Lajme

November 9, 2023

Ekipi i Activision RICOCHET prezanton 'Splat' për të luftuar mashtruesit në Call of Duty

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Ekipi i Activision RICOCHET ka punuar në përditësime emocionuese për motorin anti-cheat në përgatitje për lançimin e Modern Warfare 3 dhe gjeneratën e ardhshme të Warzone. Në një postim të fundit në blog, fansat e Call of Duty u informuan për veçoritë e reja që vijnë në RICOCHET, me një mekanik të veçantë anti-cheat që shquhet për qeshjen e tij.

Ekipi i Activision RICOCHET prezanton 'Splat' për të luftuar mashtruesit në Call of Duty

Prezantimi i 'Splat'

Tipari i spikatur i përditësimit quhet 'Splat'. Ky mekanik është krijuar për ta bërë lojën të paluajtshme për mashtruesit duke ngatërruar lojën e tyre në një mënyrë humoristike. Kur një lojtar zbulohet se po mashtron në hollin e para lojës, ai do ta gjejë veten duke u hedhur nga avioni i hyrjes pa parashutë. Dhe nëse një mashtrues zbulohet pas vendosjes me sukses, shpejtësia e tyre do të rregullohet, duke rezultuar në një rënie prej 10,000 këmbësh që i vret ata menjëherë. Është një mënyrë e çuditshme, por efektive për t'u marrë me mashtruesit.

Siguria dhe Efektiviteti

Ekipi RICOCHET ka theksuar se funksioni 'Splat' është i sigurt dhe do të aktivizohet vetëm për mashtruesit e zbuluar. Ai nuk do të shkaktohet nga raportimi i bazuar në lojtarë. Kjo garanci është e rëndësishme për të ruajtur besimin e lojtarëve në sistemin kundër mashtrimit. Në fakt, logoja RICOCHET Anti-Cheat u shtua në furnizimin e vrasjes për të ofruar konfirmim vizual në kohë reale të mbrojtjes së sistemit.

Mësimi i makinerisë për zbulim të përmirësuar

Përveç veçorisë 'Splat', Ekipi RICOCHET po përdor Machine Learning për të identifikuar sjellje të reja mashtrimi në të dhënat e klientit dhe serverit. Kjo teknologji i lejon ata të sfidojnë në mënyrë aktive sjelljen jonormale dhe të mbrojnë komunitetin nga mashtruesit. Duke analizuar rreth 700 klipe lojërash në ditë, Ekipi RICOCHET po punon për të luftuar fluksin e vazhdueshëm të mashtruesve në komunitetin Call of Duty. Me ndihmën e "Mjetit të ri të Hetimit të Riprodhimit", modeli i Mësimit të Makinerisë mund të rishikojë automatikisht deri në 1000 klipe në ditë, me këtë numër që pritet të rritet.

konkluzioni

Është inkurajuese të shohësh angazhimin e Activision për të adresuar mashtruesit në Call of Duty. Futja e veçorisë 'Splat' dhe përdorimi i Machine Learning demonstrojnë përkushtimin e tyre për të mbrojtur përvojën e lojërave për lojtarët legjitimë. Ndërsa ka ende vend për përmirësim, këto përditësime janë një hap në drejtimin e duhur. Qëndroni të sintonizuar me Esports.net për më shumë lajme për Call of Duty.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme