Udhëzuesi i vetëm guximtar i basteve që do t'ju nevojitet

eSports

2023-01-12

Ethan Tremblay

Titulli më i ri nga Riot Games, Valorant, po sheh shumë veprim në qarkun konkurrues të lojërave. Të apasionuarit pas basteve ka të ngjarë të kenë parë një rritje në tregjet e esporteve në libraritë e tyre të preferuar, me Valorant që ka të ngjarë të jetë një nga lojërat e disponueshme.

Udhëzuesi i vetëm guximtar i basteve që do t'ju nevojitet

Kërkimi juaj për informacion rreth basteve Valorant përfundon këtu. Do të mësoni në këtë udhëzues ekspertësh se Valorant po fiton shumë tërheqje mes entuziastëve të basteve esports pasi përzien komponentët e lojërave të lojërave me qitës në person të parë dhe në arenën e betejës. Një zotërim i fortë i lojës është shtylla kurrizore e çdo qasjeje të suksesshme ndaj basteve Valorant, si me çdo sport tjetër bastesh. Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë.

Bazat e lojës dhe mekanikës së guximshme

Gjëja e parë që duhet të bëni kur mësoni se si të vini bast në Valorant është të kuptoni se si funksionon loja dhe si fiton ose humbet një palë.

Pesë lojtarë përballen me pesë të tjerë në një ndeshje Valorant.

Ka disa karaktere të luajtshme të quajtur Agjentë të disponueshëm dhe çdo ekip duhet të zgjedhë pesë prej tyre. Çdo agjent ka aftësi unike që mund të përdoren në mënyrë strategjike, të tilla si granata tymuese, kokteje Molotov dhe shërim. Çelësi për të fituar është zgjedhja e agjentëve që mund të prodhojnë kombinime të fuqishme.

Aftësitë e Agjentit ekzistojnë kryesisht për të përmirësuar arsenalin e lojës. Ekziston një shumëllojshmëri e gjerë e armëve në dispozicion për të zgjedhur. Pistoletat, SMG-të, pushkët dhe snajperët janë të gjitha të disponueshme, si dhe llojet e tjera të armëve të zakonshme për gjuajtësit në vetën e parë.

Ekziston një ekonomi në lojë për të bashkëvepruar. Të fitosh fiton më shumë para, por humbja dëmton ekonominë. Për të qenë në pozitë të barabartë me armiqtë tuaj, ju duhet të zotëroni artin e menaxhimit ekonomik.

Të dyja skuadrat alternojnë sulmin dhe mbrojtjen gjatë dy pjesëve të lojës. Për të patur sukses, sulmuesit duhet të vendosin një gozhdë (ashtu si bomba e Counter Strike) në një nga dy vendet. Mbrojtësit duhet t'i mbajnë këto zona të sigurta dhe të neutralizojnë thumbin nëse instalohet atje.

Formati i ndeshjes është më i miri nga 25 në modalitetin e parazgjedhur, të pa renditur. Skuadra e parë që fiton 13 raunde fiton ndeshjen. Në modalitetin konkurrues, skuadra fituese duhet të fitojë me epërsi dy raundesh.

Mënyrat e lojës guximtare

  • E pavlerësuar: Nëse jeni duke kërkuar për një përvojë më pak konkurruese të përputhjes Valorant, provoni Unrated. Renditja e skuadrave humbëse nuk do të ndikohet në këtë modalitet loje. Nëse një palë fiton 13 raunde radhazi në formatin më të mirë nga 25, ata do të fitojnë ndeshjen.
  • Spike Rush: Spike Rush Game Mode është një lojë raundi prej 80 sekondash ose 100 sekondash në të cilën secili anëtar i ekipit sulmues mban një Spike që lojtarët duhet ta aktivizojnë duke e mbjellë. Aftësia përfundimtare e secilit lojtar përgatitet dhe rruzullat e fuqisë shfaqen rastësisht nëpër fushën e lojës.
  • Ndeshja e vdekjes: Në modalitetin deathmatch, dhjetë lojtarë garojnë në një lojë falas për të gjithë për gjashtë minuta; fituesi përcaktohet nga ai që mbledh i pari 30 vrasje.
  • Konkurruese: Modaliteti i konkurrencës është një variant i renditur i ndeshjes së zakonshme më të mirë nga 25 në Valorant. Pas konkurrimit në pesë ndeshje, renditen performancat e lojtarëve, ku Radiant është niveli më i lartë dhe Iron është më i ulëti.

