Faqet kryesore të basteve të King of Glory 2024

Shumica e lojtarëve të esports kanë dëgjuar për King of Glory, shkurtuar si KoG. Pra, çfarë është saktësisht? Epo, King of Glory është një lojë MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) e zhvilluar nga Tencent Holdings Ltd, një nga firmat më të mëdha të lojërave në botë. Loja njihet me shumë emra, në varësi të vendndodhjes gjeografike.

Disa nga këta emra përfshijnë Wangzhe Rongyao dhe Nderi i Mbretërve. Kjo lojë esports komandon një numër të madh ndjekësish të shpërndarë, veçanërisht në Kinë. Kjo do të thotë se është një nga lojërat më të luajtura esport në Azi. Një gjë që e bën KoG të popullarizuar në mesin e entuziastëve të esports është ndoshta ngjashmëria e tij me një lojë tjetër legjendare, League of Legends (LoL). Në kohën kur KoG u publikua në vitin 2015, ky i fundit ishte tashmë një hit i madh, kështu që çdo paralele midis këtyre dy titujve pritej të funksiononte në favor të të parës.

Faqet kryesore të basteve të King of Glory 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Për çfarë është loja?

Ashtu si League of Legends, KoG funksionon mirë në pajisjet mobile, duke i lejuar lojtarët të shijojnë përvojën nga kudo në kozmos: në zyrë, në autobus, në shtëpi, etj. në këtë mënyrë, mund të thuhet me siguri se KoG ka fituar miliona zemra dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë, të paktën për një të ardhme të parashikueshme.

Ashtu si paraardhësi i tij, LoL, KoG's është një lojë në të cilën personazhet e fuqishëm dalin në shesh në një mjedis ekipi kundrejt ekipit. Qëllimi i kësaj është të shkatërrojë kristalin, bazën dhe kullat e kundërshtarit. Heronjtë në këtë lojë kanë fuqi të ndryshme. Ju nevojiten reflekse, strategji, madje edhe nerva për të mposhtur armikun. Ju do të shihni heronj të lojës në zotërim të gjërave të tilla si armë me varg, përleshje dhe magji. Aftësi të tjera përfshijnë sulmet magjike.

Bast mbi Mbretin e Lavdisë

Ndërsa KoG mund të mos përmendet në të njëjtën frymë si Dota 2, LoL dhe CS: SHKO për sa i përket popullaritetit të basteve, fakti është se një numër i mirë bastuesish esports investojnë në këtë lojë. E krijuar për pajisje celulare, loja synon miliona lojtarë që duan të bastojnë në lëvizje.

Dhe nuk ka asgjë kaq të komplikuar në lidhje me bastet në KoG. Si çdo esport tjetër, gjithçka që ju nevojitet është të gjeni një faqe të besueshme lojërash esports; regjistrohuni, regjistrohuni, zgjidhni një turne KoG ku dëshironi të bastni dhe vendosni një bast. Sidoqoftë, së pari duhet të kuptoni se si funksionon loja. Një kërkim në Google do t'ju ndihmojë shumë në këtë.

Ku të gjeni Mbretin e Lavdisë

Me një rritje të popullaritetit të KoG-së, qindra libra sportive e kanë parë këtë si një mundësi të shkëlqyer për të fituar para duke i mbajtur lojtarët të argëtuar në të njëjtën kohë. Rezervatorët nuk janë të njëjtë; ato ndryshojnë në shumë aspekte, duke përfshirë shanset e ofruara, dhe bonuset, ndër të tjera.

Libërbërësit ndryshojnë edhe për sa i përket tregjeve të basteve. Ndërsa disa ofrojnë një gamë të gjerë të tilla, të tjera ofrojnë vetëm një gamë të vogël, duke kufizuar lojtarët në llojin e basteve që mund të vendosin. Kështu, duhet t'u kushtoni vëmendje këtyre veçorive kur kërkoni një faqe bastesh esports ku mund të mbështeteni.

Pse është popullor Mbreti i Lavdisë?

Mbreti i Lavdisë mund të mos jetë një emër i njohur në SHBA, por është një sukses i madh Kinë. Është njohur me popullaritet masiv në vend dhe ka miliona lojtarë aktivë mujorë. Sot, KoG po bëhet një lojë popullore celulare dhe vendet e tjera ka të ngjarë ta përqafojnë atë.

Ka shumë arsye pse King of Glory është një sport kaq popullor në Kinë. Para së gjithash, është një prodhim i tyre flet shumë për popullaritetin e lojës në vend. Por ka shumë më tepër se kaq, duke përfshirë çmimet bujare.

Mbreti i Lavdisë është gjithashtu i lehtë për t'u luajtur me barriera të ulëta hyrjeje. Lojtarët mund ta mësojnë lojën brenda pak minutash, duke bërë të mundur që lojtarët të hyjnë në të pa pritur shumë gjatë. Pavarësisht nëse jeni një lojtar fillestar apo i avancuar, do ta gjeni veten në gjendje të luani dhe të përfundoni nivelet brenda një kohe të shkurtër. Nga atje, krijoni një hero të personalizuar duke zgjedhur gjininë, flokët, ngjyrën e lëkurës dhe veshjen e tyre. Pastaj hyni në fushën e betejës dhe shtypni kundërshtarët tuaj në beteja një-për-një.

Komuniteti i internetit

Komuniteti i internetit i KoG përbëhet nga tifozë që shikojnë turnetë e esport, lojtarë që vendosin baste dhe lojtarë profesionistë që lavdërojnë turnet e KoG. Komuniteti po rritet vazhdimisht me shpejtësi në Kinë dhe po përhapet me shpejtësi në vende të tjera. Ky është gjithashtu një tregues se sa popullor është bërë KoG që nga fillimi i tij.

Duke luajtur King of Glory online

Të luash KoG në internet është e thjeshtë dhe përfshin hapat e mëposhtëm:

 • Shkarkimi i lojës nga TapTap
 • Krijimi i një llogarie dhe identifikimi
 • Zgjedhja e një regjimi beteje dhe zgjedhja e hartës
 • Zgjidhni heroin tuaj të preferuar, rregulloni aftësitë tuaja dhe zgjidhni shokët e skuadrës.
 • Duke luftuar për të fituar

Këtu janë disa gjëra që duhet të dini ndërsa niseni në KoG:

 • Njihni mirë hartën: Nëse dëshironi të jeni një lojtar i mirë në King of Glory, duhet ta njihni mirë hartën dhe të mësoni se si të përdorni secilën aftësi në situata të ndryshme.
 • Praktikoni: Praktika është çelësi i suksesit dhe kjo është e vërtetë kur bëhet fjalë për të luajtur King of Glory, kështu që duhet të siguroheni që të kushtoni kohë të mjaftueshme për të përmirësuar aftësitë dhe strategjitë tuaja përpara se të shkoni në një ndeshje ose turne aktual.
 • Lirë nga të tjerët: Përmirësoni aftësitë tuaja duke parë video se si luajnë lojtarët e tjerë. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe teknikave të tyre do t'ju ndihmojë të përmirësoni aftësitë tuaja në asnjë kohë.

Lojtarët dhe ekipet më të mëdha të Mbretit të Lavdisë

Që nga viti 2022, lojtarët më të shquar të KoG janë kryesisht kinezë, duke përfshirë Wang Tao, Yang Tao, Huang Yaoqin dhe Xu Bicheng, ndër shumë të tjerë. Për sa i përket ekipeve, këtu janë ato më të spikaturat:

 • AG Super Play
 • eStar Gaming
 • Turnso Gaming
 • Luftëtarët Mashtrues
 • Top Esports
 • Lojëra me dinamit
 • Edward Gaming
 • Mbretërore Mos u Dorëzo
 • Invictus Gaming
 • KT Rolster
 • G2 Esports
 • Re 9
 • Fnatic
 • Team Liquid

A ka një Kupë Botërore Mbreti i Lavdisë?

Po. Njihet si Kupa e Kampionëve Botëror të Nderit të Mbretërve. Kjo është një turne ndërkombëtar ku lojtarët më të mirë konkurrojnë për kampionin botëror Honor of Kings. Konkursi organizohet nga Tencent Games dhe ka dy lloje turneu: ekipor dhe solo. Lojtarët dhe ekipet nga Azia marrin pjesë në këtë turne për të fituar miliona dollarë në para.

Veçanërisht, ndërsa Kampionati Botëror Honor of Kings është portretizuar si një turne global, fakti mbetet se është ende një çështje aziatike, të paktën tani për tani nëse pjesëmarrësit e turneut, p.sh., Kina, Malajzia, Macau dhe Hing Kong, janë çdo gjë për të kaluar. Megjithatë, numri i pjesëmarrësve vazhdon të rritet çdo vit.

