Për cilat tituj eSports duhet të bastni

eSports

2023-02-02

Ethan Tremblay

Bota e esporteve po zgjerohet çdo ditë pasi më shumë njerëz shikojnë dhe marrin pjesë në lojëra. Megjithatë, për shkak të zgjerimit të ngjarjeve esports, një tjetër biznes është përshtatur për të vazhduar me tendencat më të fundit. Bastet e sporteve sapo janë disponuar brenda biznesit të basteve, kështu që lojtarët e zjarrtë, lojtarët dhe bastorët mund të fitojnë para nga ngjarjet e tyre të preferuara. Nëse jeni të interesuar të provoni bastet në esports, më poshtë është një listë e sporteve kryesore elektronike që tani janë më të njohurat në këtë sektor.

Për cilat tituj eSports duhet të bastni

Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO)

Pa asnjë dyshim, CS:GO është një nga sportet më të mira elektronike për të bastuar. Lojtarët në këtë FPS kërkojnë lavdinë virtuale në këtë arenë qitës me shumë lojtarë në internet. Që nga publikimi i tij në 2012, GS: GO u ka ofruar lojtarëve orë argëtimi.

Ajo ka tregun më të madh të eSports të lëkurës së armëve dhe merr përmirësime të rregullta përmes arnimeve. Atje jane turne të mëdha vjetore si IEM Katowice, ESL One Rio de Janeiro, DreamHack Anaheim dhe ESL One Cologne.

Pishinat e çmimeve të këtyre turneve arrijnë vazhdimisht një milion dollarë dhe tërheqin turma prej mbi një milion njerëz. Nuk është çudi që Counter-Strike: Global Offensive ka qenë kaq i suksesshëm. Stinat nuk mbarojnë; prandaj, argëtimi vazhdon gjatë gjithë vitit.

League of Legends (LoL)

Një nga arsyet e shumta League of Legends (LoL) është bërë një nga sportet më të mira elektronike në mbarë botën është nxitja e saj për industrinë e lojërave të fatit. Megjithëse është më i popullarizuari në Azi, ai ka mbi tetë milionë përdorues në mbarë globin. Fondi i çmimeve për Ligën zyrtare të LoL eSports vlen 80 milionë dollarë.

Call of Duty

Call of Duty renditet vazhdimisht lart midis veprimeve kryesore të basteve eSports mbi të cilat mund të vihen bast. Që nga prezantimi i saj rreth 20 vjet më parë, kjo lojë ka grumbulluar një bazë të pabesueshme fansash. Askush në atë kohë nuk mund ta imagjinonte suksesin masiv që do të gëzonte përfundimisht ky titull.

Mbi 400 milionë kopje të lojës janë shpërndarë deri më tani. Megjithatë, niveli i konkurrencës në turnetë profesionale eSports është i paprecedentë.

Interesi për multiplayer konkurrues filloi me Call of Duty 4: Modern Warfare dhe është rritur vetëm që atëherë. Zhvilluesi i lojës, Activision, ka lëshuar një Call of Duty League me 12 ekipe të modeluar sipas Ligës së njohur Overwatch.

Trima

Valorant i Riot Games, një qitës heroik në personin e parë i lëshuar në vitin 2020, shpejt fitoi popullaritet, veçanërisht kur vinte baste në eSports. Turneu i Kampionëve VALORANT është një seri turnesh me tre nivele: VALORANT Challengers, VALORANT Masters dhe VALORANT Champions.

Aktualisht në zhvillim është një version vetëm për celular i Valorant, platforma e Riot Games për bastet në lojërat më të njohura eSports. Për shkak të fokusit të saj tek lojtarët celularë, kjo lojë pritet të ruajë ose rrisë pozicionin e saj si lider në treg në bastet e Sporteve.

DotA 2

Sa i përket eSporteve më të mira për të bastuar, Dota 2 vjen në vendin e dytë në shumicën e sajteve. I gjithë grupi i çmimeve e veçon këtë lojë nga konkurrentët e saj në tregun e eSports. Por ka një gamë të gjerë shpërblimesh në dispozicion, në varësi të statusit tuaj. Fondi i madh i çmimeve mund të financohet kryesisht nga fansat që blejnë lejen e betejës në lojë.

Koleksioni ka një shumëllojshmëri të gjerë të përmbajtjes, të tilla si personazhe të luajtshëm, lëkura, sfida dhe më shumë. Paratë e çmimeve përbëjnë 25% të përmbledhjes dhe kanë qenë mbi 34 milionë dollarë në vitet e fundit.

Fortnite

Ka disa aspekte që duhen marrë parasysh gjatë diskutimit Qëndrueshmëria e Fortnite si një eSport. Më shumë para janë bërë nga lojtarët më të mirë të Fortnite sesa në çdo eSport tjetër të ri.

Më shumë njerëz kanë fituar para në Fortnite sesa në çdo eSport tjetër. Mbi 250 milionë lojtarë janë regjistruar për lojën në të gjitha platformat.

StarCraft II

Kjo lojë strategjike ka qenë rreth e rrotull për një kohë. Megjithatë, pavarësisht nga mosha e tij, StarCraft II ka ruajtur popullaritetin e tij në skenën e eSports si një nga veprimet kryesore të basteve esports. Shfaqet rrallë në televizion dhe shumica e lojtarëve të tij janë nga Koreja e Jugut. Çmimi ESL Pro Tour Starcraft II është mbi 4 milionë dollarë. Popullariteti i tij i jashtëzakonshëm është sepse tërheq një numër të madh bastuesish nga e gjithë bota.

Mendimet Përfundimtare

Sportet e tjera elektronike, si Apex Legends, një lojë Battle Royale, po rriten. Popullariteti i këtyre lojërave po rritet që nga shumë faqet online të basteve eSports t'i inkorporojë ato në platformat e tyre.

Sportet elektronike mund të jenë një mënyrë argëtuese për të fituar para dhe janë eksploruar për t'u përfshirë në Lojërat Olimpike. Më sipër janë eSportet më të mira për të vënë bast. Disa janë të njohura sepse kanë qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë, ndërsa të tjerët janë të njohur sepse janë të mirë. Këto gara eSport shtojnë diçka të rëndësishme në sjelljet tradicionale të lojërave, duke bërë të mundur fitimin e parave duke bastuar në eSports.

Të rejat e fundit

Bazat e basteve Fortnite
2023-03-30

Bazat e basteve Fortnite

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 € + 150 rrotullime falas
Luaj tani
22BET
22BET:Deri në 600 dollarë
Loot.bet
Loot.bet:Merrni bonusin tuaj të depozitës prej 100 €

Mos i humb këto oferta me bonus

1xBet
1xBet
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Merr bonusin1xBet komento
22BET
22BET
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Merr bonusin22BET komento
Loot.bet
Loot.bet
100 € Bonus depozite
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNeteller
Merr bonusinLoot.bet komento
Close