Si të lexoni shanset e guximshme

Të kuptuarit se si funksionojnë shanset Valorant është pjesë e thelbit të strategjisë suaj të basteve Valorant.

Shanset guximtare të basteve shpesh paraqiten si koeficiente amerikane, të paraqitura si një numër në proporcion me -100. Mundësia për të fituar një ekip ka një ndikim të madh në këto shifra. Nënqentë përfaqësohen me simbolin plus (+), ndërsa të preferuarat tregohen me shenjën negative (-).

Këtu është një shembull se si mund të duken shanset Valorant: Cloud9 -175 vs. Të pavdekshëm +150.

Bazuar në shanset e mësipërme, Cloud9 është favoriti i ndeshjes. Pas shenjës negative është shuma që duhet të vihet bast për të sjellë 100 dollarë fitim. Nëse merrni 175 dollarë, për shembull, dhe fitoni, fitimi juaj do të jetë 100 dollarë.

Anasjelltas, simboli plus tregon se të Pavdekshmit janë të dobëtit e kësaj ndeshjeje. Këtu, shanset tregojnë se sa mund të prisni të fitoni në një bast 100 dollarë. Vini bast 100 dollarë dhe do të merrnit 150 dollarë fitim.

Bastorët duhet të dinë se shanset luhaten rregullisht dhe ndryshojnë pak nga një libër sportiv në tjetrin. Shikoni tonë Faqet e rekomanduara të basteve Valorant nëse jeni të hutuar se ku të vini bast ose thjesht po blini një bastvënës të ri.

Llojet e basteve të guximshme

Pasi të keni përmirësuar strategjinë tuaj të basteve Valorant, tani duhet të mësoni se çfarë baste ju presin në bastet në Valorant. Ky seksion i këtij udhëzuesi ekspert të basteve Valorant do të diskutojë llojet e basteve që shumica e faqeve të basteve eSports ofrojnë për Valorant.

Fituesi i ndeshjes

Fituesit e ndeshjeve janë përzgjedhjet më themelore të basteve Valorant. Ky është një bast tradicional "zgjidh fituesin". Për të fituar, gjithçka që duhet të bëni është të parashikoni ekipin fitues. Është e sigurt të thuhet se fituesit e ndeshjeve janë lloji më i popullarizuar i basteve, pavarësisht nëse jeni duke luajtur teke apo akumulues.

Rezultati i saktë

Për të fituar këto baste, duhet të parashikoni rezultatin përfundimtar të lojës. Bastet me rezultate të sakta mund të klasifikohen në dy lloje në Valorant: të bazuara në harta dhe të bazuara në ndeshje. 

Rezultati i saktë i bazuar në harta kërkon parashikimin e suksesshëm të rezultatit të një harte të caktuar (p.sh., 13-9 për Immortals në hartën 1). Rezultati i saktë i bazuar në ndeshje ju kërkon të parashikoni me saktësi rezultatin e ndeshjes së dhënë (p.sh., 2-1 për Cloud9). Bastet e rezultateve të sakta, në përgjithësi, janë jashtëzakonisht të vështira për t'u thirrur.

Totali i raundeve ose hartave

Bastet mbi/nën në numrin e hartave ose raundeve luhen në mënyrë të ngjashme për të korrigjuar bastet e rezultateve, me një dallim kyç. Në vend që të merrni me mend rezultatin përfundimtar, do t'ju duhet të parashikoni se sa harta ose raunde do të luhen në një ndeshje të caktuar. 

Rezervativët bëjnë një parashikim të arsimuar bazuar në rezultatet e fundit (dhe metrikë të tjerë), dhe detyra juaj është të parashikoni nëse numri përfundimtar i hartës/raundeve do të jetë më i madh apo më i ulët se kjo shifër.