Mund të jetë vetëm çështje kohe që turneu të tërheqë pjesëmarrës nga kontinente të tjera, duke përfshirë Evropën dhe Amerikën. Thënë kështu, Kina ka qenë skuadra më e mirë në lojë, duke pasur parasysh se ekipet e vendit kanë marrë pjesën e luanit të turneut për sa i përket fitoreve.

Ekipet dhe lojtarët më të mirë të Kupës së Botës King of Glory

Lojtarët më të mirë të King of Glory përfshijnë eStar Pro, QG Happy dhe Turnso Gaming, fituesit e turneut që nga inaugurimi i tij në 2018. QG Happy e ka fituar turneun dy herë, ndërsa pjesa tjetër e ka arritur këtë përshtatje vetëm një herë. Deri më tani, lojtarët më të mirë janë Fly, Cat dhe NuanYang, me Fly që është lojtari i vetëm që doli më i miri më shumë se një herë.

Bast mbi Mbretin e Lavdisë

Ju mund të dëshironi të vini bast në KoG, por nuk do të jeni në gjendje të realizoni dëshirën tuaj pa një platformë të besueshme bastesh esports. Po, bastet në këtë lojë mund të bëhen pak të komplikuara, veçanërisht nëse jeni duke kërkuar për një mishërim të veçantë të lojës. Kështu, do t'ju duhet të siguroheni që libri sportiv që po zgjidhni të ofrojë të preferuarat tuaja të veçanta. Që nga viti 2022, disa nga faqet më të mira të basteve KoG përfshijnë Loot.bet, Bet365, GGBet dhe Rivalry.

Loot.bast

Duke mbajtur një reputacion si një pionier i Dota2, nuk ka dyshim se Loot.bast është një nga më të mirat në ofrimin e basteve në sportet e tjera elektronike, përfshirë KoG. Si ëmbëlsues, libralidhësi ju ofron bonuse që tejkalojnë qindra dollarë.

1xBet

Vetëm disa, nëse jo asnjë, i afrohen 1xBet. Mburrja e rreth gjysmë shekulli milion përdorues do të thotë se është një nga tregjet më të mëdha të basteve. Dhe ka gjithashtu bonuse bujare për t'ju ndihmuar të filloni me KoG.

GGBET

Çfarë platforme solide bastesh! GGBet është një nga faqet më të sigurta të basteve që do të hasni ndonjëherë. Megjithëse mund të mos ketë një ndjekës aq të madh sa Bet365, ai mban një reputacion të merituar si një nga faqet më të mira të basteve esport.

Ndiqni skuadrat më të mira të King of Glory dhe bast me saktësi

Bastet mbi King of Glory janë një kalim kohe popullore në Kinë. Ka shumë mënyra për të vendosur baste, por mënyra më e mirë është të ndiqni skuadrat kryesore dhe të vini bast me saktësi. Nëse jeni duke kërkuar për një ekip të mirë, opsioni juaj më i mirë do të ishte Team WE, AG Super Play, EDward Gaming, Top Esports, Turnso Gaming, Dynamite dhe shumë të tjerë, siç u përshkrua më herët në këtë postim. Disa nga këto skuadra kanë fituar kaq shumë turne sa do të ishte e vështirë të mos i vëresh. Kështu, ata paraqesin një shans të shkëlqyeshëm për të vënë bast dhe për të fituar.

Përdorni internetin

Bota e basteve sportive ka ndryshuar në mënyrë dramatike vitet e fundit. Me internetin, qindra liga, ngjarje dhe rezultate të reja krijohen çdo ditë. I njëjti internet ka shumë informacione rreth skuadrave/lojtarëve për të ndihmuar në ndjekjen e skuadrave dhe basteve të sakta në mënyrë që të keni një shans më të mirë për të fituar. Me një vegël interneti siç është një smartphone, thjesht kërkoni një ekip në internet dhe statistikat kryesore do të shfaqen në ekranin tuaj me shtypjen e butonit.

Pro dhe kundra

King of Glory është një nga lojërat më të njohura në Kinë. Ka qindra miliona lojtarë dhe është bërë një fenomen kulturor. Sidoqoftë, si lojërat e tjera esport, KoG ka pjesën e tij të mirë të pro dhe kundër.

