Lajme

November 1, 2023

Lëshimet e ardhshme të lojërave për PC në 2023 dhe 2024

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Ndërsa PlayStation 5 dhe Xbox Series X mund të mbizotërojnë në qendër të vëmendjes së lajmeve të lojrave, PC vazhdon të jetë një nga platformat më të mira të lojrave atje. Në vitin 2023, pati një sërë publikimesh të profilit të lartë dhe ka ende të tjera për të ardhur.

Lëshimet e ardhshme të lojërave për PC në 2023 dhe 2024

2023 Publikimet e lojërave për PC

Këtu janë disa nga lojërat më të mira të ardhshme për PC që do të mbërrijnë në 2023:

Star Ocean: The Second Story R

 • Data e publikimit: 2 nëntor 2023
 • Zhanri: Lojë me role (RPG)
 • Zhvilluesi: Square Enix, Gemdrops
 • Botuesi: Square Enix

Një ribërje e Star Ocean: The Second Story, kjo lojë ndjek një oficer të Federatës dhe një vajzë të re teksa përpiqen të shpëtojnë njerëzit e saj dhe planetin Expel.

Robocop: Qyteti mashtrues

 • Data e publikimit: 2 nëntor 2023
 • Zhanri: Qitës, Aventurë
 • Zhvilluesi: Teyon
 • Botuesi: Nacon

Hyni në këpucët metalike të heroit ikonik pjesë-burrë, pjesë-makine, tërësisht polic në këtë aventurë shpërthyese në vetën e parë. Sillni drejtësi në një qytet të pushtuar nga krimi, ndërsa zbuloni të vërtetën pas korrupsionit dhe lakmisë.

Parimi Talos 2

 • Data e publikimit: 2 nëntor 2023
 • Zhanri: Puzzle, Aventurë, Indie
 • Zhvilluesi: Croteam
 • Botuesi: Devolver Digital

Vazhdimi i shumëpritur i The Talos Principle vazhdon trashëgiminë e eksplorimit filozofik dhe enigmave që lakojnë mendjen. Zhytuni në një rrëfim që gërmon edhe më thellë në thelbin e njerëzimit.

Bandat e Sherwood

 • Data e publikimit: 2 nëntor 2023
 • Zhanri: Qitës, Lojë me role (RPG), Aventurë
 • Zhvilluesi: Appeal Studios
 • Botuesi: Nacon

Hyni në një botë të ri-imagjinuar të Robin Hood në një distopi futuriste. Luftoni kundër ushtrive shtypëse të Sherifit të Nottinghamit dhe shfrytëzoni fuqinë e Gurëve Filozofikë.

Nickelodeon All-Star Brawl 2

 • Data e publikimit: 3 nëntor 2023
 • Zhanri: Luftimi, Platforma
 • Zhvilluesi: Ludosity
 • Botuesi: GameMill Entertainment

Goditni me grusht, shkelmoni, preni, shpërtheni dhe goditni kundërshtarët tuaj në këtë rrahës të çuditshëm vizatimor. Nxirrni nga skena dhe tregoni aftësitë tuaja.

Si një dragua Gaiden: Njeriu që fshiu emrin e tij

 • Data e publikimit: 9 nëntor 2023
 • Zhanri: Lojë me role (RPG), Hack and Slash/Beat'em up, Aventurë
 • Zhvilluesi: Ryū Ga Gotoku Studios
 • Botuesi: Sega

Nisni një udhëtim emocionues me Kazuma Kiryu në këtë përrallë tërheqëse të shëlbimit, hakmarrjes dhe qëndrueshmërisë. Përballuni me të kaluarën tuaj dhe mbroni të ardhmen tuaj.

Call of Duty: Modern Warfare III

 • Data e publikimit: 10 nëntor 2023
 • Zhanri: Qitës
 • Zhvilluesi: Sledgehammer Games
 • Botuesi: Activision

Zhytuni në një fushatë intensive që fillon pikërisht aty ku u ndal Modern Warfare II. Rijetoni momentet më të mëdha të serisë në hordhitë e të vdekurve me shumë lojtarë dhe beteja në hartën më të madhe të Call of Duty Zombies ndonjëherë.