Shumica e asistimeve ose vrasjeve

Ky opsion i basteve Valorant është relativisht i thjeshtë. Për të fituar këtë bast, duhet të parashikoni saktë se cili lojtar do të regjistrojë më shumë vrasje (ose asistime, nëse dëshironi) gjatë ndeshjes. Kjo ofertë e sporteve elektronike është e rrezikshme, por mund të shpërblehet shumë nëse e dini rrugën tuaj rreth komunitetit konkurrues të lojërave të Valorant.

Për të fituar raunde pistolete

Fijet e pistoletës shërbejnë si fishekë hapës për të dyja pjesët. Pra, në një ndeshje Valorant, harta e parë dhe e trembëdhjetë njihen si "pushtet e pistoletës". Ato ndikojnë kryesisht në dy raundet e ardhshme dhe mund të ndryshojnë ndjeshëm shanset në favor të çdo skuadre. Kjo është arsyeja pse ekipet bëjnë punë shtesë për të përsosur raundet e pistoletës dhe pse bastet mbi to janë kaq të njohura. 

Turne të guximshëm për të vënë bast

Tani që e kuptoni se si të vini bast në Valorant, mund të jeni të interesuar gjetja e një turneu Valorant eSport për të vënë bast. Tashmë janë zhvilluar disa turne në mbarë botën, megjithëse loja është ende relativisht e re.

Deri më tani, i vetmi turne në listë është Turneu i Kampionëve VCT 2022: Kampionati Game Changers, që do të mbahet në Berlin nga 15 deri më 20 nëntor.

Mbani në mend se disa nga këto data mund të ndryshojnë. Jo vetëm që Valorant është një shtesë relativisht e re në botën e lojërave në internet, por edhe globi tani po merret me pandeminë COVID-19. Për shkak të këtyre rrethanave të pazakonta, disa turne të mëdhenj të esporteve u është dashur të bëjnë rregullime të orarit të minutës së fundit.

Komuniteti Valorant esports nuk ka organizuar ende ndonjë ngjarje të madhe të përsëritur. Ju mund të qëndroni të përditësuar duke vizituar basteshkruesit Valorant. Me zgjerimin e shpejtë, baza aktuale e lojtarëve është ende e zbehtë nga ajo që do të jetë në të ardhmen.

Mendimet Përfundimtare

Valorant është ende një lojë relativisht e re, siç u tregua në fillim. Deri më tani, ne kemi parë vetëm një pjesë të vogël të ngjarjeve kryesore, disa prej të cilave panë fare pak veprime bastesh. 

Lajmi i mirë është se kultura konkurruese e lojës duket se po piqet mirë. Shumë ish-profesionistë të CSGO dhe të tjerë nga bota konkurruese e qitësve të personit të parë i janë bashkuar gjithashtu skenës. Këtu ka edhe shumë talent të freskët. Përfundimisht, loja do të vazhdojë me raundin tjetër të shpresës për esports.

Ky është një lajm fantastik për industrinë e lojërave të fatit Valorant pasi ekipet e menaxhimit të rrezikut të bastebërësve i kushtojnë vëmendje qëndrueshmërisë afatgjatë ndërsa zhvillojnë mbulim gjithëpërfshirës.

Kur bëhet fjalë për pyetjen e vjetër të "si të bastosh në Valorant", jemi të sigurt se kemi mbuluar të gjitha bazat. Ka, sigurisht, një bollëk idesh dhe konceptesh shtesë, më komplekse. Meqenëse tutoriali ynë i basteve Valorant synon të ardhurit, ne u përpoqëm të mbajmë gjithçka sa më të drejtpërdrejtë dhe të shkurtër që të jetë e mundur.

Ju uroj fat në aventurat tuaja të basteve Valorant.

Të rejat e fundit

Bazat e basteve Fortnite
2023-03-30

Bazat e basteve Fortnite

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 € + 150 rrotullime falas
Luaj tani
22BET
22BET:Deri në 600 dollarë
Loot.bet
Loot.bet:Merrni bonusin tuaj të depozitës prej 100 €

Mos i humb këto oferta me bonus

1xBet
1xBet
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Merr bonusin1xBet komento
22BET
22BET
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Merr bonusin22BET komento
Loot.bet
Loot.bet
100 € Bonus depozite
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNeteller
Merr bonusinLoot.bet komento
Close