Pro

 • Është miqësor me celularin. Loja është krijuar posaçërisht për përdoruesit e celularëve, kështu që askush nuk do të bllokohet nga përvoja vetëm sepse nuk ka laptop ose desktop. Kjo e bën të përshtatshëm për të luajtur në lëvizje.
 • Loja po ndryshon vazhdimisht në përditësime, kështu që është gjithmonë kënaqësi të provosh gjëra të reja.
 • King of Glory ka shumë aspekte sociale që e bëjnë argëtuese për njerëzit të luajnë me miqtë ose të huajt

Kundër

 • Loja është shumë konkurruese, kështu që mund të dekurajoheni nëse nuk fitoni.
 • Mund t'ju duhet të shpenzoni shumë kohë duke luajtur për t'u bërë mirë
 • King of Glory është kritikuar për natyrën e tij të varur dhe dhunën e lojës, që disa thonë se mund të çojë në zakone të këqija. Loja ka gjithashtu një kufizim moshe mbi 18 vjeç, por shumë fëmijë e luajnë gjithsesi sepse e kanë shumë të vështirë t'i rezistojnë tundimit për të luajtur me miqtë e tyre në internet.
 • King of Glory nuk është për të gjithë, sepse kërkon aftësi, punë ekipore dhe strategji. Vetëm lojtarët e aftë që dinë të punojnë me të tjerët për të pasur sukses kanë një shans.

Kuptimi i gjasave të basteve King of Glory

Kuptimi i gjasave fitorja në King of Glory është e rëndësishme për të bërë baste të suksesshme.

Shanset e basteve të esport janë të disponueshme në disa sajte bastesh esports. Mund t'i gjeni në formën e dhjetoreve ose thyesave. Sa më të larta të jenë shanset, aq më pak gjasa është që ta fitoni bastin tuaj. Këtu janë disa faktorë kryesorë që duhen marrë parasysh kur shikoni shanset e basteve esport King of Glory:

 • Performanca e ekipit në garat e fundit - Performanca e ekipit kundër ekipeve të tjera në të njëjtën ligë ose grup.
 • Forma ose momenti aktual i ekipit
 • Shanset ndaj skuadrave të tjera në të njëjtën ligë ose grup

Ju mund të gjeni një sërë këshillash bastesh në internet, me disa libra sportive që ofrojnë edhe parashikime të KoG për t'ju ndihmuar të filloni. Megjithatë, mos bëni kurrë gabim duke harruar një gjë: shanset janë gjithmonë të dizajnuara në favor të shtëpisë. Pra, kur vini bast në këtë lojë, duhet ta bëni këtë duke e ditur se humbja është më e vërtetë se sa mund ta imagjinoni.

Këshilla dhe truke bastesh

Lojtarët e KoG kanë nevojë për këshilla dhe truket për t'i ndihmuar ata të mposhtin shtëpinë ose të minimizojnë humbjet. Nëse dëshironi të çoni bastet tuaja në nivelin tjetër, këto këshilla do t'ju vijnë në ndihmë.

Kuptoni lojën

Gjëja e parë që duhet të bëni është të mësoni bazat e lojës përpara se të filloni të vendosni baste. Kjo do t'ju ndihmojë të kuptoni se cilat ekipe janë më të forta apo më të dobëta.

Analizoni ekipet dhe lojtarët

Do të ndihmonte për të analizuar se cilat ekipet dhe lojtarët kanë një shans më të lartë për të fituar një ndeshje kundër një ekipi ose lojtari tjetër. Në këtë mënyrë, ju mund të merrni vendime më të mira kur vendosni baste. Mbani një sy në lajmet që lidhen me ekipe specifike dhe zgjidhni gjithmonë një ekip të mirë.

Këshilla të tjera që ia vlen të merren parasysh përfshijnë:

 • Kujdes nga shanset dhe shmangni bastet me rrezik të lartë
 • Mos e përdorni kumarin si një mënyrë për t'u marrë me problemet
 • Mos harroni për fatin
About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
eSporte
About

Jun-ho Kim, maestro dinamik i Esports në Korenë e Jugut, qëndron si një fener njohurish në EsportRanker. Duke përzier aftësitë analitike me një dashuri të lindur për lojërat, Jun-ho zbulon tapiceri të ndërlikuar të garave në internet, duke siguruar që lojtarët të qëndrojnë të informuar dhe të frymëzuar.

Send email
More posts by Jun-ho Kim