Lajme

February 24, 2022

Kodi i ri: Rishikimi i hartës së zonës së luftës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Seria Call of Duty ka qenë prej vitesh një ekskluzivitet i rëndësishëm për komunitetin e basteve esport. Nëse lexuesit janë të interesuar për këtë temë, ata mund ta përdorin esportRanker për të fituar njohuri të mëtejshme. Turnetë e profilit të lartë CoD paraqesin lojtarë profesionistë të mirënjohur që konkurrojnë për të fituar grupe çmimesh me vlerë miliona dollarë. CoD: Warzone është bërë veçanërisht popullor për shkak të lojës së tij në stilin Battle Royale dhe faktit që loja bazë është falas.

Kodi i ri: Rishikimi i hartës së zonës së luftës

Më 9 nëntor, u hodh një hartë e re e zonës së luftës. Në vend të kësaj, Pacific Caldera e kthen lojën në rrënjët e saj të Luftës së Dytë Botërore dhe është e integruar me përditësimin e fundit të Vanguard. Nëse rezulton të jetë e njohur, Caldera mund të përfundojë të jetë harta e favorizuar për garat e CoD. Kjo do të bënte që ai të shfaqet edhe në tregjet e faqeve të basteve esport. Sidoqoftë, përpara se kjo të ndodhë, do të duhet të bëjë përshtypje publikun e lojërave.

Një fillim i pakëndshëm

Kur lëshohen përditësimet e reja të lojës, ka tendencë të ketë disa probleme në dalje. Gabimet mund të kenë nevojë për rregullim ose lojtarët mund të humbasin përmbajtjen më të vjetër. Ankesa kryesore për sa i përket performancës së Caldera është fakti që funksionon në të njëjtin motor si Modern Warfare (2019). Tifozët prisnin një rinovim të sistemit në vend që thjesht të shtonin harta dhe armë të reja në atë ekzistuese.

Pavarësisht kësaj, ekipi i zhvillimit ka përfshirë besnikëri vizuale mbresëlënëse, një sistem të shkëlqyeshëm të shtresave të dëmtimit dhe madje ka shtuar elementë nga seria e famshme Black Ops. Pra, ndërsa Caldera mund të mos ishte ajo që prisnin fansat e përditësimit masiv të sistemit, ajo ende ofron për sa i përket një përvoje argëtuese CoD.

Çfarë elementesh të reja sjell Caldera?

Verdansk ka qenë harta kryesore e Warzone për disa kohë. Tifozët e basteve online esports mund ta njohin hartën pasi ajo është e preferuara në mesin e profesionistëve të CoD. Megjithatë, është një mjedis kryesisht urban që thekson përdorimin e ndërtesave për mbulim. Caldera është një kafshë shumë e ndryshme. Harta është shumë më rurale, me shumë gjethe për t'u fshehur. Megjithatë, elementi kryesor që do të ndikojë Bastet e CoD në Zonën e Luftës është sasia më e rëndësishme e luftimeve ajrore.

Caldera përbëhet nga 15 rajone të ndryshme. Secila duket disi unike, duke i dhënë gjithë hartës një ndjenjë më të madhe diversiteti. Ka plazhe, rrënoja dhe një fushë ajrore për të eksploruar. Ndryshimet nuk kufizohen vetëm në përmbajtje. Vetë sistemi i lojës është ndryshuar për ta bërë lojën shumë më të drejtë.

Përmirësime për bastet online

Një nga shqetësimet kryesore të basteve esports është mundësia e mashtrimit të lojtarëve. Raven Software, ekipi pas Warzone, ka marrë masa për të minimizuar përdoruesit duke përfituar nga dobësitë. Kjo përfshin nervozizmin e armëve të përleshjes, sensorëve dhe trullosave. Përveç kësaj, ndalimi i energjisë nuk ofrohet më si një përmirësim në terren. 

Më në fund, kur lojtarët fitojnë mini-lojën Gulag, ata rilindin me artikujt e tyre në Gulag. Si rezultat, këshillat e basteve esport për lojën mund të thjeshtohen. Përveç kësaj, ka më pak variabla për t'u marrë parasysh kur bëni një bast. Ndryshimet e reja ka të ngjarë ta bëjnë Caldera të njohur si për lojtarët ashtu edhe për kumarxhinjtë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme