mirë për të ndjekur formën e ekipeve pjesëmarrëse dhe dinamikat e tjera që mund të ndikojnë në rezultatet e garave dhe turneve.

Ashtu si sezonin e kaluar, kalendari i ngjarjeve konkurruese të lojërave të Apex Legends do të jetë i zënë. Ka kualifikues, ngjarje të nivelit A, ngjarje të nivelit B, ngjarje të nivelit C, ngjarje të nivelit D dhe ngjarje të nivelit S. Disa nga turnetë më të mirë për të bastuar përfshijnë Apex Legends Global Series, Pro League Regular Season, Challenger Circuit, ALGS Championship, RAGE PARTY, ACADEMIA cup, Apex Legends Winter Circuit dhe Japan Series.

Përveç njohjes së kalendarit, është thelbësore të njihni ekipet më të mira në skenën e eSports, shfrytëzimet e secilit ekip dhe formën e tyre aktuale. Ka dhjetëra ekipe të Apex Legends. Sigurisht, disa kanë performancën më të lartë të sirtarit, kështu që ata duhet të jenë në listën e preferuar të bastorëve. Ekipet më të mira të Apex Legends për të vënë bast në 2022 përfshijnë NRG, Complexity Gaming, G2 Esports, Spacestation Gaming, Team Liquid, Sentinels dhe Counter Logic Gaming.

Ku të ndiqni veprimin

Tani, ku mund të ndjekin bastorët veprimin? Epo, kjo varet nga ngjarja. Shumë ndeshje eSports të Apex Legends transmetohen në sajte si Twitch dhe YouTube. Faqet më të mira të basteve kanë gjithashtu një furnizim të drejtpërdrejtë, në mënyrë që lojtarët të mund të kapin veprimet direkt nga faqja e bastebërësit.

Ky është fundi i këtij përmbledhja. Mos harroni të shikoni disa këshilla për bastet eSport pasi ato bëjnë një rrugë të gjatë në rritjen e shanseve të fitimit në bastet online të Apex Legends.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC
2024-04-10

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC

Lajme