Lajme

February 13, 2024

Ripërpunimi i dhuratës së Delibird: Transformimi në një Pokemon mbështetës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Delibird, nuskë e dyqaneve Delibird Presents në rajonin e Paldeas, ka fituar popullaritet në Pokémon Scarlet dhe Violet. Sidoqoftë, pavarësisht natyrës së tij të lezetshme dhe bujare, Delibird-it i mungon qëndrueshmëria në fushën e betejës. Me statistika të dobëta dhe aftësi të padëshirueshme, lëvizja e nënshkrimit të Delibird, Present, është pengesa më e madhe e tij.

Ripërpunimi i dhuratës së Delibird: Transformimi në një Pokemon mbështetës

Problemi me të tashmen

Present është një lëvizje e bazuar në RNG që mund të shërojë ose dëmtojë objektivin. Në një betejë ku qëllimi është të mposhtni kundërshtarët, përdorimi i një lëvizjeje që mund t'i shërojë ata është kundërproduktive. Për më tepër, fuqia bazë e Present varet gjithashtu nga RNG, me mundësinë më të lartë për të patur një fuqi të ulët bazë prej 40. Kjo e bën Present një lëvizje joefektive në përgjithësi.

Potenciali i një ripërpunimi

Interesante, Delibird ndan aftësinë për të shëruar ose shkaktuar dëme me Pollen Puff, një lëvizje që është shumë efektive në lojën konkurruese. Ndryshe nga Present, Pollen Puff gjithmonë shëron aleatët dhe dëmton kundërshtarët me një fuqi bazë prej 90. Ky sugjerim ripunues nga AndyLaVGC në X (ish Twitter) propozon që Present i Delibird duhet të funksionojë në mënyrë të ngjashme me Pollen Puff.

Transformimi i Delibird-it në një Pokemon mbështetës

Nëse Present do të ripunohej për të shëruar aleatët, Delibird mund të bëhej një mbështetje e vlefshme Pokemon. Kombinuar me lëvizje të tjera si Icy Wind, Tailwind, Fake Out dhe Haze, Delibird mund të shkëlqejë në mbështetjen e ekipit të tij në vend që të jetë një forcë sulmuese. Megjithatë, statistikat e dobëta të mbrojtjes do të kufizonin akoma potencialin e tij. Delibird mund të gjejë një vend në një ekip me temë dëbore me Aurora Veil ose potencialisht të përfitojë nga një evolucion dhe përdorimi i Eviolite.

Logjika prapa ripërpunimit

Ripërpunimi i propozuar i Present përputhet me konceptin e dhënies së dhuratave të mira aleatëve dhe dhuratave më pak të dëshirueshme për armiqtë. Kjo logjikë duhet të ishte zbatuar kur betejat e dyfishta u prezantuan në Gjeneralin III. Për fat të keq, Delibird është ende i ngarkuar me një lëvizje nënshkrimi të ulët, aftësi të padëshirueshme dhe statistika të dobëta. Shpresohet që Delibird do të marrë adhurues në të ardhmen për të përmirësuar qëndrueshmërinë dhe dobinë e tij.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC
2024-04-10

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC

Lajme