Ditë më parë

 • Data e publikimit: 10 nëntor 2023
 • Zhanri: Qitës, Aventurë
 • Zhvilluesi: Fntastic
 • Botuesi: MyTona

Zgjohuni vetëm në një Amerikë post-pandemike të pushtuar nga të infektuarit dhe të mbijetuarit. Gjeni përgjigje dhe burime për të mbijetuar në këtë lojë të mbijetesës në botë të hapur MMO.

Turok 3: Shadow of Oblivion Remastered

 • Data e publikimit: 14 nëntor 2023
 • Zhanri: Qitës, Aventurë
 • Zhvilluesi: Nightdive Studios
 • Botuesi: Nightdive Studios

Përfundoni gjuetinë në këtë restaurim besnik të gjuajtjes klasike në vetën e parë. Luftoni antagonistin titullar Oblivion dhe pasuesit e tij, Flesh Eaters.

Persona 5 Taktika

 • Data e publikimit: 17 nëntor 2023
 • Zhanri: Lojë me role (RPG), Simulator, Strategji, Taktik
 • Zhvilluesi: Atlus
 • Botuesi: Atlus, Sega, SEGA i Amerikës

Shndërroni botën e dashur të Persona 5 në një spin-off tërheqës taktik. Bashkohuni me Phantom Thieves në një betejë kundër dorezës së hekurt të grupit ushtarak të Legjionarëve.

Bluey: The Video Game

 • Data e publikimit: 17 nëntor 2023
 • Zhanri: Aventurë
 • Zhvilluesi: Artax Games
 • Botuesi: Outright Games

Përjetoni botën e Bluey, Qenit Australian Cattle, në këtë lojë aventureske të lehtë. Luani me miqtë dhe eksploroni personazhet dhe vendndodhjet nga shfaqja televizive.

Treni i fundit në shtëpi

 • Data e publikimit: 28 nëntor 2023
 • Zhanri: Strategji në kohë reale (RTS), Strategji, Taktike
 • Zhvilluesi: Ashborne Games
 • Botuesi: THQ Nordic

Merrni komandën e një legjioni ushtarësh çekosllovakë në mes të një lufte civile kaotike. Drejtoni trupat tuaja nëpër një shkretëtirë të ashpër, të shkatërruar nga lufta në një tren të blinduar dhe udhëzojini ata drejt sigurisë.

Avatari: Kufijtë e Pandorës

 • Data e publikimit: 7 dhjetor 2023
 • Zhanri: Aventurë
 • Zhvilluesi: Massive Entertainment
 • Botuesi: Ubisoft Entertainment

Nisni një udhëtim të jashtëzakonshëm në zemrën e Pandorës si një Na'vi i rrëmbyer dhe i modeluar nga korporata njerëzore RDA. Rizbuloni rrënjët tuaja dhe bashkohuni me klane të tjera për të mbrojtur kufirin perëndimor të Pandorës nga forcat e pamëshirshme RDA.

Publikimet e lojërave për PC 2024

Këtu janë disa nga datat e konfirmuara të lëshimit dhe thashethemet për vitin 2024:

Vetëm në errësirë

 • Data e publikimit: 16 janar 2024
 • Zhanri: Aventurë
 • Zhvilluesi: Pieces Interactive
 • Botuesi: THQ Nordic

Rivizitoni thellësitë e frikshme të Derceto Manor në këtë homazh të ri-imagjinuar ndaj lojës klasike të horrorit kult. Zbuloni misterin pas xhaxhait të zhdukur dhe përballuni me forcat keqdashëse që fshihen brenda.

Prince of Persia: The Lost Crown

 • Data e publikimit: 18 janar 2024
 • Zhanri: Aventurë
 • Zhvilluesi: Ubisoft Montpellier
 • Botuesi: Ubisoft Entertainment

Nisni një aventurë epike në këtë platformë aksioni magjepsëse të stilit Metroidvania. Përjetoni luftime me ritme të shpejta dhe në kohë reale dhe eksploroni mjedisin e pasur persian të Ubisoft.

Tekken 8

 • Data e publikimit: 25 janar 2024
 • Zhanri: Luftimi
 • Zhvilluesi: Bandai Namco Studios
 • Botuesi: Bandai Namco Entertainment

Hyni në brezin e ardhshëm të betejës me Tekken 8. Dëshmoni përballjen kulmore midis Jin Kazama dhe Kazuya Mishima dhe përjetoni evolucionin e ekskluzivitetit me pamjet vizuale të personazheve të ridizajnuar dhe faza të shkatërrueshme.

Si një dragua: Pasuri e pafund

 • Data e publikimit: 26 janar 2024
 • Zhanri: Lojë me role (RPG), Hack and Slash/Beat'em up, Aventurë
 • Zhvilluesi: Ryū Ga Gotoku Studios
 • Botuesi: Sega

Bashkoni forcat me Ichiban Kasuga dhe Kazuma Kiryu në këtë aventurë RPG që përfshin Paqësorin e gjerë. Angazhohuni në beteja emocionuese dhe personalizoni aftësitë e partisë suaj me punë të egra dhe përmirësime të personalizuara.

Skuadra Vetëvrasëse: Vrasni Ligën e Drejtësisë

 • Data e publikimit: 2 shkurt 2024
 • Zhanri: Qitës, Aventurë
 • Zhvilluesi: Rocksteady Studios
 • Botuesi: Warner Bros. Interactive Entertainment

Merrni rolet e Harley Quinn, Deadshot, Captain Bumerang dhe King Shark në këtë lojë bashkëpunuese. Luftoni Brainiac dhe anëtarët e tij të Ligës së Drejtësisë të kontrolluar nga mendja në universin Arkham.

Persona 3 Rifresko

 • Data e publikimit: 2 shkurt 2024
 • Zhanri: Lojë me role (RPG), Strategji, Strategji e bazuar në kthesë (TBS), Aventurë
 • Zhvilluesi: Atlus
 • Botuesi: Atlus, Sega

Nisni një udhëtim të jashtëzakonshëm nëpër Orën e Errët mistike dhe të rrezikshme. Lëshoni fuqinë tuaj për të luftuar forcat enigmatike dhe për të shpëtuar miqtë tuaj në këtë klasik të ri-imagjinuar RPG.

Helldivers II

 • Data e publikimit: 8 shkurt 2024
 • Zhanri: Qitës, Taktik
 • Zhvilluesi: Arrowhead Game Studios
 • Botuesi: Sony Interactive Entertainment

Përgatituni për një përballje ndërgalaktike në këtë revole shpërthyese bashkëpunuese fantastiko-shkencore. Mbroni Super Tokën nga një kërcënim i huaj dhe përdorni strategji strategjike për të mposhtur armikun.

Ujku mes nesh 2

 • Data e publikimit: 31 dhjetor 2024
 • Zhanri: Point-and-click, Aventurë
 • Zhvilluesi: AdHoc Studio, LCG Entertainment
 • Botuesi: LCG Entertainment

Kthehuni në botën e Fabulave në këtë lojë aventure grafike episodike. Ndiqni Bigby Wolf në një histori të re të mbushur me personazhe jo aq shumëngjyrëshe nga përrallat e famshme.

Star Wars: Dark Forces Remaster

 • Data e publikimit: 29 shkurt 2024
 • Zhanri: Qitës
 • Zhvilluesi: Nightdive Studios
 • Botuesi: Lucas Arts

Përjetoni versionin e rindërtuar të Star Wars: Dark Forces. Bashkohuni me Aleancën Rebele në luftën e tyre kundër Perandorisë dhe zbuloni sekretet e Yllit të Vdekjes.

Lojëra pa dritare lëshimi

Këtu janë disa lojëra që janë aktualisht në zhvillim:

 • Death Stranding 2
 • Arka II
 • Gjendja e kalbjes 3
 • Harry Potter: Champions Quidditch
 • Saga e Senuas: Hellblade II
 • Çokollatë e përhumbur
 • Botët e Jashtme 2
 • Rrotullat e Plakut VI
 • Grand Theft Auto VI
 • STALKER 2: Zemra e Çornobilit
 • Kafka dhe kockat

Ju lutemi vini re se datat dhe detajet e lëshimit mund të ndryshojnë. Qëndroni të sintonizuar për më shumë përditësime mbi këto lojëra emocionuese të ardhshme për PC!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC
2024-04-10

Raging Bolt: Metagame e Mbretit të Ri të Pokémon VGC

Lajme